Účtování fondů ve škole

tvorba, čerpání, krytí

Účtování fondů ve škole

Příspěvekod Janavy » pon 15. úno 2010 20:57:58

Všechny zde zdravím a děkuji zakladatelce tohoto fóra i všem ochotným rádcům. Ráda bych využila Vašich zkušeností a zeptala se na dva problémy, které mě trápí. Nastoupila jsem právě na místo ekonomky na střední škole. Před tím jsem pracovala 20 let jako účetní v akciové společnosti, takže nemám zkušenosti s účtováním v příspěvkových organizacích. Proto bych se Vás ráda zeptala na dvě věci:

1) Pokud zjistím, že byla odeslaná závěrka (rozvaha, výsledovka atd.) na KÚ a v účtování minulého roku byla zásadní chyba, dá se to nějak opravit? V akciové společnosti se podá dodatečné daňové přiznání, ale co ve škole? Máte s tím někdo zkušenosti?

2) Mám totální zmatek v hlavě - co se týká účtování fondů (fond rezervní, fond odměn, fond investiční - dnes 401 a FRIM -dnes 416. Tuším jenom, že se pomocí fondů účtují výnosy, jelikož škola nevyrábí žádné výrobky a tudíž by jí chyběly tržby. Nějak mi ale unikají souvislosti. Objednala jsem si účetní souvztažnosti, ale ty mi mají dojít až koncem března. Nemohl byste mi někdo poradit aspoň nejběžnější účtování na těchto fondech? Nebo poslat nějakou radu, kde to mohu zjistit. Potřebovala bych si udělat nějakou ucelenou představu, jak to s těmi fondy vlastně funguje.

Děkuji všem předem za jakoukoliv radu.
Janavy
 
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15. úno 2010 20:42:33

Re: Účtování fondů ve škole

Příspěvekod refi » úte 16. úno 2010 8:51:04

Janavy> jsem taky začátečník a tuším, že ještě hodně dlouho budu, ale zkusím se vyjádřit k vašim dotazům, jak budu umět :)

1) stejně jako v podobném tématu můžu poradit zkusit ještě závěrku opravit, domluvit se tam, kde se zasílala, jestli ta možnost ještě je. jestli se ale dá ještě nějak zasáhnout do roku 2009, pokud by se už rok 2009 nedal otevřít a opravit, to netuším, možná zareaguje někdo jiný, samotnou by mě to zajímalo. ale asi bude fakt důležité napsat, co je to za chybu, čeho se letos negativně dotkne ...

2) fond odměn - tvoříte si jej z výsledku hospodaření - u nás už dva roky po sobě povolují příděl do FO pouze z VH z doplňkové činnosti. tento fond se dá brát jako rezerva pro případ, že se vám ke konci roku nedostává financí ve mzdových prostředcích, tzn. že v praxi se čerpá pouze v prosinci daného roku. vámi navrhovaný příděl do fondu odměn z VH schvaluje zřizovatel.

rezervní fond - od loňska (nebo už předloňska?) má naštěstí mnohem svobodnější možnost použití - a to:
- k dalšímu rozvoji činnnosti organizace
- k časovému překlenutí rozdílů mezi výnosy a náklady
- k úhradě případných sankcí uložených za porušení rozpočtové kázně
- k úhradě vlastní ztráty za předchozí léta
rezervní fond se taky tvoří z výsledku hospodaření, vámi navrhovanou výši schvaluje zřizovatel. v praxi to tedy vypadá tak, že váš VH si rozdělíte na příděl do fondu odměn a rezervního fondu (dle vlastního uvážení) a zřizovatel buď takto schválí nebo přerozdělí jinak.
zároveň se rezervní fond tvoří finančními dary sponzorů.

investiční fond - tvořen z vámi vypočítaných odpisů. někdy na podzim posíláme zřizovateli náš odpisový plán na příští rok a ten nám podle něj ve stejné výši stanoví příspěvek na krytí odpisů DHM a DNM, který nám zasílá ve čtvrtletních splátkách. zároveň nám ale stanoví povinný odvod z investičního fondu. uvedu příklad: příspěvek na krytí odpisů byl u nás v roce 2009 ve výši 352 tis. kč - účtuji jako příjem investičního fondu, povinný odvod nám stanovil ve výši 48 tis. kč - účtuji jako čerpání investičního fondu. v konečném výsledku nám tam zůstává přes 300 tisíc kč v běžném roce na investiční výdaje a s tím se už dá něco dělat :)

jak účtovat - v letošním roce se fondy přečíslovaly a přiznám se, že dokud nebudu mít se vším všudy vypořádaný rok 2009, nechci se do účtování nového pouštět a tím pádem už vůbec ne radit :oops:

budu ráda, když mě někdo ohledně fondů doplní, jak jsem psala, jsem taky začátečník a vidím přece jen ten svůj malý píseček a může to být jinde jinak :bye:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Účtování fondů ve škole

Příspěvekod Janavy » úte 16. úno 2010 10:11:29

Děkuji velice za podrobnou odpověď. Jenom mi ještě není jasný rozdíl mezi tzv. Investičním fondem - účet 401 (dříve 901) a Fondem reprodukce invest. majetku - účet 416 (dříve 916).

Jinak k té opravě loňského výsledku hospodaření: jedná se o poměrně velkou chybu, podobně jako tady kdosi psal, kolegyni se podařilo zaúčtovat vysokou částku za plyn za měsíc prosinec do letošního ledna. Bohužel je to natolik vysoká částka, že by změnila náš hospodářský výsledek do ztráty, což by asi náš ředitel neuvítal.

Může mi někdo poradit, jaké důsledky má případná ztráta pro školu? Určitě tu bude nějaká účetní, která tuto situaci zažila. Děkuji Vám za Vaši podporu.
Janavy
 
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15. úno 2010 20:42:33

Re: Účtování fondů ve škole

Příspěvekod Dája » úte 16. úno 2010 11:17:22

Účet 401 není investiční fond, je to jmění účetní jednotky. Dřívější 901 = majetek na účtech 0XX mínus oprávky 07X a 08X. Účet 416 je investiční fond, z kterého hradíte investice a kam účtujete tvorbu při odpisech účtovaných na 551. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Účtování fondů ve škole

Příspěvekod Janavy » úte 16. úno 2010 11:41:36

Ahaaaaaaaa, tak už to začínám konečně trošku chápat. V nové metodice od Gordicu je to nazvané "Fond dlouhodobého majetku" a my jsme to měli nazvané po předchůdkyni "Investiční fond", tak mě ten název zmátl.
Janavy
 
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15. úno 2010 20:42:33

Re: Účtování fondů ve škole

Příspěvekod refi » úte 16. úno 2010 15:55:01

a ještě malý dodatek - pokud byste potřebovali převést peněžní prostředky na investice z rezervního fondu do investičního, je to možné na konkrétní akci a pouze se souhlasem zřizovatele. ale dá se to :)


(a přesouvám vám téma do kategorie FONDY)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Účtování fondů ve škole

Příspěvekod Janavy » úte 16. úno 2010 17:41:51

OK, děkuji. Omlouvám se, že jsem to zadala do chybné "přihrádky". Nevšimla jsem si, že jsou fondy zvlášť.
Janavy
 
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15. úno 2010 20:42:33


Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků

cron