FKSP dar - důchod

tvorba, čerpání, krytí

FKSP dar - důchod

Příspěvekod AndreaN » čtv 21. bře 2013 15:14:00

Milé radilky, poraďte, prosím. Máme paní učitelku, které bude přiznán starobní důchod. Do důchodu však nejde. Jak to tak bývá, je sice strašně unavená, ale ona se nějak přemůže a bude pracovat dál, hlavním důvodem je, o kterém se nahlas nemluví, že bude mít učitelský plat + důchod (vůbec mám tak z okolí poznatky, že v okamžiku, kdy lidem "naskočí" důchod, jakoby ožijí, přestanou marodovat, stěžovat si na bolesti a makají, jak nikdy v životě) - však co, zástupy mladých na úřadu práce, ať počkají (promiňte mi tu jízlivost, ale trochu jsem se v tomto případě vytočila a potřebovala jsem si ulevit, samozřejmě vím, že ne všichni důchodci jsou stejní, je jich spousta, kteří s radostí do důchodu jdou, mám takové dva doma).
A teď k dotazu. Z FKSP poskytujeme věcný dar k odchodu do důchodu - bere se to jako fyzický, skutečný odchod do důchodu nebo pokud jí bude přiznán starobní důchod, má tím pádem nárok na věcný dar, i když v zaměstnání zůstává??? Díky moc. :bye:
AndreaN
 
Příspěvky: 208
Registrován: pon 12. dub 2010 11:45:19

Re: FKSP dar - důchod

Příspěvekod nono » čtv 21. bře 2013 16:01:40

podle mne to asi není v rozporu s předpisy......myslím, že může dostat dar
jsem zvědaná, co vám poradí ostatní
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: FKSP dar - důchod

Příspěvekod Kim » pát 22. bře 2013 8:52:09

Koukněte na forum http://radimesi.cz/viewtopic.php?f=25&t ... hod#p20030
Již to řešila Dája, má tam i odpověď paní Libnarové.
Cituji z odpovědi Dáji: A já jsem měla tolik drzosti, že jsem si napsala na MFČR dotaz a ejhle, dnes jsem dostala odpověď - pravda s douškou, že nejsou povinni zodpovídat soukromé dotazy, ale přesto mi p. Libnarová mi píše:
Zákon o rozpočtových pravidlech stanoví, že fond kulturních a sociálních potřeb je určen též důchodcům, kteří při prvém odchodu do důchodu pracovali u organizace. Proto se za odchod do starobního důchodu považuje den, ke kterému byl zaměstnanci důchod přiznán nebo den rozhodnutí důchodového úřadu, že byl starobní důchod přiznán zpětně. Podmínkou není ukončení pracovního poměru. K tomuto datu lze poskytnout zaměstnanci dar z FKSP podle § 14 vyhlášky č. 114/2002 Sb., o FKSP ve znění pozdějších předpisů.
Uživatelský avatar
Kim
 
Příspěvky: 294
Registrován: úte 30. bře 2010 11:53:46
Bydliště: Karvinsko

Re: FKSP dar - důchod

Příspěvekod Hanča » pát 22. bře 2013 8:58:27

AndreaN píše:Milé radilky, poraďte, prosím. Máme paní učitelku, které bude přiznán starobní důchod. Do důchodu však nejde. Jak to tak bývá, je sice strašně unavená, ale ona se nějak přemůže a bude pracovat dál, hlavním důvodem je, o kterém se nahlas nemluví, že bude mít učitelský plat + důchod (vůbec mám tak z okolí poznatky, že v okamžiku, kdy lidem "naskočí" důchod, jakoby ožijí, přestanou marodovat, stěžovat si na bolesti a makají, jak nikdy v životě) - však co, zástupy mladých na úřadu práce, ať počkají (promiňte mi tu jízlivost, ale trochu jsem se v tomto případě vytočila a potřebovala jsem si ulevit, samozřejmě vím, že ne všichni důchodci jsou stejní, je jich spousta, kteří s radostí do důchodu jdou, mám takové dva doma).
A teď k dotazu. Z FKSP poskytujeme věcný dar k odchodu do důchodu - bere se to jako fyzický, skutečný odchod do důchodu nebo pokud jí bude přiznán starobní důchod, má tím pádem nárok na věcný dar, i když v zaměstnání zůstává??? Díky moc. :bye:


Dar může samozřejmě dostat, rozhodující je, že jí byl přiznán starobní důchod. Jiná otázka však je, jak to máte upravené v kolektivní smlouvě. Znám školy, kde mají v kolektivní smlouvě stanoveno, že dar se poskytuje až při skončení PP a odchodu do důchodu. My jsme vypláceli již při přiznání, a měli jsme to tak upravené v kolektivní smlouvě.
Hanča
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte 03. bře 2009 9:40:47

Re: FKSP dar - důchod

Příspěvekod witty » pát 22. bře 2013 9:57:31

Dokud jsme vypláceli odměny k výročím z FKSP, tak to bylo při prvním skončení pracovního poměru po nabytí nároku na SD/ID. Ale záleží na formulaci v pravidlech.
Jinak Andreo - podobné zkušenosti jako Vy mám také: půl roku před důchodem lkají, že už to nevydrží a pak náhle přijde zázrak - důchodci ožijí a vesele slouží dál. Jako kdyby navštívili Lurdy. Týká se to tedy pedagogů, u dělnických profesí jsem se s tímto nikdy nesetkala. Je to smutné - důchodci pracují, protože by "s důchodem 10 tisíc nevyžili" a lidé v produktivním věku, kteří mají rodinu, jsou na podpoře.
witty
 
Příspěvky: 1232
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: FKSP dar - důchod

Příspěvekod AndreaN » pát 22. bře 2013 11:23:30

Milé radilky, holky šikovné, díky moc a přeji odpočinkový víkend.
AndreaN
 
Příspěvky: 208
Registrován: pon 12. dub 2010 11:45:19


Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků