Příspěvky na stravování

tvorba, čerpání, krytí

Příspěvky na stravování

Příspěvekod Ludmila » stř 13. kvě 2009 10:16:14

Jsme malá škola s výdejnou, obědy nám fakturuje vedlejší škola (44,-- Kč/oběd). Část obědu hradíme z FKSP, část si platí zaměstnanci a část se hradila z provozních výdajů školy (17,-- Kč oběd). To je ale kámen úrazu pro zřizovatele, který odmítá přispívat na obědy pracovníkům s tím, že svým zaměstnancům také nepřispívá - pouze FKSP. Máme si také zvednout příspěvek na obědy a nepřispívat si na nic jiného (rekreace, kultura ...). Přitom ve vyhlášceč. 84 § 5 se říká "Organizace uhradí z nákladů podle § 4 z ceny hlavních jídel až 55 % z nákladů na svou hlavní činnost". Auditorka, která u nás byla na kontrole je na straně zřizovatele. Jaké máte zkušenosti a jak si přispíváte ostatní. Děkuji.
Ludmila
 
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 05. bře 2009 9:12:53

Re: Příspěvky na stravování

Příspěvekod Jarmila » stř 13. kvě 2009 13:13:41

Od nás odebírá obědy pro své zaměstnance školka. Já jim fakturuji na jednu fakturu příspěvek FKSP a na druhou ostatní provozní náklady, které má paní ředitelka zahrnuté v rozpočtu a pokrývá je obec. Teď jsem kukla do papíru tak, zaměstnanci si hradí Kč 10,- za oběd, příspěvek FKSP mají kč 10,- a ostatní provozní náklady, které za ně hradí zřizovatel
jsou Kč 5,-.
Myslím si, že je to na zřizovateli ,jak se k tomu postaví.
:bye: Jarmila
Jarmila
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 03. bře 2009 9:24:29

Re: Příspěvky na stravování

Příspěvekod vea » čtv 20. srp 2009 8:33:21

Můj dotaz se týká platby za stravování (od dětí i zaměstnanců). Na těchto MŠ vybírají za stravování pozadu ( tj. až po skutečně odebraných obědech následující měsíc ). V průběhu měsíce se tedy na provozním účtu dostávám do mínusových částek, protože peněz na provoz od zřizovatele je opravdu taktak. Vlastně si z provozních peněz hradím faktury za potraviny a pak mi nezbývá třeba zrovna na fakturu za opravu nějakého většího rozsahu. Protože máme ale jen jeden bankovní účet ( rozlišený analytikami na peníze provozní od zřizovatele, na peníze od kraje na přímé náklady, na fond odměn, fond rezervní a fond inv.maj. ) tak si na provozní platby půjčím z jiné analytiky. Nezdá se mi to správné ( auditorka by to prý nazvala porušením rozpočtové kázně - po novele zákona č. 250/2000 ) tak navrhuji , abychom za stravné vybírali dopředu. Vedoucí stravování ale tvrdí, že to bude mít hodně složité.
Děkuji za Vaše názory a mějte se hezky
vea
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 19. srp 2009 8:45:49

Re: Příspěvky na stravování

Příspěvekod nono » čtv 20. srp 2009 9:17:30

vea proč by to měla složité ? musíte to vyzkoušet !! my jsme sice škola - máme vlastní školní jídelnu. Paní vedoucí ŠJ vybírá vždy v posledních 3 pracovních dnech stravné na následující měsíc. Zatím máme všechny platby v hotovosti (proto nemáme žádné dlužníky). Strávník nahlásí dny, za které chce koupit oběd - vedoucí prodá stravenky a inkasuje peníze. Ten kdo nemá zaplaceno (objednáno) nedostane najíst. Každý den do 8.00 hod ráno - než kuchtíci "rozvaří" si každý může oběd odhlásit a pak dostane při platbě na nový měsíc tyto penízky zpět. Je to trochu víc práce, ale paní vedoucí to zvládá. A hlavně máme peníze na nákup potravin a další výdaje v ŠJ A NEMÁME ANI JEDINÉHO DLUŽNÍKA. [:}
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Příspěvky na stravování

Příspěvekod vea » čtv 20. srp 2009 10:51:33

Tak děkuji. Dala jsem jí to přečíst ( té stravovačce ) tak uvidíme, nějak se s tím porvem.
Ještě se zeptátm, účtujete ty výběry v hotovosti na účet 316 ( takto : 261 xx / 316 xx ) a pak k poslednímu dni v měsíci
zase podle uzávěrky stravného, kterou dostanete od stravovačky zaúčtujete předpis, tj. 316 xx / 602 xx. Nebo ty výběry v
hotovosti účtujete na nějaký účet záloh a ty potom zúčtujete přímo proti účtu 602 xx.
Děkuji :)
vea
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 19. srp 2009 8:45:49

Re: Příspěvky na stravování

Příspěvekod Dája » čtv 20. srp 2009 11:21:57

Ludmila píše:Jsme malá škola s výdejnou, obědy nám fakturuje vedlejší škola (44,-- Kč/oběd). Část obědu hradíme z FKSP, část si platí zaměstnanci a část se hradila z provozních výdajů školy (17,-- Kč oběd). To je ale kámen úrazu pro zřizovatele, který odmítá přispívat na obědy pracovníkům s tím, že svým zaměstnancům také nepřispívá - pouze FKSP. Máme si také zvednout příspěvek na obědy a nepřispívat si na nic jiného (rekreace, kultura ...). Přitom ve vyhlášceč. 84 § 5 se říká "Organizace uhradí z nákladů podle § 4 z ceny hlavních jídel až 55 % z nákladů na svou hlavní činnost". Auditorka, která u nás byla na kontrole je na straně zřizovatele. Jaké máte zkušenosti a jak si přispíváte ostatní. Děkuji.

Asi je kámen úrazu v tom, že zřizovatel nemá FKSP, ale sociální fond. A vyhláška 84/2005 je jen pro příspěvkové organizace, které tvoří FKSP. Myslím si, že váš postup byl správný. My máme svou kuchyň, takže celé provozní náklady jdou do nákladů organizace a zaměstnanec spolu s příspěvkem z FKSP hradí jen cenu nanormovaných potravin. Tak vezměte vyhlášku do ruky a argumenty "přesvěčte |:-(| " auditorku :crazy: i zřizovatele :? .
:bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Příspěvky na stravování

Příspěvekod nono » čtv 20. srp 2009 12:28:23

vea píše:Tak děkuji. Dala jsem jí to přečíst ( té stravovačce ) tak uvidíme, nějak se s tím porvem.
Ještě se zeptátm, účtujete ty výběry v hotovosti na účet 316 ( takto : 261 xx / 316 xx ) a pak k poslednímu dni v měsíci
zase podle uzávěrky stravného, kterou dostanete od stravovačky zaúčtujete předpis, tj. 316 xx / 602 xx. Nebo ty výběry v
hotovosti účtujete na nějaký účet záloh a ty potom zúčtujete přímo proti účtu 602 xx.
Děkuji :)


Prodej stravenek účtuji rovnou na 602 - tržby a pak po předložení dokladu za vrácené stravné (odhlášky)
účtuji na 602 mínusem. Zatím mi to nikdo "nenapadnul" a mě to tak vyhovuje. Jak tržby, tak vrácení přeplatků účtuji vždy do toho měsíce, o který se jedná a pěkně nám to s jídelnou pak hraje (prodané obědy - počet a Kč) [:-} přeji hezký den U NÁS JE HEZKY !!!
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Příspěvky na stravování

Příspěvekod eva.pro » stř 13. led 2010 8:52:52

Platí stále, že z FKSP na stravování se může přispívat jenom do 50% ceny potravin nebo už je změna a může se přispívat až 100% ceny potravin?
eva.pro
 
Příspěvky: 503
Registrován: pon 09. bře 2009 14:17:18

Re: Příspěvky na stravování

Příspěvekod MarieH » ned 21. úno 2010 0:42:18

Z FKSP se může 100 % příspívat na potraviny .
MarieH
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 05. bře 2009 21:39:25


Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků