Hospodářský výsledek - užití - kdo kontroluje

tvorba, čerpání, krytí

Hospodářský výsledek - užití - kdo kontroluje

Příspěvekod markytka » pon 25. led 2010 19:27:35

Prosím o pomoc, psala jsem bakalářskou práci o ZŠ jako příspěvkové organizaci a jako jednu z otázek k obhajobě jsem dostla otázku: POPIŠTE KONTROLNÍ MECHANISMY GARANTUJÍCÍ UŽITÍ HOSPODÁŘSKÉHO VÝSLEDKU NA ZKVALITNĚNÍ VZDĚLÁVACÍ ČINNOSTI..

Jsem schopná tak dát dohromady, že přerozdělení mi schválí zřizovatel a následně může zkontrolovat v kontrole, kterou u nás dělá pravidelně místo auditu. Ale co víc? Prosím o radu.. Děkuji moc.. :(



P.S. jaké může mít zvýhodnění s.r.o. škola při podání daně z příjmů pr. osob?

už jsem tak zmatená, že ani nevím, kde hledat :(
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: Hospodářský výsledek - užití - kdo kontroluje

Příspěvekod markytka » úte 26. led 2010 10:33:15

Lidičky, prosím, SOS :-( zítra jdu ke státnicím a netuším, co jim tam mám vykládat..
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: Hospodářský výsledek - užití - kdo kontroluje

Příspěvekod refi » úte 26. led 2010 11:58:48

markytko, nedělám účetní dlouho a kontrolu jsem ještě neměla, takže netuším, jak kontrolují použití HV. ale tohle by byla otázka spíše právě na ty kontrolory, jaké kontrolní mechanismy používají. předpokládám, že když přijde kontrola, kontroluje obecně všechno a nevypíchne jen HV. a myslím, že ve škole není moc výdajů, které by nevedly ke zkvalitnění vzdělávací činnosti ... ach tahle teorie :o

i když jsem nepomohla a netuším, jestli při současném náporu práce s uzávěrkama si někdo dá tu práci, držím každopádně moc palce, aby státnice dopadly dobře a nenatrefila jste na nějakého ortodoxního teoretika :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Hospodářský výsledek - užití - kdo kontroluje

Příspěvekod markytka » úte 26. led 2010 12:08:19

Děkuji :-)

jsem už zoufalá - s účetnictvím právě začínám (teď od ledna) a jiná odpověď mě nenapadla, než to co jsem psala výše :-(

ach jo.. no v nejhorším budu účetní bez titulu, se z toho nestřílí ;-)

a složení poroty mám katastrofální :-(
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: Hospodářský výsledek - užití - kdo kontroluje

Příspěvekod refi » úte 26. led 2010 12:09:53

nevěřím, že na tomto byste měla pohořet. a určitě nejsem jediná, kdo vám bude ty palce z tohoto fóra držet, tak to už by muselo být, abyste byla účetní bez titulu ;) určitě pak dejte vědět, ať si můžeme virtuálně přiťuknout :) :drinks:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Hospodářský výsledek - užití - kdo kontroluje

Příspěvekod markytka » úte 26. led 2010 12:11:37

děkuji..

jdu to prakticky jen zkusit, přijde mi, že otázky moc neumím.. musela bych mít z pekla štěstí na otázku - třeba bych se mohla trefit do neziskových organizací, to bych mohla okecat :lol:
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: Hospodářský výsledek - užití - kdo kontroluje

Příspěvekod Janca » úte 26. led 2010 15:35:30

Použití fondu je důležité z hlediska daně z příjmů právnických osob. Musíte dokázat, že jste použila úsporu na dani ve prospěch hlavní činnosti. Hlavně Finanční úřady to kontrolují. ! 20 odst. 7 zákona o dani z příjmů.
Janca
 
Příspěvky: 146
Registrován: úte 29. pro 2009 10:41:15

Re: Hospodářský výsledek - užití - kdo kontroluje

Příspěvekod markytka » úte 26. led 2010 16:34:16

děkuji moc moc moc.. snad to nějak splichtím a nezkazím si to úplně ;-)
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: Hospodářský výsledek - užití - kdo kontroluje

Příspěvekod markytka » pon 08. úno 2010 8:29:31

Zdravím..
Jen jsem slíbila info o mých státnicích. Bohužel jsem to opravdu nezvládla a musím tam ještě jednou. Snad buud mít více štěstí.
Děkuji za rady. Markéta
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: Hospodářský výsledek - užití - kdo kontroluje

Příspěvekod refi » pon 08. úno 2010 8:54:20

markétko, držím tedy palce i nadále, aspoň už teď máte představu, co vás čeká :) . a co bylo tedy kamenem úrazu, jestli se můžu zeptat?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Hospodářský výsledek - užití - kdo kontroluje

Příspěvekod Hells » úte 16. úno 2010 12:40:47

Nevím jestli vám mohu ještě pomoci. Hospodářský výsledek (zisk) ve škole, která je příspěvkovou organizací může být z hlavní a doplňkové činnosti. Po ukončení účetního období, zašleme zřizovateli návrh na rozdělení tohoto hospodářského výsledku do fondů. Část do fondu odměn a část do rezervního fondu. Zároveň tam uvedeme, kolik z požadovaného přídělu do rezervního fodnu činí daňová úspora.
Dám příklad: HV školy je 250 000,-Kč. 200 000,- z hlavní činnosti a 50 000,- z doplňové činnosti.
Vypočítáme daň z příjmu práv.osob. Dotace se tam nezahrnují a ostatní příjmy, jsou-li k ním náklady (např.platby rodičů na kroužky, školní družinu ap.) také ne. Daňový základ nám ale mohou zvýšit náklady daňově neuznatelné. My máme např. malou část na reprezentaci, nevymahatelné penále ap. Je to celkem např. 1500,- Kč. To přičtu k zisku doplňkové činnosti
(50 000+ 1500= 51500). Daň za rok 2009 by činila 20%, tj. 10 200 Kc. (základ se zaokrouhluje na tisíce dolů).
Jelikož ale škola nebyla zřízena za účelem podnikání, může si odečíst až 300 000,- Kč. Tady 51 500,-Kč. Daňová úspora tedy činí 10 200,-, zřizovatel nám ji nechá v přídělu do rezervního fondu a my ji pak utratíme v nejbližších třech letech, ale jen pro hlavní činnost, což je pro děti, problém to utratit není nikdy. Toto použití kontroluje finanční úřad i auditor.
Zbytek toho hospodářského výsledku uloženého ve fondech se použije na zkvalitnění vzdělávání, odměny učitelů jazyků, odměny za mimořádné výsledky práce s dětmi, materiál (pokud nejde o investice) ap. Čerpání fondů vždy zřizovateli oznámíme. Nikdy tyto fondy nepoužijeme pro doplňkovou činnost. Fond investiční (fond reprodukce majetku) se z rozdělení hospodářského výsledku nenaplňuje, ten tvoříme z účetních odpisů a používáme pak se souhlasem zřizovatele na nákupy např. interaktivních tabulí, počítačových tříd, opravy majetku ap.
Hells
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 16. úno 2010 11:37:14


Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků