nedobytná pohledávka

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

nedobytná pohledávka

Příspěvekod BYDŽOV » úte 08. pro 2009 15:19:43

Od roku 2007 mám na účtu 355 - pohledávky za zaměstnance zůstatek 474,-Kč. Zaměstnankyně přečerpala dovolenou ( školní prázniny ) a pak už jenom marodila. Zbývající částku z ní nemůžu dostat a tak chci zbytek odepsat. Poradíte mi, jak zaůčtovat nedobytnou pohladávku - jsem příspěvková org - škola.
Díky Romana
BYDŽOV
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 08. pro 2009 15:12:15

Re: nedobytná pohledávka

Příspěvekod Dája » úte 08. pro 2009 15:45:07

Nejsem v tom kovaná, ale obávám se, že byla organizaci způsobená škoda - a ta by měla jít k tíži mzdářce. :( Co na to ostatní? Aspoň u nás se to tak řeší - když mzdářka přeplatí a zaměstnanec nesouhlasí se srážkou (pokud ještě pracuje), zaplatí mzdářka. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: nedobytná pohledávka

Příspěvekod refi » úte 08. pro 2009 20:43:03

záleží na tom, čí vinou pohledávka vznikla. pokud zaměstnankyně v dobré víře čerpala dovolenou, která se jí ale následnou nemocí zkrátila tak, že vznikl přeplatek a není z čeho jí to strhnout, vedla bych to jako pohledávku do doby, než bude mít zase příjem, ze kterého si pohledávku vezmete, tam to není o ptaní se, prostě se musí strhnout z platu.
pokud přečerpanou dovolenou zavinila mzdářka, měla by pohledávku uhradit ona.

moc jsem z toho dotazu nepochopila, jak přesně pohledávka vznikla a proč je nevymahatelná. ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: nedobytná pohledávka

Příspěvekod BYDŽOV » stř 09. pro 2009 8:10:04

Upřesnění: pí. učitelka o prázdninách vyčerpala 40 dni dovolené, na podzim začala marodit - tím došlo k pokrácení dovolené. Do práce už nikdy nenastoupila, marodila až se promarodila k invalidnímu důchodu. Část přeplatku vrátila, ale na u poslední splátku nemá - nízký důchod. Romana
BYDŽOV
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 08. pro 2009 15:12:15

Re: nedobytná pohledávka

Příspěvekod refi » stř 09. pro 2009 8:14:46

BYDŽOV> tak je to tak, jak jsem si myslela. bohužel mi to ale jako nedobytná pohledávka nepřipadá, přestože má paní nízký důchod, dohodněte se s ní na nějakých splátkách, které je schopna hradit. tohle by vám podle mě jako nedobytná pohledávka neprošlo. nedobytnou pohledávkou chápu pohledávku za někým, kdo třeba zanikl nebo zkrachoval (živnostník, firma) nebo zemřel. navíc nedobytné pohledávce musí předcházet nějaké administrativní úkony, které jsou dány zákonem. vidíte to někdo jinak?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: nedobytná pohledávka

Příspěvekod Dája » stř 09. pro 2009 9:58:08

Plně souhlasím s refi. Nemyslím si, že někdo uvěří, že paní učitelka má tak nízký důchod, že nemohla od roku 2007 byť ve splátkách uhradit 474,- Kč. Adresu bydliště jistě znáte - já bych napsala dopis, ať se dostaví k řešení dluhu - hlavně mít od toho nějaké doklady, že se snažíte to vyřešit. A asi máte divný program na mzdy, protože např. VEMA by tento přeplatek stáhla již v prosinci 2007 z DNP. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: nedobytná pohledávka

Příspěvekod refi » stř 09. pro 2009 10:11:16

přesně před rokem jsme u nás řešili naprosto stejný případ s přeplatkem dovolené. když jsem viděla, že nemocná paní učitelka bude na nemocenské ještě hodně dlouho a nechtěli jsme ji finančně ještě více poškodit, protože onemocněla opravdu vážně a léčení samotné ji stálo hodně peněz navíc při nízké nemocenské, dali jsme jí v prosinci odměnu - stejně jako ostatním, když se rozdělují poslední zbylé peníze - za dlouhodobě dobré pracovní výsledky. tím se dluh vyrovnal, nic jsme jí nemuseli srážet a spokojenost byla na obou stranách. to sem píšu jen pro příklad, jak to třeba řešit i jinde (dříve, než se z toho stane "nedobytná" pohledávka), pokud bude ochota na straně vedení a snaha řešit to lidsky :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků