Školní jídelna - ekonomická bilance a účtování

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

Školní jídelna - ekonomická bilance a účtování

Příspěvekod Dana 7 » pát 21. dub 2023 9:37:30

Dobrý den, prosím o radu ohledně zorientování v ekonomické bilanci školní jídelny. Jsme malá ZŠ a máme školní jídelnu pro naše žáky a zaměstnancem, cizí strávníky nemáme.
Žáci hradí stravné - tj. pouze cenu potravin. Zaměstnancům se na obědy přispívá z FKSP.
Příjem peněz do banky účtujeme: MD241/D324
Faktury za potraviny: 111/321
Nákup potravin: 112/111
Spotřeba potravin: 501/112
To co zaměstnanci a žáci projedli: MD315 ( analyticky rozděleno zaměstnanci a žáci )/D602 +MD 412/D602 tady mi vyvstává otázka neměla bych mít dvě analytiky na 602 stravné + 602 stravné z FKSP? Né pouze jednu?
Předpis stravného, co měli žáci a zaměstnanci zaplatit: MD324/D315
Vždy ke kvartální uzávěrce převádím MD 315/D324 zde pak krásně vidím zůstatky k vrácení, které korespondují se stravovacím programem.
Jak se ekonomicky dívat na provoz školní jídelny: porovnávat pouze 501 za potraviny + projezené stravné na 602 ( celkové i s výnosem z FKSP)?
Nebo analyticky rozdělit 602? A porovnávat pouze 501 potraviny žáci + 602 bez příspěvku FKSP
Provoz jídelny tj. energie, vybavení nám platí přece zřizovatel v našem případě obec.
Mzdy platí kraj.
Jak zjistit kolik může ještě jídelna provařit? Opírat se jen o stravovací program? Dá se sledovat v účetnictví?
Nikdy jsem školu nedělala a nemám s kým pořádně prokonzultovat.
Předem moc děkuji za rady s účtováním.
Dana 7
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 23. úno 2023 11:27:31

Re: Školní jídelna - ekonomická bilance a účtování

Příspěvekod jitumk » stř 26. dub 2023 9:53:43

Dobrý den,
- příjem záloh stravného = mám stejně
- nákup potravin + spotřeba = mám stejně. 501 mám analyticky rozdělenou na žáky a zaměstnance
- projezené obědy = mám analytiku zvlášť na děti, zaměstnance a FKSP (tedy 3 analytiky)
- předpis stravného nedělám přes zálohy. Jako předpis mám 315 / 602, 412 / 602- Předpis = to co projedli.
- zúčtování záloh každý měsíc = 324 / 315
- porovnání nákladů a výnosů si dělám zvlášť za žáka ( 501 proti 602) a zvlášť za zaměstnance (501 proti 602 + FKSP), výsledná částka mi pak souhlasí se sestavou ze školní jídelny, tzv. hospodaření s finanční normou. Vůbec to nesouvisí se zůstatkem potravin na skladě. To je také zároveň informace kolik máte na potravinách ušetřeno nebo naopak utraceno navíc
- energie a platy ve vašem případě neřešíte, i když někde to účtují tak, že vedlejší náklady na obědy zaměstnanců hradí z rozpočtu zřizovatele. Ale to záleží jak to máte ve vašem okolí.
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: Školní jídelna - ekonomická bilance a účtování

Příspěvekod Dana 7 » čtv 27. dub 2023 9:44:59

Dobrý den,
děkuji Vám moc za odpověď a rady.
Ještě se zeptám 501 v účetnictví rozdělení analyticky na žáky a zaměstnance rozdělujete podle dat ze stravovacího programu?
Dostávám data od vedoucí stravování.
Předem moc děkuji za pomoc a radu.
Dana 7
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 23. úno 2023 11:27:31

Re: Školní jídelna - ekonomická bilance a účtování

Příspěvekod jitumk » čtv 27. dub 2023 10:42:37

Dobrý den,
ano, paní vedoucí ze ŠJ mi každý měsíc dává sestavu z jejího programu "měsíční hlášení o hospodaření skladu" a tak je krásně rozepsáno
- zůstatek z minulého měsíce,
- finanční norma aktuálního měsíce,
- skutečná spotřeba,
- rozdíl (zda provařila víc než byla finanční norma v měsíci nebo naopak) ,
- výsledný stav k poslednímu dni v měsíci

A toto celé je rozepsáno na jednotlivé skupiny strávníků = děti MŠ, žáci ZŠ, zaměstnanci, cizí strávníci. Takže pak dle skutečné spotřeby jednotlivých skupin účtuji AÚ 501.
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: Školní jídelna - ekonomická bilance a účtování

Příspěvekod Dana 7 » čtv 27. dub 2023 11:34:37

Opravdu moc Vám děkuji za odpověď.
Zeptám se ještě, máte pouze vlastní strávníky? V jakém programu vedete stravování?
Moje vedoucí stravování mi tvrdí, že mi takové sestavy, které bych si proúčtovala na jednotlivé analytiky 501 dávat nemůže :(
A ještě se zeptám porovnáváte 501 a 602 za stravování ke konči školního roku? Protože v účetnictví vidíme 501 a 602 k 31. 12., ale ve stravovacím programu vidí vedoucí stravování ekonomický výsledek zda provařila nebo ušetřila za školní rok tj. do 15.7., dokud je otevřená školka ?
Předem Vám moc moc děkuji, snažím se v tom zorientovat, nemám o těchto věcech zatím moc představu.
Dana 7
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 23. úno 2023 11:27:31

Re: Školní jídelna - ekonomická bilance a účtování

Příspěvekod jitumk » čtv 27. dub 2023 12:58:38

U nás to máme pestré :D = děti MŠ, žáci ZŠ, dotované stravné pro žáky, zaměstnanci, cizí strávníci, svačinky pro žáky ZŠ (jako doplňková činnost), vaříme pro žáky jiné ZŠ a MŠ.
Program používáme VIS, Plzeň.

"Moje vedoucí stravování mi tvrdí, že mi takové sestavy, které bych si proúčtovala na jednotlivé analytiky 501 dávat nemůže :(" . Naše paní vedoucí mi také občas říkala, že něco nejde, protože se bojí všeho nového, ale já jsem otravná :), a tak jí vždy poradil někdo z techniků VIS a šlo to. Možná by u vás stačilo jen upravit nastavení v programu nebo poproste technika dodavatele programu požádat o "vylepšení".

Já si dělám kontrolu 5xx a 6xx každý měsíc. Už to mám tak zažité. Pokaždé si tak uvědomím jestli jsme na to se spotřebou OK a mám přehled, zda není nutné předělat cenovou kalkulaci.
Paní vedoucí vidí zda provařila nebo ušetřila neustále průběžně = kdykoliv v roce a nejvíce důležitý je stav k 31.12. To se má účtovat o finanční bilanci.
31.12. - úspora = MD 602 (nebo mínusem na D)/ D 384
1.1. - vrátím zpět = MD 384 / D 602
Tímto se dorovná 5xx a 6xx. Nemá být ve výnosech něco, co ještě nesnědli a naopak.
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: Školní jídelna - ekonomická bilance a účtování

Příspěvekod Dana 7 » pát 28. dub 2023 10:36:09

Dobrý den, ještě jednou moc díky. Jsem ráda, že to s někým můžu probrat, protože se nemám na koho obrátit.
Ještě jedna myslím si důležitá informace, vedoucí stavování nemá udělanou kalkulaci oběda. Tvrdí, že to spočítat nelze, protože platíme MŠ + ŠJ jednu dodávku energií, jak by se to prý rozpočítalo?
31.12. - úspora = MD 602 (nebo mínusem na D)/ D 384
1.1. - vrátím zpět = MD 384 / D 602
Jsem bohužel neudělala a nedělala ani moje předchůdkyně.
Vedoucí stravování ( pracovala dříve na mé pozici účetní ) teď operuje s číslem školního roku, že má ušetřeno 17tis. Já v účetnictví vidím při porovnání 501 vyšší o 3tis. než 602, tj. že máme provařeno o 3tis. více než máme mít.
Teď přemýšlím jak se k tomu postavit. Vařit končíme k 14.7. ( konec školního roku ) , dostat se k tomuto datu v účetnictví na 501=602 a pak se dostat opět na nulu k 31. 12. 2023? Co si o tom myslíte?
Peníze, co vybíráme od žáků jsou na potraviny a podle mého zdravého rozumu by se měli provařit.
Předem moc děkuji za dobrou radu a navedení, jak dál.
Dana 7
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 23. úno 2023 11:27:31

Re: Školní jídelna - ekonomická bilance a účtování

Příspěvekod jitumk » pát 28. dub 2023 11:54:21

Dobrý den,
ohledně kalkulací zkuste mrknout na toto téma viewtopic.php?f=13&t=8181&p=35693&hilit=kalkulace#p35693
Kalkulace u nás dělám v podstatě já. Paní vedoucí ŠJ si řekne kolik chce na potraviny na celou porci oběda (jak to počítá netuším) a zbytek je má práce.
Věcné a mzdové náklady jsou u všech porcí stejné. Je jedno jestli vaříte maso pro MŠ nebo ZŠ, pořád se vaří stejně dlouho. Rozdíl v konečné ceně dělají potraviny.
U nás máme nastaveny koeficienty porcí jídla děti 3 - 6 let = 0,5, 7 - 10 let = 0,7, 11 - 14 let = 0,85 a od 15 let celá porce.
Pokud nemáte zvláštní měřák na energie v ŠJ, tak je třeba určit spotřebu nějakým kvalifikovaným odhadem, např. podle rozlohy - budova má 3 patra a ŠJ zabere 1 patro, tak bych dala 1/3 topení na ŠJ, nebo to třeba dokáže školník nějak vypočítat.
Kalkulace být musí, i když nemáte cizí strávníky. Pokud by byl učitel nemocný a neodhlásil si oběd, tak má správně zaplatit celou taxu včetně vedlejší nákladů. Nejen potraviny. To stejné platí u dětí.

To, že jste neúčtovala na konci roku k 31.12. finanční bilanci nevadí, tak začnete teď. Já to taky dělám teprve 3 roky, protože přede mnou to nikdo nedělal a já to zjistila se zpožděním :D . Prostě to letos nebude sedět, ale v dalším roce už to bude krásně srovnané. Já toto srovnávám, vždy až k 31.12.

Ať vám paní vedoucí ukáže jak ví, že má našetřeno 17 tisíc. To že má nakoupeno na skladě neznamená, že má našetřeno. To je pouze sklad potravin. Sedí vám každý měsíc zůstatek skladu s paní vedoucí? Za další účtujete na kalendářní rok, tak nemůže vykládat, že ušetřila za školní rok. A máte pravdu, co vyberete za to se musí provařit. Pokud ušetří (nesmí to být moc, jinak je špatná kalkulace), tak se to tím účtováním převedete právě do dalšího roku a příští kalendářní rok se to utratí. U nás, když je větší úspora, tak se uvaří něco lepšejšího a je po úspoře :lol: . Naopak kdyby měla provařeno začnete nový rok s mínusem na 6xx.
Je nutné, aby měla nějakou sestavu o finanční normě a skutečné spotřebě, jak jsem psala už dříve. Bez toho nevím jak to dát do kupy, aby jste se sešly. Za mě platí spíš ty vaše 3 tisíce, což není moc Ok.
Jsem ráda, že vám to pomůže, protože mám ještě v živé paměti, jak jsem se v tom ze začátku topila já :o
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: Školní jídelna - ekonomická bilance a účtování

Příspěvekod mirka1346 » úte 02. kvě 2023 8:17:40

Dobrý den, jsem účetní ze školy. Píšu vám k zúčtování úspory, provaru finančního limitu potravin k 31.12 a následnému zúčtování/vrácení/ finančního limitu potravin k 1.1.
Taky jsem si tuto záležitost našla na internetu a účtovala takto 2 roky /využívala jsem účty 602,384,501,381/. Přece co je na internetu "musí být pravda".

1/Na konci roku mi náš poradce na ekonomiku, který mi kontroluje účetnictví a zpracování daňové přiznání školy, řekl, že s tím nesouhlasí - poslala jsem mu materiály, který jsem našla na internetu.
Řekl, že je to pohled nepatřičný z pohledu finančního účetnictví. Spíše by se dal přiřadit k pohledu manažerského účetnictví. - ale to se vede mimo - na účtech 7xx, 8xx. Ve finančním účetnictví zachycujeme realizované skutečnosti -tedy co bylo skutečně vydáno ze skladu, jaké byly výkony - obědy pro děti -a s těmito skutečnostmi bychom neměli manipulovat. Stejně tak vyhl. č. 107/2005 Sb., říká, že úplata za služby je ve výši finančního normativu /nikoliv hodnoty vydaných potravin ..../ - to jsou skutečně dvě rozdílné roviny!!!
Vyhláška o stravování - neříká, že pokud nedodržíme normu - máme další rok vrátit ....

Výsledek byl ten, že už jsem to měla zaúčtované v účetnictví k 31.12. a pak jsem účtovala k 1.1. - takže se to muselo opravovat ve dvou letech v daňovém přiznání školy, které se odesílá na finanční úřad.

Takže už takto v účetnictví neúčtuji o školní jídelně.

2/ dále vám posílám materiál neprovařená záležitost - tento materiál jsem myslím někdy v minulosti našla na stránkách pouctuje.cz

Samozřejmě, ale nechávám na každé účetní, jak si bude účtovat.

S pozdravem
Mirka
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
mirka1346
 
Příspěvky: 84
Registrován: stř 25. led 2012 21:16:01

Re: Školní jídelna - ekonomická bilance a účtování

Příspěvekod jitumk » úte 02. kvě 2023 9:03:45

Dobrý den,
já o finanční bilanci k 31.12. neúčtuji jen podle nějakého dotazu z internetu, na který odpovídá někdo, kdo nezná problematiku školních jídelen do hloubky, ale na základě metodiky (viz příloha), kterou vydala firma VIS Plzeň. Jedná se o firmu, která dodává software pro školní jídelny již řadu let a má klienty napříč celou ČR.
Zároveň jsem se tuto, naprosto stejnou, informaci dozvěděla na školení pro účetní příspěvkových organizací, kde přednášela lektorka, která nejen školí, ale i sama vede účetnictví několika školám a zároveň je i daňová poradkyně.
Je důležité nezaměňovat sklad potravin k 31.12. a finanční bilanci. Jsou to dvě naprosto odlišné věci. Sklad = fyzický stav potravin, které jsou nakoupeny dopředu. Finanční bilance = nespotřebované potraviny na které má strávník nárok a nedostal je. Zbylé věcné náklady, mzdové náklady, zisk = je opravdu zisk toho roku, ale potraviny ne.
Já osobně tedy zastávám názor, že finanční bilanci účtovat budu. V metodice je u úspory uveden SÚ 378, ale na základě doporučení lektorky používám SÚ 384. Je to myslím v podstatě to stejné, akorát SÚ 384 je mi osobně bližší (vhodnější).

Finanční bilance - účetní převod zůstatku do dalšího období.zip
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
jitumk
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 10. led 2017 9:34:41
Bydliště: JMK

Re: Školní jídelna - ekonomická bilance a účtování

Příspěvekod mirka1346 » úte 02. kvě 2023 9:23:24

Dobrý den, našemu poradci jsem taky zaslala materiály od firmy VIS Plzeň....

Náš poradce taky vede účetnictví, je konzultant v oblasti účetnictví pro některé kraje, je autorem knih, pořádá školení, .....

Znovu opakuji nechávám na každé účetní, jak si bude účtovat .....

S pozdravem
Mirka
mirka1346
 
Příspěvky: 84
Registrován: stř 25. led 2012 21:16:01


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků