Pronájem tělocvičny a služby z pronájmu

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

Pronájem tělocvičny a služby z pronájmu

Příspěvekod jajas » čtv 05. bře 2009 18:41:15

Dobrý den, nevím jestli můj dotaz najde odezvu, ale zkouším to. Mám problém. V případě kdy škola PO bude pronajímat tělocvičnu ke sportovním účelům, jak z pohledu DPH fakturovat služby k tomuto pronájmu. Pronájem tělocvičny ke sportovním účelům je osvobozen od DPH dle §61 d). Ale každý chápe, že s tímto pronájmem jsou spojeny služby (el.energie, voda, úklid, kontrola a uzavření objektu) Tyto služby, s výjimkou vody 9% DPH, se zdaňují 19% DPH. Potřebuji vědět, zda platí výjimka i u těchto služeb (jsou tedy rovněž osvobozeny) nebo se zdaňují. Tedy, jestli při fakturaci uvést částku za pronájem (osvobozeno) a částky za služby (zdanit). Určitě školy pronajímají tělocvičny a mají nějaké zkušenosti. Můžete se se mnou s nimi podělit? Děkuji každému za jakoukoliv poznámku.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50

Re: Pronájem tělocvičny a služby z pronájmu

Příspěvekod refi » pát 06. bře 2009 8:28:25

u nás se už druhým rokem tělocvična nepronajímá - je po rekonstrukci a nechceme si ji nechat zničit ;) ale když se ještě pronajímala, služby šly včetně dph.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3368
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Pronájem tělocvičny a služby z pronájmu

Příspěvekod olga nemcova » pát 06. bře 2009 9:29:35

Dobrý den, napíšu zkráceně, jak daný problém řešíme v naší škole.Pronajímáme tělocvičnu ke sport. účelům na základě smlouvy o pronájmu . Kalkulaci za 1 hodinu máme stanovenou vč. nezbytných služeb spojených s nájmem tzn. vč. energií, vodnéhoa stočného, úklidu apod. s odkazem na § 61 písm. d zákona č. 235/2004 Sb., tzn. osvobozeno/ř. 50 daň. přizn./
Podrobnosti na stránkách www. mfcr.cz-informace k uplatňování sazeb DPH u sportovních činností a v příručce DPH ve školské praxi autorek D. Fitříkové a L. Musilové, vyd. Paris r. 2007 str. 187 od. 4.8.6.
olga nemcova
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát 06. bře 2009 8:42:35

Re: Pronájem tělocvičny a služby z pronájmu

Příspěvekod Iva » pát 06. bře 2009 10:59:17

jajas píše:Dobrý den, nevím jestli můj dotaz najde odezvu, ale zkouším to. Mám problém. V případě kdy škola PO bude pronajímat tělocvičnu ke sportovním účelům, jak z pohledu DPH fakturovat služby k tomuto pronájmu. Pronájem tělocvičny ke sportovním účelům je osvobozen od DPH dle §61 d). Ale každý chápe, že s tímto pronájmem jsou spojeny služby (el.energie, voda, úklid, kontrola a uzavření objektu) Tyto služby, s výjimkou vody 9% DPH, se zdaňují 19% DPH. Potřebuji vědět, zda platí výjimka i u těchto služeb (jsou tedy rovněž osvobozeny) nebo se zdaňují. Tedy, jestli při fakturaci uvést částku za pronájem (osvobozeno) a částky za služby (zdanit). Určitě školy pronajímají tělocvičny a mají nějaké zkušenosti. Můžete se se mnou s nimi podělit? Děkuji každému za jakoukoliv poznámku.


Dobrý den, nájem účtujeme s 0%, energie s DPH, to osvobozeno není.
Iva
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 06. bře 2009 10:29:40

Re: Pronájem tělocvičny a služby z pronájmu

Příspěvekod justina » pát 06. bře 2009 14:18:22

máme smlouvy o využití sportovišť, kde je uveden počet hodin x sazba na hodinu (vč.energií a služeb). Celá částka je osvobozena dle §61 DPH.
justina
 
Příspěvky: 39
Registrován: pát 06. bře 2009 11:41:53

Re: Pronájem tělocvičny a služby z pronájmu

Příspěvekod jajas » pát 06. bře 2009 17:47:24

Všem děkuji za příspěvky. Konečně jsem pochopila, že v tomto případě je správnější na faktuře použít text např. fakturujeme za využití tělocvičny ke sportovním účelům než, jak jsem původně myslela: fakturujeme za pronájem tělocvičny. V druhém případě to vypadá, že se skutečně fakturuje pouze pronájem (jakoby bez doprovodných služeb) a to je zavádějící. Snad jsem to pochopila správně a ještě jednou děkuji.
jajas
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv 05. bře 2009 7:54:50


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků