Soukromý dotaz

doba určitá, neurčitá, zkušební doba, kratší pracovní doba, nepravidelná pracovní doba

Soukromý dotaz

Příspěvekod Janavy » úte 19. dub 2011 21:07:19

Mám prosím osobní dotaz, týkající se mé dcery. Učí letos první rok na ZŠ, od září 2010 má plný úvazek, před tím od dubna vypomáhala pouze pár hodin týdně u stejné ZŠ. Vzhledem k tomu, že se bude v létě stěhovat do jiného města, je nucena změnit místo, které už má zamluveno od 1. září 2011. Není mi ale úplně jasné, jakým způsobem by měla postupovat na svém dosavadním pracovišti, aby na tom finančně nebyla nejhůř. Mzdy a personalistika nejsou moje silná stránka.
Jelikož neodpracovala celý kalendářní rok 2010 u dosavadního zaměstnavatele, předpokládám, že se jí bude dovolená krátit na polovinu a z toho plynou následující problémy:
Pokud dá výpověď koncem června, výpovědní lhůta činí dva měsíce, což jsou prázdniny, ale jak by se to řešilo, když nemá nárok na dva měsíce dovolené? Musela by si vzít neplacenou dovolenou a sama zaplatit ZP ?
Kdyby dala výpověď koncem dubna, výpověď jí poběží v květnu a červnu, dovolenou by jí snad museli proplatit... Uvažuji, že by se třeba na prázdniny nechala zaregistrovat na Úřadu práce, aby za ni zaplatili alespoň to ZP... Nebo má nárok na nějakou podporu v nezaměstnanosti?

Podotýkám, že se bojí navrhnout ukončení pracovní smlouvy dohodou, protože má pracovní smlouvu na dobu určitou (na zástup za mateřskou dovolenou) a obává se, že na dohodu paní ředitelka z několika důvodů nepřistoupí.

Prosím poraďte, jaký postup by byl v daném případě nejlepší.
Janavy
 
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15. úno 2010 20:42:33

Re: Soukromý dotaz

Příspěvekod fany » stř 20. dub 2011 8:03:27

Janavy, vaše dcera může dát výpověď klidně v červnu, pobeží jí dvouměsíční výpovědní lhůta, čili skončí k 31.8.. Za rok 2010 má nárok na 13,5 dne dovolené, za rok 2011 by měla v případě ukončení pracovního poměru k 31.8. na 26,5 dne. Což je 40 dní a to by jí skoro celé prázdniny mělo pokrýt. Pokud by jí dovolená nestačila a vzala si neplacené volno, zdravotní pojistné za ni odvede zaměstnavatel, takže s tím nebude mít žádné starosti :)
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05

Re: Soukromý dotaz

Příspěvekod Janavy » stř 20. dub 2011 20:54:21

Fany, moc děkuji za Vaši reakci. Nejsem z toho ale vůbec chytrá. Kdysi si vzala známá neplacené volno a musela si zdrav. pojistné platit sama. Myslela jsem si, že to stále platí. Dcera si musela vybrat plno dovolené za rok 2010 už o vánočních prázdninách, takže jí toho moc z roku 2010 nezbylo. Vzhledem k tomu, že počítá každou korunu, nerada bych, aby o peníze vlastní chybou zbytečně přišla. Možná by nakonec bylo nejlepší výpověď odevzdat koncem května, prac. poměr by jí skončil k 31.7. a v srpnu by se nahlásila na ÚP. Údajně by prý dostala 45% prům. platu za poslední tři měsíce jako podporu a taky by za ni zaplatili to ZP.
Janavy
 
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15. úno 2010 20:42:33

Re: Soukromý dotaz

Příspěvekod fany » čtv 21. dub 2011 7:39:48

Vaše varianta je taky řešení. Ještě mě napadá, že pedagogové mají nárok na 12 dní samostudia na školní rok...
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05

Re: Soukromý dotaz

Příspěvekod marmart » čtv 21. dub 2011 8:20:09

ZP musí za zaměstnance hradit zaměstnavatel. Připojuji přílohy ohledně placení ZP a samostudia.

Placení ZP.doc


Samostudium.doc
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15

Re: Soukromý dotaz

Příspěvekod Janavy » čtv 21. dub 2011 8:48:31

Mockrát Vám děkuji.
Janavy
 
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15. úno 2010 20:42:33

Re: Soukromý dotaz

Příspěvekod saba » čtv 21. dub 2011 11:55:06

pro Janavy
Když už uvažujete o ÚP, tak to jde udělat i od července (výpověď duben). Nevyčerpanou dovolenou musí zaměstanvatel proplatit, nárok se sice zkrátí o 2/12, i to jsou peníze. To by ale chtělo přesně přepočítat. Nemyslím, že by to mohl být takový rozdíl.
A případné neplacené volno - ZP se platí jen z minimální mzdy, tj. 36 za den. Není to žádná hrůza.
saba
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 04. kvě 2010 11:54:58

Re: Soukromý dotaz

Příspěvekod Terina » čtv 28. dub 2011 20:11:07

Pozorně sleduji tuto diskuzi, neboť jsem v podobné situaci jako autorka příspěvku. Dokonce v tak podobné, že jsem byla mylně považována jednou čtenářkou za jeho autorku. :lol: Není to tak úplně jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Za každý měsíc, o který zůstanou slečny v zaměstnaneckém poměru déle, mohou získat 3 dny dovolené navíc. Kromě toho pokud dají samy výpověď, tak mají nárok na podporu v nezaměstnanosti pouze ve výši 40% platu. Možná by se dalo domluvit s novým zaměstnavatelem, aby je zaměstnal třeba už od poloviny srpna (tím by se "zaplácala" chybějící dovolená). Závisí to na mnoha dalších okolnostech...(např. mají už písemně nějakou smlouvu nebo alespoň smlouvu o smlouvě budoucí s novým zaměstnavatelem?)... Je to třeba dobře promyslet, propočítat a hlavně se neunáhlit.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Soukromý dotaz

Příspěvekod noovicka » pát 06. kvě 2011 13:05:57

Narazila jsem až teď na diskusi k tomuto příspěvku a udivila mě formulace, že když si pracovník vezme neplacené, nemá si dělat starost s placením ZP, že to za něj zaplatí zaměstnavatel. Nevím tedy, jak kde, ale pokud si někdo u nás zažádá o neplacené volno (máme k tomuto účelu zvláštní formulář), tak každého hned upozorníme, že si celé ZP za sebe uhradí sám, máme k tomuto "Smlouvu o úhradě pojistného na základě poskytnutého neplaceného volna". Tím je vše vyřízené a dle předpisů správné.
noovicka
 
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 14. dub 2011 19:49:10

Re: Soukromý dotaz

Příspěvekod refi » pát 06. kvě 2011 13:27:41

pravda je asi v obou příspěvcích, protože jde to sice na úkor zaměstnance, ale zp za něj strhne a odvede zaměstnavatel. zaměstnanec si to zvlášť nedoplácí. nebo to děláte někdo jinak?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Soukromý dotaz

Příspěvekod fany » pát 06. kvě 2011 14:09:48

Ano refi, mám za to, že zaměstnanec si v tomto případě ani nemůže platit sám ZP...
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05

Re: Soukromý dotaz

Příspěvekod hanna » pát 06. kvě 2011 14:30:58

Při neplaceném volnu, o které zaměstnanec požádá a zaměstnavatel mu vyhoví, ZP platí zaměstnanec prostřednictvím zaměstnavatele (sám ne) a je na zaměstnavateli, zda, jak říká Noovicka, zda část (2/3), kterou platí zaměstnavatel, chce na základě písemné dohody od zaměstnance, nebo zda uhradí celých 13,5% zaměstnavatel.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Soukromý dotaz

Příspěvekod saba » pon 09. kvě 2011 8:23:11

Ano je to tak, zaměstnanec sám prostřednictvím zaměstnavatele, ale jak už jsem psala, je to jen z minimální mzdy - 36 Kč denně, za celý měsíc 1 080 Kč.
saba
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 04. kvě 2010 11:54:58


Zpět na Pracovní smlouvy, dohody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků