projekt Comenius

domácí i zahraniční, žádosti, rozpočty, smlouvy, čerpání, vyúčtování, prezentace

Re: projekt Comenius

Příspěvekod jajas » úte 06. říj 2009 10:19:20

Jste moc hodná, a máte pravdu, opravdu to spěchá, takže mi, prosím, informace zašlete na email: sladkova@soskuncice.cz. Přeji hezký den.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: projekt Comenius

Příspěvekod Barusa » stř 07. říj 2009 8:53:06

Máme projekt z EU. Dotace byla zaslána nejdříve záloha a pak jsou posílány částky prokázané na základě dokladů. Nyní máme již vyčerpnou jak zálohu tak i ostatní zaslané prostředky. Platíme zatím z provozu, Jak zúčtovat dotaci lze předepsat 346/691? Nebo zúčtovat zatím z provozu? Nebo třeba jako očekávanou dotaci 388/649?
Barusa
 
Příspěvky: 441
Registrován: úte 14. dub 2009 8:24:59

Re: projekt Comenius

Příspěvekod refi » úte 24. lis 2009 11:09:52

včera na semináři ing. janouška k cestovním náhradám se otevřela i diskuze na téma comenius. je vidět, že tápeme všechny, kterých se to týká. říkal nám, že na stránkách mšmt jsou nějaké pokyny k účtování. nic jsem tam nenašla, ale slíbil zaslat tyto pokyny do mailu, takže pak je sem vlepím.

odpovídám na dotaz ze soukromé zprávy, aby odpověď mohli číst i jiní:

zálohy na mobility dáváme učitelce opravdu v českých korunách. ona si je pak zajde směnit do směnárny. vzhledem k tomu, že při vyúčtování cestovních náhrad za mobilitu musím přepočítat kurzem čnb ke dni vyplacení zálohy, dojde opravdu ke znevýhodnění pro učitele, resp. k rozdílu v kurzu směnárny a čnb, kdy kurz čnb je vyšší. bohužel jediné řešení je v zavedení valutové pokladny, které se bráníme jako :evil: kříži :D O:-) kdyby se jezdilo ven jen za eura, tak si valutovou pokladnu ještě představit dokážu, ale co budeme dělat v pokladně se zbylými forinty, litevskými litasi nebo estonskými korunami. ne všude berou eura a tak by stejně museli mít vyměněnou ještě místní měnu. no prostě valutovou pokladnu oddaluji co to jde, i když jednou stejně spadne klec :mosking: a budu se učit počítat kurzové rozdíly, to bude teprve mňamka :crazy:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: projekt Comenius

Příspěvekod Bomoto » pát 11. pro 2009 11:19:21

Refi - děkuji za odpověď.

Ještě mám jeden dotaz, prosím. Můžeme z projektu hradit i nákup občerstvení a drobných dárků reprezentujících ČR a naše město na projektové schůzce? Zaúčtuji vše normálně na 513?
Bomoto
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř 01. dub 2009 10:43:34

Re: projekt Comenius

Příspěvekod refi » pon 14. pro 2009 15:21:56

Bomoto> tak na to vám přesně neodpovím. u nás zatím takové náklady neproběhly a netuším, jestli v době trvání projektu nastanou. ale v mailu, který jsem si vyměnila s katerina.bohacova@naep.cz je napsáno, cituji:
U všech výdajů grantu se musí dodržet podmínka, že musí souviset s prací na projektu- takže posouzení a obhájení je pak asi na každém z nás :?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: projekt Comenius

Příspěvekod Jitule11 » úte 15. pro 2009 9:56:39

My jsme tento Grant dostali na 2roky a zatím nevyužili, na tento rok,jsme si udali nejdřív částku,že se utratí 40tis. Kč., dala jsem na 691,ale nakonec se nikam nejelo a tudíž budu převádět tuto částku do příštího roku. Mám tedy na konci roku převést na 914?? Děkuji - začínáááám s tímto :crazy:
Jitule11
 
Příspěvky: 146
Registrován: úte 15. pro 2009 9:51:55

Re: projekt Comenius

Příspěvekod hanna » stř 20. led 2010 12:10:01

Prosím, jak účtujete na konci roku přijatou zálohu na Comenius. Příjem mám zaúčtován na 324xx. Nevyčerpané prostředky, které budu čerpat v r. 2010 nechat na účtu 324xx nebo přeúčtovat na 914xx a v r.2010 pak čerpat rezervní fond (414)? Prosím je nějaké doporučení nebo závazné účtování jak nakládat s těmito prostředky. Je to dotace přímo z MŠMT, nejde přes zřizovatele (Kraj). Díky za názory.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: projekt Comenius

Příspěvekod refi » stř 20. led 2010 13:15:06

takže dle pokynu z kraje:

příjem dotace (80%) 241/346
předpis 346 7x/691 79 UZ 00003
nevyčerpaná část dotace ke konci účetního období, tj. k 31.12.09 převést do rezervního fondu (691 79/914 14-9). v následujícím roce však neodúčtovat do výnosů na účet 691, ale na 648.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: projekt Comenius

Příspěvekod Jitule11 » sob 23. led 2010 20:25:14

Také si nejsem jistá - mě bylo odsouhlaseno jednou poradkyní na KÚ toto: zálohu v Kč - 241xx/324xx zálohy.> náklady - podle skutečnosti (5xx/321xx nebo 5xx/261xx) a zároveň
čerpání zálohy 324xx/346xx a zaúčtování do výnosů ve výši nákladů 346xx/691xx
a druhou od zřizovatele toto: :D použít účet 346 a v dalším roce čerpat např.512/321 vzniklý náklad a 346/691 zúčtování dotace. A teď babo raď :lol:
Jitule11
 
Příspěvky: 146
Registrován: úte 15. pro 2009 9:51:55

Re: projekt Comenius

Příspěvekod refi » pát 16. dub 2010 8:45:27

tak a je to tady! máme studenty v rámci comenia s paní učitelkou v litvě, ve vilniusu. mají letět zpět a díky sopečnému prachu z islandu se ruší lety. tak to jsem zvědavá, jak tohle vyřešíme. budou muset zůstat asi i přes víkend a to přitom příští středu píšou praktické maturity. budeme jim nejspíš posílat peníze na ubytování a stravu na další dny, už vidím to účtování :gcrazy:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: projekt Comenius

Příspěvekod jajas » čtv 22. dub 2010 13:46:03

Tak to Vám, ani paní učitelce s žáky, nezávidím. Komplikace vůbec, a navíc u mezinárodního projektu, je to poslední, co bychom si asi přály. Nicméně věřím, že vše zvládnete jako vždy.

Já bojuju s Comeniem aniž bych podobné problémy měla. Při té příležitosti se chci zeptat, zda z projektových penízků proplácíte rovněž pojištění při cestách do zahraničí. Žáci s paní učitelkou se vrátili s Polska a za pár dní odjíždějí opět (ještě nevím kam) a paní učitelka (koordinátorka projektu na naší SŠ) po mně kromě svého cestovního příkazu a nákladů na ubytování a stravování zúčastněných dětí, požaduje proplatit i pojištění.
Bohužel jsem dosud nezjistila, které položky z projektu lze hradit a které ne. Když koordinátorka přijela z Prahy, kde měla k projektu seminář, na můj dotaz, kde najdu podmínky projektu, mi sdělila, že z projektu lze hradit vše, co se na projekt váže. Stále jsem jí nevěřila (a nevěřím), tak mi to dala písemně i s podpisem ředitele.

Znění: "Uznatelné a neuznatelné výdaje projektu určuje koordinátor projektu na základě aktivit a potřeb souvisejících s projektem, které konzultuje s ředitelem školy a v případě nejasností upřesňuje s Národní agenturou".
"Komunikaci s Národní agenturou zprostředkovává koordinátor projektu".
"Ekonomické oddělení zpracovává POUZE účetní operace daných dokladů projektu".
"Finanční zpráva se u tohoto typu projektu nezpracovává".

Mám velké "cukání" se v případě kontroly odvolat na tento přípis, ale tak nějak to není můj styl. Nevím, jak se o podmínkách projektu dozvědět více. Mám zkušenosti, že u nás, ať chybu udělá kdokoliv, stejně vina padá na ekonomiku. A to skutečně není příjemné.
A taky je mi divné, že by se nezpracovávala žádná finanční zpráva? U mezinárodní dotace?
Co by jste dělala Vy? Řídila by jste se tím přípisem? Nebo máte nějaký zdroj, ze kterého lze zjistit uznatelné a neuznatelné výdaje projektu?
Děkuji za každou Vaši radu nebo poznámku.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: projekt Comenius

Příspěvekod milili » pát 23. dub 2010 6:27:51

V roce 2005 se naše ZŠ zapojila do projektu Socrates-Comenius, program byl na 3 roky. Finanční zprávu jsem vypracovala já - účetní, byl to v podstatě peněžní deník, dokládala jsem všechny doklady - pokladní doklady, výpisy z banky, faktury. Při zahájení projektu jsme dostali podklady pro zhotovení finanční zprávy, kde je uvedeno, co se smí a nesmí z projektu platit - cestovní pojištění na celou dobu pobytu v zahraničí tam patří. Podotýkám - jsme základní škola, takže výjezdy se týkaly jen učitelů, ale v podkladech je uváděno : učitelé a studenti. Podotýkám - toto bylo v roce 2005 - 2008, nyní už projekt Comenius nemáme.
milili
 
Příspěvky: 118
Registrován: pát 09. dub 2010 12:10:00

Re: projekt Comenius

Příspěvekod refi » pát 23. dub 2010 7:19:56

jajas> musím říct, že comenius je dle mého názoru zatím nejjednodušší projekt, jaký jsme získali. ze začátku jsem tápala, hlavně s přípravnou návštěvou v polsku, ale dneska říkám - zlatý comenius. vyhovuje mi na něm, že nemáme žádnou spoluúčast, prostě jakýkoliv výdaj dávám celý z projektu, nemusím pitvat na nějaké části. cestovní pojištění - jak píše kolegyně milili - do uznatelných výdajů patří. nebojte se v případě nejasností komunikovat s poskytovatelem projektu, což je národní agentura pro evp v praze, mail na ně určitě máte. jinak výtah nejčastějších otázek-odpovědí je zde . je velkou výhodou, že comenius je přidělován paušální částkou (od roku 2007), proto jeho vyúčtování je opravdu jednoduché. dokládá se uskutečněný počet mobilit kopiemi letenek, jízdenek a potvrzení partnerských škol. ale to je vše ve výše uvedeném odkazu, až dole - viz průběžná/závěrečná zpráva a vyúčtování grantu.
ještě výňatek z mailu od agentury (paní Barbora Pavelková): Jinak platí pravidlo, že uznatelné je vše, co souvisí s realizací projektu. Nesmí být hrazeny poplatky za vedení účtu, kurzové rozdíly a směna valut.

po dotazu na kraji nám bylo řečeno, že tyto peníze pod jejich kontrolu nespadají, protože nám je nepřidělili a tudíž za jejich správné využití zodpovídáme pouze národní agentuře=poskytovateli.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: projekt Comenius

Příspěvekod jajas » pát 23. dub 2010 7:56:43

refi> děkuji za vyčerpávající odpověď.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: projekt Comenius

Příspěvekod popelka » úte 11. kvě 2010 11:39:43

Vím, že se tu teď projevím jako úplný blbec, ale prosím o radu. Vrátili se nám žáci ze Španělska - paní učitelka mi bude dávat doklady v eurech a mě jde teď o to, jakým kurzen účtovat. Vím, že se jedná o kurz ČNb, ale který používám? Ten, který je ke dni, kdy účtuji nebo tím, který je ke dni, kdy byla ta platba uskutečněna?
A ještě malý dotaz - jak se účtují kurzové rozdíly? Vážně se s tím setkávám poprvé a nejsem si jistá v kramflecích. Moc děkuji.
popelka
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte 03. bře 2009 15:04:50

PředchozíDalší

Zpět na Granty a projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků