PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU

Příspěvekod pitrs » čtv 26. lis 2009 9:02:57

Zdravim vsechny forujici;-),

rada bych dneska trosku dloubla do tematu pracovnich pomeru na dobu urcitou.

Cim dal nizsi rozpocet a nejistota v poctu zaku v nasledujicich letech a s tim spojene riziko snizovani uvazku nas nuti - pokud je to mozne - radeji neprijimat nove pracovniky na dobu neurcitou. Problem nam vznikne predevsim s duchodci, kteri maji od 1.1.2010 stejny rezim jako bezni zamestnanci. Dosud jsme s nimi uzavirali opakovane pracovni pomery na dobu urcitou jednoho roku. A ted, jak se zaridit do budoucna? Urcite nemame zajem je zamestnavat na dobu neurcitou a pak jim vyplacet odstupne.

Obecně pracovní poměry na dobu určitou se nám retezily max na 2 roky (pokud se nejednalo o zastup za jineho pracovnika), pote nasledoval pracovni pomer na dobu urcitou. V zákoníku práce je ale v § 39 odst. 5 uvedeno, že pokud sjedná zaměstnavatel pracovní poměr na dobu určitou na dobu delší, než 2 roky (tedy např. prodlouží pracovní poměr na dobu určitou o další rok) a zaměstnanec před uplynutím sjednané doby písemně zaměstnavateli oznámí, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Takže, chápu to tak, že pokud by to písemně neoznámil, pak se jedná opět o pracovní poměr na dobu určitou!

Takže zdá se, že se rýsuje možná cesta, jak se dostat z problémů (za předpokladu, že zaměstnanci neznají zákoník práce).

Ještě jedna věc: myslí se termínem "sjednaná doba" doba platnosti původní smlouvy (do 2 let), nebo už doba platnosti smlouvy toho třetího roku resp. dalšího let?

Díky díky díky šeptají mé rtíky :lol:

Přeju krásný den a těště se na vánoce!!! :)
Uživatelský avatar
pitrs
 
Příspěvky: 74
Registrován: stř 04. bře 2009 10:09:32

Re: PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU

Příspěvekod Niky » stř 03. bře 2010 14:43:09

Jaký myslíte že je rozdíl mezi PP na dobu určitou, např na ro, a PP uzavřeným na dobu určitou po dobu čerpání mateřské dovolené. Já myslím že žádný. Naše paní ředitelka přišla s názorem, že když měla uzavřený PP na dobu určitou a to dvakrát za sebou na jeden rok, tak že teď může uzavřít PP na dobu zástupu po dobu čerpání MD. Že to vlastně není PP na dobu určitou. No já nevím, moc se mě to nezdá. Co myslíte vy? Díky za Vaše názory.
Niky
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 16. úno 2010 14:52:08

Re: PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU

Příspěvekod refi » stř 03. bře 2010 16:14:07

rozdíl v těchto pracovních poměrech opravdu je.
klasický pracovní poměr na dobu určitou je možné sjednat pouze na dobu max 2 let (par. 39 odst.2 ZP), zatímco pracovní poměr sjednaný z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance tuto podmínku splňovat nemusí (par. 39 odst. 3, písm. b ZP). vaše paní ředitelka to tedy říká dobře, ovšem s jednou malou výhradou - u obou pracovních poměrů se jedná o pracovní poměry na dobu URČITOU, jen u toho druhého případu neplatí podmínka 2 let.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU

Příspěvekod Niky » stř 03. bře 2010 17:01:17

Děkuji za vyjasnění a děkuji za super stránky. Od té doby co o nich vím, tak sem chodím a vzdělávám se ;)
Niky
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 16. úno 2010 14:52:08

Re: PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU

Příspěvekod Alme » pon 10. kvě 2010 21:09:50

Dobrý večer, mám PP na dobu určitou - zástup za MD.
1. výpověď ze strany zaměstnance dříve, než pracovnice na MD znovu nastoupí
2. výpověď ze strany zamětnavatele z téhož důvodu
Platí v těchto případech 2 měsíční výpovědní lhůta?
Děkuji
Alme
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 24. bře 2009 8:20:59

Re: PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU

Příspěvekod hortma » stř 12. kvě 2010 8:54:21

Pracovní poměr na dobu určitou může skončit i ostatními způsoby - výpovědí, dohodou, zrušením ve zkušební době. Platí tedy 2 měsíční výpovědní doba .
hortma
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv 12. bře 2009 9:05:57

Re: PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU

Příspěvekod refi » stř 12. kvě 2010 9:13:12

ještě doplním, že u skončení pracovního poměru dohodou obou stran může skončit okamžitě.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU

Příspěvekod Alme » stř 12. kvě 2010 16:45:45

Moc děkuji
Alme
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 24. bře 2009 8:20:59

Re: PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU

Příspěvekod cokinka » stř 05. led 2011 8:48:30

Dobrý den, a jak je to prosím u DPČ? Je možno uzavírat DPČ každý rok? Neplatí zde doba uzavírání u dohod taky na dobu 2 let max? Já osobně si myslím, že na dohody se tato doba 2 let nevztahuje, ale radši se poradím se zkušenějšíma. :)
cokinka
 
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 08. črc 2010 10:28:10

Re: PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU

Příspěvekod Milan9 » pát 07. led 2011 14:28:31

Dobrý den. Mám uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou která, již za pár dnů končí, při dotazu na zaměstnavatele jestli mě smlouvu prodlouží nebo případně změní na dobu neurčitou mě bylo sděleno, že můžu nastoupit následující den po ukončení doby určité a tímto krokem se automaticky slouva mění na smlouvu ne neurčito. Bez nějakých písemných změn. Moc se mně to nezdá,protože v tom případe vlastně nenám žádný doklad o tom, že by se tato smlouva automaticky změnila. Může mě prosím někdo poradit zda je možné to, že by pracovní smlouva na dobu určitou automaticky po skončení této doby přecházela na prac.smlouvu s dobou neurčitou bez nějakých písemných změn. Děkuji za případné odpovědi nebo názory.
Milan9
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 07. led 2011 14:13:29

Re: PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU

Příspěvekod refi » pát 07. led 2011 14:47:18

milane, pročtěte si tento odkaz, konkrétně třetí odstavec :) http://www.financninoviny.cz/kariera/pr ... tou/403442

cokinko, u dohod se doba 2 let nesleduje :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU

Příspěvekod Milan9 » pát 07. led 2011 23:55:08

Refi. Moc děkuji za odpověď. Dobrá věc tohle fórum.
Milan9
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 07. led 2011 14:13:29

Re: PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU

Příspěvekod cokinka » pon 10. led 2011 11:50:59

to refi: taky děkuji za odpvěď, jsem si to myslela, ale jistota je jistota. :)
cokinka
 
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 08. črc 2010 10:28:10


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků