FKSP - prosím o rychlou radu.

tvorba, čerpání, krytí

FKSP - prosím o rychlou radu.

Příspěvekod AlenaK. » čtv 02. pro 2010 15:53:13

Prosím o radu ohledně FKSP. Na čí jméno má být vystavena faktura na rekreaci (zaměstnavatele nebo zaměstnance) a faktura při čerpání půjčky na bytové účely? Slyšela jsem názor, že vše má být na zaměstnavatele, ale i takový, že rekreace je na jméno zaměstnance a faktura při nákupu čehosi z půjčky na bytové účely na zaměstnavatele. Teď zase čtu z netu článek, že "doklad, odpovídající účelu sjednaném ve smlouvě o půjčce musí být vystaven na zaměstnance....tak teď už jsem z toho tumpachová..........prosím, rozlouskněte mi to :mosking: někdo.... |:-(| .
Děkuji!
A ještě dotaz k půjčkám z FKSP. Zaměstnankyně žádá půjčku ve výši 100.000,- Kč na "přístavbu" k domu, který je ve vlastnictví přítele, ale má tam trvalé bydliště, čili ho užívá pro vlastní bydlení. Já myslím, že půjčku poskytnou lze...je to tak? Podmínka vlastnictví nebo spoluvlastnictví se už nevyžaduje....... Dá se v případě přístavku použít termín "provedení změny stavby domu"?
Děkuji a krásný zbytek pracovního týdne..... [:}
AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55

Re: FKSP - prosím o rychlou radu.

Příspěvekod markytka » čtv 02. pro 2010 15:57:11

Faktura na rekreaci je určitě na zaměstnavatele.

Půjčky neposkytujeme, takže to netuším, jak to funguje..
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: FKSP - prosím o rychlou radu.

Příspěvekod Dája2 » čtv 02. pro 2010 16:43:54

Ano, faktura za rekreaci vždy celá jen na zaměstnavatele, který ji dá zaměstnanci za sníženou úhradu.
Půjčka FKSP se dává zaměstnanci a proto zaměstnavatel z FKSP proplácí faktury na jméno zaměstnance a na účel, který byl sjednán ve smlouvě. Každá půjčka je splatná nejpozději do 10 let, při rozvázání pracovního poměru je zbytek splatný nejpozději do 6 měsíců, pokud ve smlouvě nebylo stanoveno jinak.
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: FKSP - prosím o rychlou radu.

Příspěvekod refi » čtv 02. pro 2010 18:30:00

souhlasím s dájou :thumbs up: na mém bývalém pracovišti se uznávaly i paragony zaplacené v hotovosti, prostě se poskytla půjčka fksp, vyplatila zálohově z pokladny a do 14 dnů byl zaměstnanec povinen půjčku vyúčtovat. organizace si ofotila doklady uhrazené v hotovosti a kopie přiložila k vyúčtování. od chvíle vyúčtování začala běžet i lhůta ke splacení půjčky. vše prošlo každoročně kontrolou obce a neměli k tomu nikdy připomínky.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: FKSP - prosím o rychlou radu.

Příspěvekod Dája2 » čtv 02. pro 2010 20:23:35

Stejně jako refi, jen splátka půjčky začala běžet od data schválení. I když nečerpali. Uznávali jsme paragony i tzv. předběžné faktury.
Ono poskytnout 100 000,- Kč je tedy pálka. My bychom na ni neměli. :? Z FKSP jsme přispívali na penz. připojištění a stravování a taky nějaké ty dary k životním a pracovním výročím, které se však postupně omezovaly. Kdysi i půjčky. Ale ty jen do výše 20 tis. Kč a postupně v průběhu roku. 100 000 jako jednorázový výdaj na půjčku jsme nikdy neměli. Skoro Vám závidím :oops:
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: FKSP - prosím o rychlou radu.

Příspěvekod AlenaK. » pát 03. pro 2010 9:21:27

Mooooc děkuji za rychlou odpověď všem :thumbs up: ,
aspoň vím, jak na to. My z FKSP poskytujeme příspěvek na obědy a na rekreaci.
Splácí se nám pár menších půjček, takže se to trošku vyrovnává, pokud ředitelka
schválí tuto půjčku, tak už na další taky nebude.......
Souhlasíte tedy s tím, že půjčku vyplatit lze? (jak jsem se ptala v prvním dotazu
úplně dole) Snad v tom není nějaký háček....
Tak děkuji velice převelice O:-) !
Přeju krásný víkend, u nás mrzne až to praští, je -10,5 a má být hůř!
No, holt teplo je teplo........ale z okna je to krásný :mosking: ....
AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55

Re: FKSP - prosím o rychlou radu.

Příspěvekod refi » pát 03. pro 2010 10:11:13

půjčku bych na tento účel poskytla, i když jsme to u nás nikdy nedělali. naposledy jsme tu měli půjčku před pár lety a teď už ztrácí půjčky z fksp opodstatnění. možností půjček mají všichni nekonečně (i když úročených) a je tedy lepší fond neblokovat nesplacenými půjčkami a čerpat průběžně pro všechny co nejvíce. takže u nás penzijko, stravenky, rekreace, masáže, fitcentra, kultura, odměny k výročím atd.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: FKSP - prosím o rychlou radu.

Příspěvekod Dája2 » pát 03. pro 2010 10:29:29

Refi mi mluví z duše :thumbs up: Taky si myslím, že lze tuto půjčku dát, ale já bych ji nedávala - značně vás to omezí, i když se vám budou peníze vracet. Omezí to možnosti ostatních zaměstnanců. Pokud ovšem nemáte FKSP óóóóbrovský. My jsme vždy vycházeli měsíčně vylej, nalej a ve fondu prakticky zůstávala jen ta rezerva na dary táhnoucí se z předešlých let. :bye:
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: FKSP - prosím o rychlou radu.

Příspěvekod agama » pát 03. pro 2010 10:46:54

Je to tak, připadá mi že upřednostňujete jednoho zaměstanace před ostatními. Když ještě vezmete v úvahu že se plánuje od příštího roku omezení přídelu z mezd na 1%, opravdu bych to zvažovala. Jde - jak známo - o "sociální" fond, my jsem půjčky už omezili jen na sociální výpomoci v nouzi (pokud je někdo vytopen, vyhoří, ovdoví apod.) - a to max. do výše 20 tisíc. Přijde mi nefér vyčerpat fond na jedinou půjčku a ostatní mají v případě nouze smůlu??
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: FKSP - prosím o rychlou radu.

Příspěvekod AlenaK. » pát 03. pro 2010 11:29:26

Je to bohužel přesně tak, jak píšete, další člověk už půjčku nedostane, ale když máme ve směrnici možnost
čerpání půjčky, tak jí musíme dostát. Pokud jí vedení schválí, tak to proběhne. Samozřejmě jakási rezerva
na tu možnou nouzi zůstane.
Nikoho neupřednostňujeme, nikdo jiný půjčku nežádal. Kdyby ano, je to o tom, kdo dřív přijde, bohužel.
Též bych upřednostnila masáže :-), krční páteř zlobí.....
Také máme příspěvky na stravu, rekreaci a odměny k výročí, uvidíme, zda zavedeme nějaké změny na příští
rok, protože přesně jak píšete, to omezení na 1 procento bude značně omezovat......
Tak ještě jednou díky a klidný víkend.
AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55

Re: FKSP - prosím o rychlou radu.

Příspěvekod refi » pát 03. pro 2010 11:37:12

alenko, u nás se dělá každoročně rozpočet čerpání fksp na daný rok. v něm uvádíme, kolik max můžeme vyčerpat např. na sociální výpomoci. máme tam 10 tisíc. u půjček nula. tzn. že jak si uděláte rozpočet = plán čerpání, je jen na vedení a odborech. když tam dáte strop půjček, nemá někdo s tak velikou půjčkou uspět. u nás byl strop půjčky na osobu 10 tisíc, ročně se mohly čerpat max pro tři lidi.
nastavte si podmínky tak, aby čepali všichni. nemáte povinnost někomu půjčku dávat. jen možnost.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků