finanční krytí fondů - zjišťování

tvorba, čerpání, krytí

finanční krytí fondů - zjišťování

Příspěvekod kopasa » pát 12. čer 2009 9:26:26

Můžete mi někdo, prosím, poradit, jak správně zjišťovat finanční krytí fondů? Měli jsme veřejnosprávní kontrolu, která nám vytkla, že nemáme dostatečné krytí fondů a že tím závažným způsobem porušujeme rozpočtovou kázeň. Jenže způsob, jakým k tomuhle závěru došli, se mi zdá poměrně zjedodušený a povrchní.
kopasa
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 12. čer 2009 7:37:27

Re: finanční krytí fondů - zjišťování

Příspěvekod quendery » pát 12. čer 2009 11:52:04

Zdravím při pátku, možná, že to řeknu zjednodušeně, já si to počítám tak, že vezmu zůstatek na BÚ, odečtu případný zbytek MP, sečtu zůstatky fondů podle uzávěrky, nebo poprosím moji účetní, ať mi řekne současný stav - odečtu a mám použitelné prostředky na provoz školy / jsme ZUŠ/. Prostě si hlídám, abych měla prostředky z účtu na fondy-prostě nesmím utratit více na provoz, aby potom nebylo na fondy / FKSP mám na jiném účtě/. Mít kryté fondy je pro mě základ. :crazy: :crazy: :crazy:
quendery
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv 05. bře 2009 13:01:04

Re: finanční krytí fondů - zjišťování

Příspěvekod Iveta » úte 16. čer 2009 19:22:43

Máme finanční krytí fondů rozlišené AU např. rezervní fond 241 30, investiční fond 241 11 atd. Tyto finanční účty musí být v souladu s fondovými účty 912, 916 atd. Když nejsou vyrovnané tak si musím zdůvodnit proč. Je to např. rezervní fond - pohledávky, FKSP - poplatky bance, úroky, Investiční fond - nekrytí odepisů atd. Vše se musí v účetnictví dohledat.
Iveta
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon 02. bře 2009 9:25:43

Re: finanční krytí fondů - zjišťování

Příspěvekod markytka » pon 24. kvě 2010 9:19:37

Krásné pondělí všem.

Po přebrání účetnictví jsem se snažila dohrabat rozdílu mezi 412 a 243.. převedla jsem si veškeré poplatky od listopadu až po duben a na 243 mám cca o 2500Kč víc než má být dle 412.. bohužel nejsem schopna dohledat v čem rozdíl je. V minulých letech byly prováděny převody záhadnými sumami, které nebyly nikde vysvětleny, takže netuším co převedeno bylo a co ne..

Nyní bych si chtěla tento nedostatek (nesoulad) nějak přeúčtovat, aby mi to sedělo (jasně, že mi zas nebudou hrát poplatky za květen). Stačí mi na to jen interní doklad s vysvětlením, že se jedná o chybné převody z minulých let a převést to fyzicky mezi účty přes 262? Nevím jak jinak si to přeúčtovat. Moc děkuji za jakýkoliv ohlas.
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: finanční krytí fondů - zjišťování

Příspěvekod Terina » pon 24. kvě 2010 19:11:34

Markytko, někde tady refi radila, jakým způsobem si kontroluje tady tuto vazbu. Zkusím Vám to popsat. Není to tak jednoduché, jak tady uvádíte Vy ve svém dotazu. Tedy vezmete zůstatek na bank. účtu 243, k tomu připočítáte následující:527 analytika - příděl z výplat za posl. měsíc
rozdíl mezi poplatky a úroky na účtu FKSP (které ještě nejsou převedeny)
obědy nezaplacené za posl. měsíc
335 - doplatky faktur od zaměstnanců, které ještě nezaplatili
335 - zůstatek půjček FKSP
splátky půjček za posl. měsíc

a odečtete:
412 - odměny z FKSP vyplacené v posl. měsíci
321 - závazek za neuhrazené faktury FKSP

Výsledek by Vám měl dělat zůstatek na účtu 412.
Třeba Vám to trochu pomohlo. Jinak pokud by se mi nepodařilo dohledat rozdíl, tak bych na Vašem místě použila účet 408 Chyby minulých období. Je lepší mít "binec" soustředěný na jednom účtu než v celém účetnictví. Alespoň tak mi to radila lektorka na školení.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: finanční krytí fondů - zjišťování

Příspěvekod markytka » pon 24. kvě 2010 19:44:58

Terino, děkuji za reakci..

Já jsem si právě toto vše udělala. Příděl z výplat za duben, bankovní poplatky a přijaté úroky za duben jsem také převedla. Příspěvek na stravné jsem převedla.. faktury všechny mám uhrazené (jak závazky tak pohledávky od zaměstnanců); odměny žádné nevyplácíme, půjčky nedáváme.. Opravdu mi nyní visí jen 22Kč za poplatek za maxkartu. Jinak jsem si v pátek vše převedla a je OK. Stejně mi to nesedí o těch cca 2500Kč.
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: finanční krytí fondů - zjišťování

Příspěvekod Antima47 » stř 10. lis 2010 9:45:32

Zdravím, milé radilky, prosím vás, pokud dojde k situaci, že organizace nemá kryté fondy, lze hovořit striktně o "porušení rozpočtové kázně"? Pokud ano, podle čeho? :gmad: Moc prosím o radu.
Antima47
 
Příspěvky: 99
Registrován: pát 15. kvě 2009 13:33:34

Re: finanční krytí fondů - zjišťování

Příspěvekod Dája2 » stř 10. lis 2010 11:54:42

Nevím, podle čeho ale nechápu, jak někdo může mít nekryté fondy. Domnívám se, že může jít jen o účetní chyby. FKSP je jasný - má samostatný účet. Je nutno neustále kontrolovat 412 a 243. Já jsem si dělala měsíční kontroly a dopočítávala event. neprovedené převody a poplatky apod. Když nebudete dělat měsíční kontroly, může se Vám stát, že zapomenete převést např. přijatou platbu do pokladny, která patří na FKSP (za rekreaci apod.). Ostatní fondy mají stejný účet, jen analyticky se rozlišují. Rezervní fond - dary a výsledek hospodaření, tam nemůže dojít k nekrytí. K nekrytí může dojít jen u investičního fondu, a to tehdy, když Vám zřizovatel nedá tolik finančních prostředků na odpisy, kolik jich v průběhu roku zaúčtujete. A to se pak dá k roční závěrce ošetřit snížením odpisů. Tak kde je problém? Jedině v účtování. :bye:
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: finanční krytí fondů - zjišťování

Příspěvekod Antima47 » stř 10. lis 2010 12:40:07

Dájo, já to v podstatě taky nechápu, ale zjistila jsem to, když jsem kontrolovala uzávěrky za 3. kvartál, že dvě naše příspěvkovky bohužel fondy kryté nemají, a nejedná se jen o IFa odpisy. FKSP do toho nepletu, ten je zvlášť, ale tohle mě docela dostalo. Chjo! A průšvih je, že ani jedna PO nemá ú. 241 rozhozený na fondy analyticky. Jsem na tomto pracovišti nová a už mi z toho jde hlava kolem, co je vůbec možné. Když jsem ještě účtovala školu, jejda, tohle bych si nikdy nedovolila. A co teď s tím tady? :?
Antima47
 
Příspěvky: 99
Registrován: pát 15. kvě 2009 13:33:34

Re: finanční krytí fondů - zjišťování

Příspěvekod Dája2 » stř 10. lis 2010 12:47:38

Někdy taky zírám, co vše je možné a dosud nepostižené |:-(| A je problém tu 241 prostě rozdělit na analytiky a ty naúčtovat podle zůstatku fondů? Nebo na 241 nemají prachy a fondy mají?
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: finanční krytí fondů - zjišťování

Příspěvekod Antima47 » stř 10. lis 2010 12:57:05

Problém by to neměl být pro ty, kdož mají zůstatek 241 vyšší než součet fondů, ovšem ti, co mají na 241 v podstatě nula nula téměř nic, to tedy bude mazec! |:-(|
Antima47
 
Příspěvky: 99
Registrován: pát 15. kvě 2009 13:33:34

Re: finanční krytí fondů - zjišťování

Příspěvekod Dája2 » stř 10. lis 2010 13:05:16

Stejně si myslím, že největší zakopaný pes bude v inv. fondu a nekrytí odpisů. Ale řešit bych to nechtěla :bad:
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: finanční krytí fondů - zjišťování

Příspěvekod Peťula » stř 10. lis 2010 13:22:09

Účet FKSP je jednoduchý - musí být zřízen samostatně. Na základě rozhodnutí zřizovatele máme také samostatných účet pro investční fond, právě proto, aby se penízky nemíchaly s provozními. A pak už je jen běžný účet, který máme analytikou rozdělen pro fond odměn, rezerní fond a ještě pro přehlednost na peníze učené na provoz, peníze určené na mzdy+odvody,atd. a poslední penízky z doplňkové činnosti. Hned je vidět, kolik kde zbývá a jestli to odpovídá zůstatkům na fondech, nebo mzdových prostředcích či "výdělku" v doplňkové činnosti.
Peťula
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 15. čer 2010 13:36:10

Re: finanční krytí fondů - zjišťování

Příspěvekod Dája2 » úte 16. lis 2010 19:18:10

Antimo, jak jsem tak projížděla zákon 250/2000, našla jsem - a to je myslím nové od r. 2009 - odpověď na Vaši otázku, kdy se jedná o porušení rozpočtové kázně.Tak nejen pro Vás to opíšu:
§ 27
odst.7)
Příspěvková organizace se dopustí porušení rozpočtové kázně tím, že:
a) použije finanční prostředky, které obdrží od svého zřizovatele, v rozporu se stanoveným účelem,
b) převede do svého peněžního fondu více finančních prostředků, než stanoví tento zákon nebo než rozhodl zřizovatel,
c) pužije prostředky svého peněžního fondu na jiný účel než stanoví tento zákon nebo jiný právní předpis,
d) použije své provozní prostředky na účel, na který měly být použity prostředky jiného peněžního fondu podle tohoto zákona nebo
e) překročí stanovený nebo přípustný objem prostředků na platy, pokud toto překročení do 31. prosince nekryla ze svého fondu odměn.
odst. 8)
Za porušení rozpočtové kázně uloží zřizovatel příspěvkové organizaci odvod do svého rozpočtu ve výši neoprávněně použitých prostředků, a to nejpozději do 1 roku ode dne, kdy porušení rozpočtové kázně zjistil, nejdéle však do do 3 let ode dne, kdy k porušení rozpočtové kázně došlo.
odst. 9)
Zřizovatel může z důvodu zamezení tvrdosti snížit nebo prominout odvod za porušení rozpočtové kázně na základě písemné žádosti příspěvkové organizace.
konec citace
Jen pro info - peněžní fondy PO jsou: RF, IF, fond odměn, FKSP.
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14


Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků

cron