Rezervní fond (i fond odměn)

tvorba, čerpání, krytí

Re: Rezervní fond

Příspěvekod JanaS. » úte 10. bře 2009 20:12:51

To jsem tedy ještě nezkoušela rozpitvat 241 na konci roku na haléře. Určitě je třeba vzít zůstatky fondů, odečíst zaplacené zálohy a přičíst přijaté zálohy. Ale na co to má pasovat? Na hospodářský výsledek po odečtení nezaplacených faktur a přičtení nedošlých plateb? Pochybuju, že to může vyjít.
JanaS.
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 10. bře 2009 19:23:44

Re: Rezervní fond

Příspěvekod míra » stř 11. bře 2009 9:00:56

Zdravím všechny,já jsem si zkusila účet rozpitvat a vyšlo mi to :P. Ale mám dotaz, který se také týká rezervního fondu.
Není mi úplně jasné, kdy ho můžu použít. Vím, že v zákoně je, když bude rozpočtován... Ale co když nastane situace, že třeba v kuchyni odejde sporák a my budeme nuceni pořídit nový. Můžeme použít rezervní fond, když to bude do 40.000,- Kč? A za jakých podmínek? Dokážete mi někdo poradit? Děkuji předem.
míra
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 04. bře 2009 9:09:15

Re: Rezervní fond

Příspěvekod halča » stř 11. bře 2009 15:59:42

Pokyny našich nadřízených orgánů jsou takové, že rezervní fond bez rozpočtování použít nemůžeme, lépe řečeno nesmíme z něj čerpat. Pouze když ho potřebujeme použít během roku a zase do něj vrátit (časově tak překlenujeme nedoplatky grantů), potom se může použít bez rozpočtování. tzn. že si z něj můžete "půjčit" a ještě v tomtéž roce vrátit - třeba až si doplníte vlastní výnosy za pronájmy apod.
halča
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte 03. bře 2009 8:26:04

Re: Rezervní fond

Příspěvekod Jarmila » čtv 12. bře 2009 8:45:09

Co se týka banky účet 241.. mám analytiky na jednotlivé fondy , na státní peníze a peníze od zřizovatele.
Každé čtvrtletí si dělám zkoušku ´(jak ve škole)= všechny analytiky posčítám a musí sedět na účet 241 v rozvaze. Pokud nesedí mám někde chybu. Já osobně mám zaúžívané pokud účtuji pohyb na účtech fondů nebo zaúčtovávám mzdy automaticky účtuji i pohyby na účtech peněžních. Příklad účtování fa, kterou hradím z rezerv. fondu:
fa 501../321.. nákup
321../24101 úhrada fa
914../648.. čerpání rez.fondu
24101/24103 převod peněž. prostředků mezi běžným účtem,ze kterého hradím a účtem rez. fondu
24101 účet BÚ
24103 účet rez. fondu
nebo po schválení zlepšeného hospod. výsledku příděl do fondu odměn:
93100/911.. příděl do fondu odměn
24104/24101 převod peněž. prostředků krytí fondu odměn.
24104 účet fondu odměn

Zřizovatel nám nenastavil žádná pravidla čerpání fondu rezerv,ale čerpáme jen tehdy, když máme nějaký mimořádný výdaj=
není zahrnutý v rozpočtu. Pokazila se nám např. sekačka na trávu, čerpadlo vody v kotelně, tak jsme to uhradili z rezervního fondu .
krásný den :lol:
Jarmila
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 03. bře 2009 9:24:29

Re: Rezervní fond

Příspěvekod reňa » čtv 12. bře 2009 9:00:45

Prosím, může mi někdo poradit podrobný postup, jak mám tedy rozpitvat účet 241 na haléře? Děkuji
Naposledy upravil reňa dne úte 17. bře 2009 14:47:50, celkově upraveno 1
reňa
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 12. bře 2009 8:49:15

Re: Rezervní fond

Příspěvekod pitrs » pát 13. bře 2009 9:00:53

Pravidla pro cerpani RF ma asi kazdy zrizovatel jina a nekteri zrizovatele dokonce rok co rok jina ;)

my jsme nejdriv nesmeli poridit nic mimo rozpocet, a v tom bylo cerpani RF pouze na energie a ucebni pomucky. dalsi rok se energie hradit nesmely, jen ucebni pomucky a jine veci s vyukou souvisejici (lavice atd.). zase se nesmel presvihnout plan. a nasledujici rok stejne polozky, ale uz jsme mohli jit pres plan, kdyz nam pochybely penize (hlavne, aby zrizovatel nemusel pridavat ;) . je v tom chaos. ale hlidat se to musi, my jsme delali detailni rozbory kazdeho ctvrt roku a od lonska to generuje z mesicnich zaverek vypocetni technika u zrizovatele.
Uživatelský avatar
pitrs
 
Příspěvky: 74
Registrován: stř 04. bře 2009 10:09:32

Re: Rezervní fond

Příspěvekod Iva » čtv 19. bře 2009 21:21:49

Ty peníze mohou být vykázány např. na pohledávkách nebo neplatíte veliké zálohy? Nebo mohly být v minulosti odepsány pohledávky do nákladů jako nedobytné a nesnížily se přitom fondy. Hlavně v učilištích se to stávalo po roce 1993 dodavatelé přestali platit faktury za žáky. Škola vytvořila vysoký zisk, který nebyl pokryt penězi a tento nekrytý zisk pak přerozdělila do fondů. Tím by se dalo vysvětlit, proč se na fondu vykazuje vysoký zůstatek, ale prachy na účtu nejsou. Podívejte se do minulosti např. na ty odepsané pohledávky.
Iva
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 06. bře 2009 10:29:40

Re: Rezervní fond

Příspěvekod neu » úte 24. bře 2009 11:54:53

Připojuji se do debaty na téma rezervní fond. Teda čtení mě velice pobavilo, protože jako účetní školy pracuji 25 let a nezávídím nikomu, kdo do této problematiky teprve vstupuje a což teprve, kdyzž po někom přebere účetnictví v kterém je chaos. Vím, že se může stát, že účetně máte peníze a na účetně ne. Toto jsem řešila s účetní, která si neuvědomovala, že když nakoupí zásoby 1xx , peníze utratila, ale účetně je mám a tady nastane ona situace. Hospodářský výsledek se chová jako že mám peníze a ony nikde a vy ten hospodářský výsledek musíte rozdělit dle zákon.pravidel - stručně až 80% do fondu odměn, což my děláme a zbytek do rezervního fondu. Kde jinde jsou potřeba víc peníze, než ve fondu odměn! :cry:
neu
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 23. bře 2009 11:22:21

Re: Rezervní fond

Příspěvekod Sylva Sura » stř 25. bře 2009 10:55:08

Takhle se nikam nedopočítáte! Fondy /jakékoliv - rezervní, odměn, investiční/ máte pouze účetně analyticky rozdělené na účtu 241 - BÚ, kde se analytika = zůstatku na účtu. Ale podle Rozvahy jsou fondy kryté i pohledávkami /311/, také něco dlužíte /321/, atp. - vstupují vám tam krytím nejen účet 241, ale i účty skupiny 3.., takže nikdy se vám peníze na fondech nebudou rovnat fyzicky penězům na účtě. Tohle účetní nikdy nebude umět řediteli vysvětlit, protože kdo neumí podvojné účetnictví, nepochopí.
Vezměte si jednoduše FKSP - taky se vám na konci roku nerovná účet 243 s účtem 912, vstupují vám tam přinejmenším na konci roku poplatky a úroky na FKSP, takže účet 378, 379.
Ale buďte v klidu - pokud vám sedí Rozvaha, máte účetnictví v pořádku - hlavně když sedí Aktiva a Pasiva. Samozřejmě to nevylučuje chybu v účtování, ale to je jiný problém.
Sylva Sura
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř 25. bře 2009 9:45:25

Re: Rezervní fond

Příspěvekod Kirscha » stř 25. bře 2009 12:10:38

To Silva Sura: no výborně, teď jste mě potěšila tímhle vstupem. Jsem 1 měsíc v pozici účetní. Podvojko jsem viděla před měsícem poprvé... :-! a paní, jež mne zaučovala, mi oznámila, že si to rpostě vyhledám v minulosti a že se mnou nehodlá ztrácet čas, neb už na to nemá žaludek. jsem bojovnice, takže jsem se do toho všeho pustila po hlavě s tím, že co mě nezabije, to mě posílí ( zatím to vypadá na část 1). Takže takový jeden hodně, hodně "blbý" dotaz: co mi musí sedět v závěrce, aby dle účetnictví bylo vše v pořádku? Jinými slovy: teď bude má 1.závěrka a hned čtvrtletní a tudíž ji předávám dál. Co si musím ohlídat? Mnohokrát děkuji
Kirscha
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte 17. bře 2009 10:04:41

Re: Rezervní fond

Příspěvekod refi » stř 25. bře 2009 12:37:49

založte si prosím na svůj dotaz nové téma, přece jen už se to netýká jen původního rezervního fondu. budete mít větší šanci na odpovědi právě pro vás ;)

viz důslednější rozlišování témat
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Rezervní fond

Příspěvekod Kirscha » stř 25. bře 2009 12:58:51

Děkuji, stalo se :)
Kirscha
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte 17. bře 2009 10:04:41

Re: Rezervní fond

Příspěvekod reňa » čtv 26. bře 2009 16:21:52

reňa píše:Prosím, může mi někdo poradit podrobný postup, jak mám tedy rozpitvat účet 241 na haléře? Děkuji

Prosím jěště jednou o radu - postup, jak účet 241 rozpitvat!!! Děkuji
reňa
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 12. bře 2009 8:49:15

Re: Rezervní fond

Příspěvekod Martinka » stř 01. dub 2009 15:11:49

Milá Markytko,
rychle odtud pryč!!! Jak je možné, že tam chybí tolik peněz? Neumím si přestavit v jakém oběhu ty prachy můžou být, ale my jsme jen malá školička a tolik peněz, co vám tam prý nechybí, nemáme na provoz na celý rok. :evil:
Martinka
 
Příspěvky: 50
Registrován: pát 06. bře 2009 12:25:17

Re: Rezervní fond

Příspěvekod Jarmila » stř 17. čer 2009 9:42:28

Milé kolegyně, obracím se na Vás s prosbou o radu. Momentálně řešíme čerpání rezervního fondu(větší částka) a pan ředitel mě zaskočil tvrzením, že čerpání rez. fondu musí schvalovat zřizovatel. Úplně mě tím zmátl. Já tvrdím, že čerpání schvalovat nemusí. Tak , jak je to?? Pomožte prosím !! Zdraví všechny Jarmila
Jarmila
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 03. bře 2009 9:24:29

PředchozíDalší

Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků