FKSP 2024

tvorba, čerpání, krytí

Re: FKSP 2024

Příspěvekod KateřinaK » pát 26. led 2024 14:46:42

Ještě se zeptám - u zaměstnanců bude evidovaným nepeněžním příjmem také částka kalkulované náklady plus příspěvek FKSP?
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: FKSP 2024

Příspěvekod jitumk » pon 29. led 2024 9:08:00

KateřinaK píše:Ještě se zeptám - u zaměstnanců bude evidovaným nepeněžním příjmem také částka kalkulované náklady plus příspěvek FKSP?


Na mzdovém listě zaměstnance eviduji pouze příspěvek z FKSP. Snad je to tak dobře.
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: FKSP 2024

Příspěvekod jitumk » pon 29. led 2024 9:15:10

KateřinaK píše:
Vyplývá mi z toho, že budu evidovat ve mzdových listech důchodců, protože to je minimální částka, tak z toho žádné daně ani odvody nevyplynou, pouze mi musí důchodci podepsat Prohlášení (pokud ho jinde nemají). Chápu to správně? Bylo by to pracné, ale ne nemožné.


Jak byste to na ty mzdové listy "dostala"? Vám to program umožňuje?
Kontaktovala jsem metodičku našeho mzdového programu, zda by bylo možné důchodce nějak do programu zařadit, abych jim mohla zadat nepeněžní plnění, popřípadě dodanit (prohlášení mě nenapadlo) a bylo mi odpovězeno = "Jak si to uděláte je na vás, důchodci do mezd nepatří."
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: FKSP 2024

Příspěvekod KateřinaK » pon 29. led 2024 10:30:11

Jak byste to na ty mzdové listy "dostala"? Vám to program umožňuje?

Já jsem to chtěla zkusit, ale zrovna dnes se mi mzdový program nějak zasekl, tak až bude opravený. Ale přemýšlím ještě, že pokud vím najisto, že tento nepeněžní příjem v žádném měsíci nepřekročí ani 2500 Kč, takže vypočtená daň by byla určitě pokrytá slevou na poplatníka, a příjem nedosáhne ani hranice pro zaměstnání malého rozsahu, mohla by mi stačit evidence mimo mzdy, někde v excelu. Tak nevím, rádi bychom důchodcům vyhověli, jen se do toho nezamotat.
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: FKSP 2024

Příspěvekod aanicka » úte 30. led 2024 9:47:23

KateřinaK píše:Poslal jsem si dotaz a pokusím se zde vložit odpověď:

Vyplývá mi z toho, že budu evidovat ve mzdových listech důchodců, protože to je minimální částka, tak z toho žádné daně ani odvody nevyplynou, pouze mi musí důchodci podepsat Prohlášení (pokud ho jinde nemají). Chápu to správně? Bylo by to pracné, ale ne nemožné.


Dobrý den,
a pokud mi prohlášení nepodepíše, protože podepsal jinde, budu mu to zdaňovat a jelikož u nás nemá žádný příjem, dostane se mi do "mínusu" a já po něm budu chtít peníze na daň?
Vůbec si to nedovedu představit.
aanicka
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 27. kvě 2019 10:22:26
Bydliště: Český Krumlov

Re: FKSP 2024

Příspěvekod jitumk » úte 30. led 2024 11:04:03

aanicka píše:
Dobrý den,
a pokud mi prohlášení nepodepíše, protože podepsal jinde, budu mu to zdaňovat a jelikož u nás nemá žádný příjem, dostane se mi do "mínusu" a já po něm budu chtít peníze na daň?
Vůbec si to nedovedu představit.


To je právě to, co si také nedokážu technicky představit. Spoustu důchodců je opravdu aktivních a chodí na různé brigády, kde to prohlášení podepíšou a ani se to nedozvím, protože jim to nebude připadat důležité. Ten výběr peněz by ještě nebyl problém (i když by nadávali), ale jak to dostat do hlášení ZP a SP, když důchodce do mezd dát nesmím? Rozhodně se mi nechce hlášení každý měsíc ručně přepisovat, to je akorát na chybu.
Ing. Kytler (školitel na daně) sám řekl, že by raději nepřispíval. Jenže vedení nechce důchodce o příspěvky připravit, takže začarovaný kruh.
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: FKSP 2024

Příspěvekod Magdina » čtv 01. úno 2024 12:04:56

No, my jsme nakonec příspěvky pro důchodce zrušili. Ale jsme malá škola a máme asi 3 důchodce, co si berou tak 4 obědy měsíčně, takže je to finančně moc nepostihne. Ale právě vedení uznalo, že je to nereálné, vůbec ten příspěvek nějak daňově evidovat, tak jsem za to ráda.
Magdina
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 24. srp 2022 10:23:56

Re: FKSP 2024

Příspěvekod skolka » čtv 08. úno 2024 13:27:09

viz příloha:...Jestliže „důchodci“ nejsou zaměstnanci, nelze jim ani na stáří přispívat z toho důvodu, že nejsou zaměstnanci.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
skolka
 
Příspěvky: 254
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: FKSP 2024

Příspěvekod KateřinaK » pát 09. úno 2024 7:43:46

To je zajímavé, já mám přímo ze školení, že důchodce nelze vyloučit, dle citace zákona 250/2000, §33/3 - "fond....je určen zaměstnancům v pracovním poměru,....., důchodcům, kteří při prvém odchodu.......atd." Přímo bylo řečeno - nelze je vyloučit. No doufám, že žádný z našich důchodců spoření nebude mít.
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: FKSP 2024

Příspěvekod jitumk » pát 09. úno 2024 8:19:56

KateřinaK píše:To je zajímavé, já mám přímo ze školení, že důchodce nelze vyloučit, dle citace zákona 250/2000, §33/3 - "fond....je určen zaměstnancům v pracovním poměru,....., důchodcům, kteří při prvém odchodu.......atd." Přímo bylo řečeno - nelze je vyloučit. No doufám, že žádný z našich důchodců spoření nebude mít.


Ano, taky mě to zarazilo, také jsem na školení dostala informaci, že musíme důchodcům poskytovat vše stejně jako zaměstnancům, že by šlo o diskriminaci a teď tento výklad.
Upřímně řečeno - Ty všechny změny jsou pro mě jako džungle.
Pořád jsem nadávala na vyhlášku FKSP a teď na ni s láskou vzpomínám, oproti tomu co je teď mi přijde bývalá vyhláška FKSP jak křišťálová studánka :mosking: .
Kontaktovala jsem proto Ing. Sikoru s prosbou o ujasnění:

Dotaz:
.......narazila jsem na internetu na jeden výklad ohledně čerpání příspěvku z FKSP na spoření na stáří pro důchodce. Byla jsem přesvědčená, že na penzijní připojištění apod. máme poskytovat příspěvek i důchodcům, ale z odpovědi v příloze vychází, že na příspěvek na spoření na stáří nemají důchodci nárok, protože nejsou zaměstnanci.........

Odpověď:
Je to trochu jinak. Nejde o to, že by se nemohly poskytovat nepracujícím důchodcům příspěvky na penzijní produkty, ale problém je v tom, že se mají podle názoru MF ČR poskytovat z volné části fondu. Z vázané části fondu by měly jít jen příspěvky zaměstnancům v pracovním poměru.
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: FKSP 2024

Příspěvekod KateřinaK » pát 09. úno 2024 9:22:18

Já snad nevěřím vlastním očím!!! To je teda výklad. Takže teoreticky - když budu z volné části fondu přispívat zaměstnancům např. na stravování, a přijde důchodce, že by chtěl přispět na penzijko - komu dám přednost, když budou zdroje omezené?
KateřinaK
 
Příspěvky: 276
Registrován: úte 16. úno 2010 11:48:41
Bydliště: Chornice, Pardubický kraj

Re: FKSP 2024

Příspěvekod jitumk » pát 09. úno 2024 9:34:23

KateřinaK píše:Já snad nevěřím vlastním očím!!! To je teda výklad. Takže teoreticky - když budu z volné části fondu přispívat zaměstnancům např. na stravování, a přijde důchodce, že by chtěl přispět na penzijko - komu dám přednost, když budou zdroje omezené?


No, to je ale přece úplně jednoduché. Všechny si koupíme věšteckou kouli |:-(| . Teď jenom zjistit, kde ji sehnat :lol: . Dělám si srandu, ale jsem z toho všeho zoufalá.
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: FKSP 2024

Příspěvekod stredni skola » čtv 29. úno 2024 16:33:41

Důchodcům na stáří přispívat nebudeme, tam už stáří probíhá a bylo by to spoření ve stáří.
stredni skola
 
Příspěvky: 78
Registrován: stř 04. bře 2009 13:13:59

Re: FKSP 2024

Příspěvekod Januli » úte 26. bře 2024 11:06:42

Dobrý den,
v případě přispívání na produkty na stáří, jak budete řešit poplatky v bance? Bude je hradit zaměstnavatel (škola) nebo zaměstnanec?
A pokud zaměstnanci skončí pracovní poměr např. k 31.8., tak v poslední srpnové výplatě už mu nelze vyplatit příspěvek? Ve výplatě za červenec tedy dostane jak červencový, tak i srpnový příspěvek?

Pořád mi spousta věcí není jasných.
Moc děkuji za odpovědi :)
Januli
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 11. bře 2020 15:22:47

Re: FKSP 2024

Příspěvekod ReVa » pát 26. dub 2024 14:19:48

Januli píše:Dobrý den,
v případě přispívání na produkty na stáří, jak budete řešit poplatky v bance? Bude je hradit zaměstnavatel (škola) nebo zaměstnanec?
A pokud zaměstnanci skončí pracovní poměr např. k 31.8., tak v poslední srpnové výplatě už mu nelze vyplatit příspěvek? Ve výplatě za červenec tedy dostane jak červencový, tak i srpnový příspěvek?

Pořád mi spousta věcí není jasných.
Moc děkuji za odpovědi :)


Dobrý den,

slyšela jsem na školení stejně:
Přispívat na produkty na stáří lze pouze zaměstnancům a v září (tedy za srpnovou výplatu) už to není náš zaměstnanec...

Jak praktikujete vy ostatní? My jsme si dali do směrnice, že budu vyplácet následující měsíc, pouze v případě, že by zaměstnanci skončil pracovní poměr, tak dostane ten měsíc 2x tj. jak píše paní "Januli" za červenec i srpen do 31.8....

Jen jsem nepochopila, zda i příspěvky za prosinec musejí být poslány v prosinci či stačí až v lednu? Chápu, že proúčtuji (přes 412) v prosinci, ale peníze bychom posílali tak jak jsme zvyklí až v lednu a tím srovnali 243...
ReVa
 
Příspěvky: 71
Registrován: pon 06. kvě 2013 15:05:00

PředchozíDalší

Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 44 návštevníků