nákup nového monitoru

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

nákup nového monitoru

Příspěvekod marcela57 » úte 01. zář 2009 13:28:09

Prosím o radu-koupili jsme nový monitor k PC a teď tápám, jestli ho účtovat na 501 jako DDHM a přidělit mu nové inventární číslo, nebo ho dát na 511 jako náhradní díl pro opravy.
V souvislosti s tím - máme počítač veden už od roku 1997 v pořizovací ceně 33.819,- Kč, což v současné době je hodně nadsazená cena. :D :D :D
Prosím o jakýkoliv názor. Děkuji :)
marcela57
 
Příspěvky: 56
Registrován: stř 04. bře 2009 15:05:42

Re: nákup nového monitoru

Příspěvekod Dája » pát 04. zář 2009 13:38:56

Pokud máte počítač navedený v roce 1997 spolu s monitorem, pak výměna monitoru je materiál pro údržbu 501 a na 028 zůstává vše nezměněno. Pokud počítač byl naveden zvlášť a monitor má své vlastní inv. číslo, pak je to jasné. Vyřadím z evidence a zařadím nový, což asi nebude Váš případ. To už píšu jen tak z píle :mosking: :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: nákup nového monitoru

Příspěvekod agama » pát 04. zář 2009 14:55:43

Já bych asi účtovala jako údržbu (v provozuschopném stavu) na 511... jen tak z píle... a teď babo raď :D
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: nákup nového monitoru

Příspěvekod Dája » pát 04. zář 2009 15:16:48

agama píše:Já bych asi účtovala jako údržbu (v provozuschopném stavu) na 511... jen tak z píle... a teď babo raď :D

Tak "baba" se pokusí :)
Vy chcete účtovat údržbu a přitom hovoříte o provozuschopném stavu - což je oprava.
Ve vyhl. 505 § 26 odst 2a) se praví - cituji: "opravy a údržba. Opravou se odstraňují účinky částečného fyzického opotřebení nebo poškození za účelem uvedení do předchozího nebo provozuschopného stavu. Uvedením do provozuschopného stavu se rozumí provedení opravy i s použitím jiných než původních materiálů, dílů, součástí nebo technologií, pokud tím nedojde k technickému zhodnocení. Údržbou se rozumí soustavná činnost, kterou se zpomaluje fyzické opotřebení a předchází poruchám a odstraňují se drobnější závady".
Pokud by byl monitor částečně fyzicky opotřebený, pak by byl opraven. Pokud je k ničemu, pak se koupí nový a je to buď materiál pro údržbu nebo DDHM. To je k té opravě. A pokud navrhujete údržbu, pak po pečlivém pročtení modrého písma sama od svého návrhu ustoupíte :oops: .
Nehledě na to, že na položku 511 se účtují práce prováděné dodavatelsky.
Tak nic ve zlém, jsem baba před penzí :crazy: [:} takže řádně vycvičená :drinks: :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: nákup nového monitoru

Příspěvekod agama » pon 07. zář 2009 8:18:40

Na téma co je oprava - údržba byly popsány stohy papírů. Já mám v jedné metodice od zřizovatele zkráceně že:
Údržba = udržování majetku v provozuschopném stavu
Oprava = uvedení majetku do stavu původního
Modernizace, technické zhodnocení = nová kvalita, rozšíření parametrů.
Podle tohoto by výměna starého monitoru mohlo být klidně i technické zhodnocení ... ale většinou se doporučuje, že pokud je jedna věc z funkčního celku nahrazena za novou - pak se jedná vždy o výměnu = opravu.
Ale uznávám, že svatá by měla být vyhláška 505, a taky ctím názory zkušenějších, toš možná přehodnotím mé dosavadní účtování o výměnách "starého za nové" na 511, ale zas na druhé straně to doporučuje zřizovatel, který mě chodí kontrolovat... :-!

P.S. Taky se mi nelíbí ten název "materiál pro údržbu", to jsou spíš spotřební věci jako barvy, štětce, ...
Uživatelský avatar
agama
 
Příspěvky: 516
Registrován: stř 04. bře 2009 15:45:44
Bydliště: Valašsko

Re: nákup nového monitoru

Příspěvekod Dája » pon 07. zář 2009 8:57:33

S těmi zřizovateli to je prostě těžké. My máme zřizovatele, který nám nic nedoporučí ani nenařídí. Pokud se něco zeptám, tak řekne dělejte jak myslíte, ale musíte si to umět obhájit při kontrole. A kdysi jsem byla tak bláhová, že jsem si myslela, že jsem dostatečně bojovná, abych argumenty a citací zákonů a vyhlášek "ubila" kontrolory :evil: . Ne |:-(| . Kdo dostal židli na obci - dostal i rozum a moc vysvětlovat své momentální názory vyhláška nevyhláška. Kdysi jsem dokonce podlehla názoru kontrolora, který mi řekl, co musím opravit (a byl tak blahosklonný, že mi tu domnělou chybu nedal písemně do zápisu ;)), moje šéfka proti mému odporu mě donutila to tak udělat a při příští kontrole jsme měli v zápise špatný postup. Marné bylo vysvětlování, že minulá kontrola to nařídila. A od té doby - žádné spiklenectví - jestli ty kontrolore tvrdíš, že to mám špatně, napiš to do zápisu a napiš, jak to mělo vypadat. Od té doby máme zápisy z kontrol jako malované :yahoo: .
A k tomu materiálu na údržbu - my máme tak blbě členěnou 501, že se mi to nikam jinam nehodí - jisté podle mě a snad i vyhlášky je, že to patří na 501, ať už máte jakoukoliv analytiku. Obecně myslím platí, že když musím zavolat firmu, aby něco opravila - pak je to dodavatelsky a je to 511. Pokud si něco koupím v obchodě a vlastními silami s tím něco doma udělám - je to 501. To mě vycvičili kdysi na linoleu. Pokud si koupíte linoleum a pozvete firmu na jeho pokládku, pak je to 501 a 518. Pokud vám firma dodá lino spolu s prací - je to stavební údržba 511. To jsou věci :crazy: :?
Tak nashle :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: nákup nového monitoru

Příspěvekod refi » pon 07. zář 2009 10:48:13

Dája píše: Kdo dostal židli na obci - dostal i rozum a moc vysvětlovat své momentální názory vyhláška nevyhláška.


moc hezky řečeno :D a bohužel pravdivě :x
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků