Tvorba rozpočtu

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

Tvorba rozpočtu

Příspěvekod Janavy » sob 20. úno 2010 16:44:15

Omlouvám se všem, kterým bude tento můj dotaz případat příliš hloupý, ale já opravdu potřebuji v tomto směru poradit. Podle čeho tvoříte rozpočet? Když jsem se ptala stávající ekonomky, řekla, že ho vytvoří sama a že mi ho pak dá, ať se podívám. Nic bližšího mi však nevysvětlila a přístup do programu s účetnictvím nemám. Když se nad tím zamyslím, asi bych vzala zůstatky nákladových účtů za minulý rok a podle toho bych přibližně nasázela do tabulky čísla na nový rok. Je to tak v pořádku? A uvádějí se v těchto tabulkách jak přímé tak provozní náklady? Podle mého názoru tam ona dávala jen mzdy na projekty, protože to byla celkem malá částka, tak mě to trochu zmátlo. A co se stane, když rozpočet překročíte? Jsou nějaké sankce?
Janavy
 
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15. úno 2010 20:42:33

Re: Tvorba rozpočtu

Příspěvekod refi » pon 22. úno 2010 9:57:51

když jsem před rokem tvořila poprvé rozpočet já a sama, opravdu jsem vycházela z údajů předešlého roku. podívala jsem se na náklady v jednotlivých položkách a ty hlavní, jako jsou např. energie, spotřeba materiálu, opravy a údržba, jsem mírně nadhodnotila (kvůli růstu cen) a vložila do rozpočtu. u ostatních v podstatě totéž, jen jsem rozlišovala, zda se nás budou v tomto roce týkat nebo to bylo jen specifikum roku předchozího. tolik k rozpočtu na provoz, potom nám před koncem roku přijde schválený rozpočet na další rok a s ním musíme vyjít. pokud jej přečerpáme, musíme rozdíl dokrýt buď z vlastních výnosů dosažených v tom roce nebo z fondů.
rozpočet na přímé náklady nedělám. ten dostáváme formou závazných ukazatelů koncem února a my si jen spočítáme, zda vyjdeme se mzdami, limitem pracovníků a kolik chceme z mezd vyčlenit na OON (dohody, odstupné atd.). peníze na ONIV - učební pomůcky, cesťáky atd. si zhruba rozpočtujeme z částky, která nám byla přidělena, nicméně během roku už hlídám jen celkovou částku a ne jednotlivé položky. překročení je možné pouze u platů, které se musí ale dokrýt fondem odměn.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Tvorba rozpočtu

Příspěvekod Janavy » pon 22. úno 2010 18:56:56

Refi, moc děkuji za detailní popis. Jenom bych ještě potřebovala upřesnit tu větu, že "koncem roku přijde rozpočet na nový rok a s tím musíme vyjít". K čemu slouží ten limit, který dostanu koncem roku? Chápu to tedy nyní dobře, že zřizovatel mi určí předem celkovou částku, kterou mohu utratit v příštím roce na provozní výdaje a té se já musím přizpůsobit při tvorbě rozpočtu počátkem dalšího roku (samozřejmě s přihlédnutím k jednotlivým nákladovým účtům)?
Janavy
 
Příspěvky: 84
Registrován: pon 15. úno 2010 20:42:33

Re: Tvorba rozpočtu

Příspěvekod refi » pon 22. úno 2010 19:10:16

ano, dostanu limit - tedy závazný ukazatel - na provoz na další rok a já už si sama můžu jen v rámci tohoto limitu udělat svůj vlastní rozpočet na to, jak se do limitu vlézt. pak nám někdy v květnu přijdou z kraje tabulky, tzv. finanční plány podle jednotlivých druhů nákladů a jaké výnosy do něj chceme zapojit. tzn. že pokud bych neměla vůbec žádné vlastní výnosy, musela bych se s tímto plánem vejít přesně do limitu, který mi z kraje na aktuální rok na provoz přiklepli. vzhledem k tomu, že ale máme i slušné vlastní výnosy z pronájmu, mohu do finančního plánu náklady nadhodnotit a uvést jejich krytí vlastními výnosy. ale pořád musí být rozpočet - nebo finanční plán jinými slovy - vyrovnaný. např. plánuji náklady ve výši 4,5 mil. kč, příspěvek na provoz mám 4 mil. kč, vlastní výnosy 0,5 mil. kč - celkem tedy výnosy 4,5 mil. kč.


no a pak nám někdy na podzim přijdou tytéž tabulky znovu, ale už do nich vepisujeme přesnější čísla než v květnu a předpoklad nákladů v dalším roce. a na základě těchto podzimních tabulek nám stanoví závazné ukazatele, někdy méně někdy více nám je očešou, to podle toho, kolik mají peněz a jaké akce plánujeme v dalším roce.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 51 návštevníků