Vysoký hospodářský výsledek

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

Vysoký hospodářský výsledek

Příspěvekod Kirscha » úte 21. črc 2009 10:45:13

Dobrý den,

díky téhle diskusi jsem se dokázala přenést přes prvotní problémy v účetnictví škol, ale teď jsem narazila na něco, s čím netuším co dělat.
Kontrolu uzávěrek mi dělá obecní úřad. Z toho mi volali, že mám vysoký hospodářeský výsledek z VHČ a ať jej snížím...kvůli daním.
Ale jak?? netuším, jak to mé předchůdkyně dělaly, co odepisovali kam...? Máme ŠJ a výdej obědů cizím strávníkům, máme pronájem tělocvičny... Z toho mi tečou pochopitelně peníze..Ale jaké mám udělat odpisy? Máte s tím některá zkušenost?
mnohokrát děkuji

Daniela
Kirscha
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte 17. bře 2009 10:04:41

Re: Vysoký hospodářský výsledek

Příspěvekod refi » úte 21. črc 2009 10:55:54

za peníze z vhč nic nekupujete? předpokládám, že se daní rozdíl mezi příjmy a výdaji, nebo se mýlím?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Vysoký hospodářský výsledek

Příspěvekod nono » úte 21. črc 2009 11:38:33

VHČ - musíte mít kalkulaci na obědy pro cizí strávníky. Nevěřím, že byste měli kalkulovaný tak velký zisk :( . Nebo těch obědů vaříte tak velké množství ??? My vaříme pro cizí a jen tak tak vyjdeme. Zřizovatel nám nedovolí kalkulovat velký zisk :-! . Tak to je spíš nula od nuly pojde. A pronájem tělocvičny je to to samé. K nám chodí do tělocvičny také místní sportovci. Když jsem chtěla udělat kalkulaci dle "skutečných" nákladů (ty jdou těžko úplně přesně stanovit - tj. EN, PLYN, úklid, údržba, vodné a stočné.....) tak jsem to vzdala, protože ta cena na jednu hodinu by byla tak vysoká, :? že by k nám nikdo nechodil. Tak nevím, jak můžete mít tak velký zisk ???? Jste asi velká škola ve velkém městě a ceny máte kalkulované s velkým ziskem :thumbs up: . Tak předělejte kalkulace ..........jinou radu nevím, musela bych vědět podrobnosti.
Jinak já přeúčtovávám náklady na doplňkovou činnost vždy čtvrtletně. Nedělám to měsíčně, protože je to pracné. Děláte tedy přeúčtování skutečných nákladů na doplňkovou činnost ? možná je to toto
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Vysoký hospodářský výsledek

Příspěvekod ave » stř 22. črc 2009 8:19:28

U nás je to velmi podobné jako u nono. Výnosy stravné, náklady energie, potraviny, čistící prostředky, mzdy kuchařek, někdy nějaké nádobí a měly by se dávat i odpisy pokud v kuchyni odepisujete nějaký majetek. A vyjdeme tak tak. Máme kalkulace, ale skutečné energie by opravdu navýšily cenu obědů tak, že by k nám nikdo nechodil.
ave
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 13. kvě 2009 12:23:03
Bydliště: valašsko

Re: Vysoký hospodářský výsledek

Příspěvekod Kirscha » stř 22. črc 2009 11:30:40

Nono:
to je asi ono....má předchůdkyně ( jak jsem tu zmiňovala), odešla, aniž mi cokoliv řekla, a já se státním a školstvím nemám žádné zkušenosti....
Myslím, že někde zaručeně dělám chybu, nebo spíš : něco někde vynechávám... proto mi to narůstá...
můžete mi , prosím, napsat "pro blbé" do podrobna, jak to čtvrtletně rozúčtováváte?
Já jen přijímám- nejsou to žádné závratné sumy, ale nikde nevydávám...hledala jsem to v loňských šanonech, ale nenašla... jediné, co mám, jsou ty kalkulace...takže hodně hloupá otázka: co s tím? Jaký je postup?

Moc vám děkuji

Daniela
Kirscha
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte 17. bře 2009 10:04:41

Re: Vysoký hospodářský výsledek

Příspěvekod Jarmila » pát 24. črc 2009 7:59:16

Milá kolegyně, která se prokousáváš účetnictvím příspvkových organizací popíšu Ti postup, kterým rozúčtovávám náklady na
doplňkovou činnost. ( O její náklady se Ti asi jedná).Jako DČ u nás máme vaření pro cizí strávníky. Měsíčně asi 2000 porcí
Kromě mezd kuchařek a odvodů s tím souvisejících ( zase jenom poměrná část úvazku)rozúčtovávám každý měsíc náklady, které se týkají školní kuchyně.
Od paní vedoucí ŠK mám každý měsíc spotřebu potravin pro cizí. Před koncem uzávěrky si vyjedu z počítáce náklady, které se týkají ŠK. V účtové osnově mám účty DČ rozlišeny analytikou 50101,50102 ....51801....55101. K rozúčtování ještě potřebuji údaj o počtu celkově uvařených obědů za daný měsíc a potom postupuji následovně:
Př.
za červen celkem 5917 obědů z toho DČ 2086 obědů
náklady: např.čisticí prostředky 2300,-
el.energie 7000,-
plyn 2855,-
praní prádla 1100,-
zprac.mezd 500,-
odpisy 2000,-
tyto náklady samozřejmě jednotlivě vydělím počtem celkově uvařených obědů- vyjde nějaký koeficient a ten pak vynásobím obědy z DČ a vyjde poměrná část nákladů na DČ za daný měsíc:
např. čisticí prostředky: 2300: 5917 = 0,38 x 2086 = 792,68 = 793.,- Kč a tak postupuji u všech nákladů (mám na to tabulku - velmi jenoduchou ,ve které každý měsíc jenom přepisuji čísla)
a nakonec účtuji: přeúčtování spotřeby čist,prostředků na DČ 50149 -793,-
50102 793,-
přeúčtování spotřeby el.energie na DČ 50231 - xxx
502 01 xxx
Tento postup mám ze školení, které jsem absolvovala, než jsem nastoupila do školy.Prošlo to několika kontrolami a nikdo neměl námitek.A navíc každý měsíc máme přehled o stavu hospodaření na DČ. Není to sice bůhvíjaký zisk , ale neproděláváme.
Doufám, že jsem trochu pomohla a hlavně , že se dá tento můj výklad pochopit .
Zdraví Jarmila
Jarmila
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 03. bře 2009 9:24:29

Re: Vysoký hospodářský výsledek

Příspěvekod Kirscha » pát 24. črc 2009 11:47:21

Speciálně jarmile moc děkuji....díky Vám jsem pochopila, oč vlastně kráčí, našla kalkulační vzorce na tento rok ( mám to tak, že je mám jakoby v plánu předúčtované), takže jsem jen dosadila správné číslo strávníků a násobila...a odepisovala...Tohle jsem totiž vůbec netušila :D , že mám něco ještě někam odepisovat....proto ten výsledek...od 3/09 mi vlastně všechny náklady zůstávaly a já vesele si nevědoma to nechávala být... :crazy:
udělala jsem to zpětně za čtvrtletí, tak to snad nebude nikomu vadit...

ještě jednou děkuji za vyčerpávající a skqelé rady
Kirscha
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte 17. bře 2009 10:04:41


Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků