Zapojení rezervního fondu

tvorba, čerpání, krytí

Zapojení rezervního fondu

Příspěvekod eva.pro » úte 13. říj 2009 9:59:20

Prosím o radu - zapojujete rezervní fond na určitou překlenovací dobu? Myslím tím, že v lednu musím zaplativ nájemné na 1.Q. celkem 200000,- Kč, dotace na leden je 150000,- Kč. Do konce čtvrtletí dojde k souladu a vše je vyrovnáno. Musím zapojit v lednu rezervní fond (účtovato tom ) a pak zase až bude dostatek peněz odúčtovat? Nevím, jestli jsem to napsala dost srozumitelně. Díky za odpovědi. Případně popiště jak účtovat. :?
eva.pro
 
Příspěvky: 503
Registrován: pon 09. bře 2009 14:17:18

Re: Zapojení rezervního fondu

Příspěvekod refi » úte 13. říj 2009 10:05:06

věřím, že to tak jde, i když jsem o tom ještě nikdy neúčtovala. když jsme si ale loni žádali o grant (který nevyšel), museli jsme dokládat krytí rezervním fondem, protože posledních 10% grantu by nám dodali až po vyúčtování a po tuto dobu bychom náklady hradili z rezervního fondu. takže podle mně to jde, ale s účtováním poradí doufám někdo jiný :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Zapojení rezervního fondu

Příspěvekod Sonja » sob 17. říj 2009 16:00:18

Jsme příspěvkovka a naštěstí finance na provoz dostáváme od zřizovatele ve dvou částkách v lednu a únoru, takže finance, které potřebujeme (jsme městské lesy) na lesní práce a dostáváme je od kraje až koncem roku, můžeme použít z těch provozních. Určitě bych se na vašem místě snažila přesvědčit zřizovatele, aby vám poslal příspěvek na provoz již začátkem roku, protože nemáte z čeho hradit faktury za energie, teplo apod. Jinak bych také použila finance rezervního fondu na toto překlenovací období, považuji to účetně za správné, ovšem pro jistotu bych si to nechala písemně odsouhlasit zřizovatelem. S.U.
Sonja
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 14. srp 2009 8:20:12

Re: Zapojení rezervního fondu

Příspěvekod Jarmila » úte 27. říj 2009 13:59:28

Milé kolegyně , mám prosbu - potřebuji poradit. Popíši situaci:
máme hospodářskou činnost, která je zisková po celou dobu . Vždy na konci roku je tvořen HV (hlavní + vedlejší činnost), který je rozdělen do rez. fondu a fondu odměn. Posléze se čerpá dle zásad. Každý měsíc počítám, jak na hosp. činnosti hospodaříme - zatím vždy zisk. Teď došel pan ředitel s tím, že když je na hosp. činnosti zisk, že by se mohlo něco nakoupit - má prý ze školení, že se může nakupovat z hosp. činnosti /pro hlavní činnost / i během roku.Dost jsem znejistěla, protože jsem byla toho názoru, že zisk z hosp. činnosti musí projít schovalováním na konci roku, rozdělí se do fondů a pak teprve se může čerpat. Že během roku zisk z hosp. činnosti jako takový, nemůžeme čerpat!! Nevím teď čí názor je správny?
Děkuji za odpověď.
Jarmila
Jarmila
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 03. bře 2009 9:24:29

Re: Zapojení rezervního fondu

Příspěvekod Zuzana Kozáková » stř 11. lis 2009 16:26:19

Co se týká hospodářské činnosti - zapojujeme ji celý rok. Máme školní jídelnu a domov mládeže, vaříme pro externisty a domov často slouží jako hotel...tzn. nakupujeme např. ubrusy, nádobí, povlečení, koberce ... a to vše s hospodářské činnosti. Ačkoliv se to používá i pro hlavní činnost. Z hospodářské činnosti hradíme i část mezd a energií. Pokud bychom takto nedělali, zbytečně bychom museli platit daň z příjmu PO |:-(|
Ale pozor.....z hospodářské činnosti raději hraďte jen to, co využijete taky na hospodářskou činnost. A pozor na Dlouhodobý majetek - jak je nakoupen z peněz hospodářské činnosti je i odepisován v hospodářské činnosti - jinak by musel projí FRIMem.
Samozřejmě, že když nic nebudete nakupovat z hospodářské činnosti a pak to pořídíte z rezervního fondu, bude hned jasné, že hospodářská činnost je tady pro hlavní činnost (po nás to tak na KÚ chtějí) - ale účetnictví by pak v našem případě nebylo průkazné a správné. A kromě toho - úsporu na dani z příjmu z hospodářské činnosti musíte využít pro hlavní činnost, což rezervní fond zajišťuje. Já bych se toho nebála, ale dobře bych si rozmyslela, co pořídím!
Přeji hezký zbytek dne. Zuzana
Zuzana Kozáková
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 04. bře 2009 8:38:34


Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 36 návštevníků