fondy

tvorba, čerpání, krytí

fondy

Příspěvekod Magdalena Kavinová » úte 27. říj 2009 8:50:36

Ve škole máme počítačovu síť / účet 022 /. Nyní byla nutná oprava serveru / 52 000,-/.
Má se tato oprava hradit z investičního fondu nabo z rozpočtu / položka opravy/. My bychom raději
z rozpočtu. Můžeme se rozhodnout?
Magdalena Kavinová
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 18. bře 2009 14:46:29

Re: fondy

Příspěvekod Dája » úte 27. říj 2009 9:41:54

Myslím, že není o čem rozhodovat. Jestliže server byl již v majetku a nyní došlo k jeho opravě, pak je to vždy oprava 511. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: fondy

Příspěvekod Magdalena Kavinová » úte 27. říj 2009 11:06:27

Díky za odpověď.
Oprava to je, ale jestli musí být hrazena z investičního fondu nebo z rozpočtu?
Jedná se o opravu majetku v ceně 52 000,-.
Magdalena Kavinová
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 18. bře 2009 14:46:29

Re: fondy

Příspěvekod Dája » úte 27. říj 2009 15:05:50

Oprava je vždy z rozpočtu, ať je v jakékoliv výši. Tam neplatí limit 40 tis. Kč. Kdybyste dělali opravu třeba za milión. Ve vyhl. 505/2002 Sb. je definice opravy v § 26 odst. 2a) - cituji:
(2) Součástí ocenění dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku a technického zhodnocení zejména nejsou
a) opravy a údržba. Opravou se odstraňují účinky částečného fyzického opotřebení nebo poškození za účelem uvedení do předchozího nebo provozuschopného stavu. Uvedením do provozuschopného stavu se rozumí provedení opravy i s použitím jiných než původních materiálů, dílů, součástí nebo technologií, pokud tím nedojde k technickému zhodnocení. Údržbou se rozumí soustavná činnost, kterou se zpomaluje fyzické opotřebení a předchází poruchám a odstraňují se drobnější závady,konec citace.
Tak pokud jste se tam našla - oprava je prostě 511 :? :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: fondy

Příspěvekod Magdalena Kavinová » úte 27. říj 2009 15:20:03

Díky moc.

Jasně, dám to do nákladů na 511, ale jestli oproti tomu musí být 648 - čerpání investičního fondu.
Z investičního fondu lze hradit opravy DHM. Nebo fond nemusím použít a použiju finance na provoz/rozpočet/ ?????
Magdalena Kavinová
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 18. bře 2009 14:46:29

Re: fondy

Příspěvekod Dája » úte 27. říj 2009 15:50:12

Pokud máte peníze v provozních prostředcích a investice si chcete ušetřit na nákup něčeho většího, pak nic z investičního fondu a účtujete jen 511/241. Pokud chcete použít inv. fond, pak musíte ještě účtovat převod 916/648. A dále jistě máte banku členěnou - pak proúčtovat i analytiky provozu a inv. fondu na 241.
A znovu si dovolím ocitovat vyhl. 250/2000 Sb. § 31 - investiční fond:
(2) Investiční fond příspěvkové organizace se používá
a) k financování investičních výdajů,
b) k úhradě investičních úvěrů nebo půjček,
c) k odvodu do rozpočtu zřizovatele, pokud takový odvod uložil,
d) k posílení zdrojů určených na financování údržby a oprav majetku, který příspěvková organizace používá pro svou činnost; takto použité prostředky se z investičního fondu převádějí do výnosů příspěvkové organizace. (doufám, že s těmi citacemi nejsem otravná - mám k dispozici PROFIDATA a z toho se to krááááásně vytahuje :mosking: )
Jak sama píšete - z inv. fondu LZE ...., takže pokud chci, tak ano, pokud nechci, tak ne.
Přeji všem krásnou středu :yahoo: :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: fondy

Příspěvekod jajas » úte 27. říj 2009 20:28:00

Dobrý veřer. kromě toho, že jsem si zopakovala účtování oprav a možné použití fondu, zaujala mne Vaše poznámka, že máte PROFIDATA. Pokud budete mít jen trochu čas a chuť, můžete mi (a možná i jiným z nás) objasnit, o co (popř.o jaký soubor dat) se ve Vašem případě jedná? Lze jej zakoupit nebo jsou i on-line, zda jsou zvlášť pro účetnictví nebo je to nějaký ucelený soubor dat? Omlouvám se, že jsem tak zvědavá, ale je možné, že i ostatním by to pomohlo lépe a rychleji se orientovat ve všech těch předpisech a zákonech. I když nejasností zůstane ještě dost a dost. Děkuji.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: fondy

Příspěvekod Dája » čtv 29. říj 2009 12:23:26

Je to software firmy Atlas consulting z Ostravy, stál cca 18 tis. Kč, což by nebylo tak hrozné. Roční údržba je ale za 21 tis., což už je dost. Na druhé straně je aktualizován nepřetržitě, lze v něm vyhledávat zákony a vyhlášky v platném znění i historické znění - před tisíci novelami. Má části Legislativa České republiky, Legislativa Evropské unie a Judikatura České republiky. Lzte v něm vyhledávat podle čísla, názvu nebo i slov. A dá se s tím krásně vyhrát :yahoo: . Můžete si dělat záložky, zapisovat poznámky. Je to perfektní, protože když si nevzpomenu, ve kterém předpisu jsem tu či onu věc četla - napíšu důležitá slova a on mi vyhledá všechny vyhlášky a zákony, kde se tato slova vyskytují ..... :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: fondy

Příspěvekod eva.pro » čtv 29. říj 2009 12:33:28

Tohle je paráda, ale bohužel na naše poměry dost drahá, tak jenom tiše závidím. :gmad:
eva.pro
 
Příspěvky: 503
Registrován: pon 09. bře 2009 14:17:18


Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků