nové účetnictví :-(

účtování, závěrky, vzory a opravy vnitřních i jiných dokladů

nové účetnictví :-(

Příspěvekod markytka » pát 12. bře 2010 11:38:49

Hezké dopoledne všem.

Opět žádám o radu. Od ledna 2010 přebírám účetnictví ve škole po externí firmě, která mi ale až do teď nebyla schopna předat účetnictví, konečné stavy účtů nic.. Chtěla jsem si začít připřavovat program, ale skončila jsem u utváření účtového rozvrhu. Jelikož nevím, které účty jak moc využívala a jakou analytiku. Asi bude úplně blbost, kdybych si dělala účtový rozvrh teď z fleku z hlavy, když nemám potuchy, že? Veškerá práce mi tu vlastně úplně stojí, jen hradím faktury, ale nemůžu si je zaúčtovat nic.. Na co si mám dát pozor při přebírání účta?
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: nové účetnictví :-(

Příspěvekod Terina » pát 12. bře 2010 19:20:49

Jo, holka, tak to bych taky potřebovala poradit. Přebírám účetnictví a vím už nyní, že je ve velkém nepořádku. Nesouhlasí zůstatky na nic, inventury se 10 let nedělaly, zkrátka binec. Pokud by někdo dokázal poradit, co si nechat zapsat do předávacího protokolu, byla bych taky ráda.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: nové účetnictví :-(

Příspěvekod Terina » úte 16. bře 2010 20:47:29

Markytko, asi nám v našem problému nikdo neporadí, tak si budeme muset poradit alespoň navzájem. :D Já tedy budu rozhodně vyžadovat inventury majetku, pohledávek a závazků (do detailu rozebrané zůstatky). Pokud mi je nebude nikdo schopen předat, budu to chtít do předávacího protokolu uvést. A co Vy? Máte nějakou představu? Napadlo Vás něco, co by se dalo event. v budoucnu použít na svoji obranu? Mám velký strach, že až jednou přijde kontrola, bude to na nás. Nikoho už nebude zajímat, v jakém stavu jsme účto přebíraly.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: nové účetnictví :-(

Příspěvekod L. F. » stř 17. bře 2010 12:39:44

Dobý den,
holky,já na tom byla loni podobně. Dnes 17.3. je to presne rok,co jsem nastoupila na misto účetní ve škole. Už jsem to tady myslim jednou někde psala, že paní ke mě nebyla vůbec vstřícná ani ochotná mi odpovídat na jakékoliv dotazy. Když odpověděla-nebyla to odpověd,na co jsem je ji ptala,všechno u ní bylo prašť jak uhoď - rozhodně se podle toho nehodlám řídit já :). Loni v dubnu tu byl audit-kupodivu to nejak dopadlo :D. Ale výtek bylo dost.
I já letos počítám s auditem ;). Jsem na to velmi zvědavá......bohužel jsem si plno věcí musela hledat sama - hodne mi pomohlo toto forům a také publikace Účetní souvztažnosti pro příspěvkové organizace od Ing. Heleny Vorbové.

Loni jsme měli velké problémy co se tyká mezd-ani ve snu by me nenapadlo,ze u stát příspěvkové organizace může dojít k tomu,že nebudou prostředky na mzdy-jsem myslela,že to pak kraj dorovna nebo zřizovatel,ale byla jsem hodne naivni v tomto :),tak jsem říkala,že letos si dám rozhodně pozor tady na to,jelikož už nam moc na fondu odměn nezbývá. Hlavně že jsme utrácely statisíce za učebnice, které jsme vůbec nepotřebovali :( - no co se dá dělat, takovej je rozpočet. Takže já letos rozhodně budu hlídat rozpočet UZ 33353.
pokud mě ještě neco napadne dám vědět.
L. F.
 
Příspěvky: 235
Registrován: úte 02. čer 2009 14:57:42

Re: nové účetnictví :-(

Příspěvekod Terina » stř 17. bře 2010 18:08:56

L.F., děkuji za Vaše zkušenosti. Budu se tedy muset taky zaměřit na UZ 33353. Jakmile slyším slovo "rozpočet", tak mi taky vstávají vlasy na hlavě. Je to veliká odlišnost od organizací, které jsou ziskové. Dodnes jsem příliš nepochopila třeba ten princip mezd. ONIVy tak trochu chápu, i když i tady ještě mám rozhodně mezery ve vzdělání, ale MZDY - to je můj strašák. Nedovedu si dost dobře představit, jakým způsobem budu kontrolovat, kolik ještě můžeme dát v prosinci na odměny, abych něco nepřešvihla nebo aby nám naopak potom toho moc nezbylo a nemuseli peníze vracet.
Ráda bych ještě využila toto fórum a zeptala se: Když dostaneme přidělené přímé náklady, záleží pouze na nás, kolik z toho dáme na mzdy a kolik na ONIVY? Je možné např. ušetřit na mzdách a přidat tuto částku na učebnice? Vím, že pokud ušetříme na náhradách za prac. neschopnost, lze za to nakoupit šk. pomůcky, ale netuším, jestli to platí třeba i obráceně...
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: nové účetnictví :-(

Příspěvekod techňa » stř 17. bře 2010 20:02:55

Dobrý večer,
u nás v kraji pražském máme dány mantinely pro mzdy, OON a ONIVy přímé.
2x ročně se zúčastńujeme rozpočtového řízení. První RŘ vychází z platové inventury
k 1. 1. a zpracované finančí rozvahy (probíhá v těchto dnech). Druhé RŘ z platové inventury
k 1. 9. a výhledu do konce roku, probíhá většinou ke konci září. Lze udělat korekce (lze
přesunout OON do platů a naopak). Pokud jsou ještě nějaké finance v kraji, tak se rozdělí.
Pokud máme fond odměn, lze požádat zřizovatele o uvolnění financí. Tam jsou kamenem úrazu
odvody, které pokud již nezbývá nic v odvodech z UZ 33353, tak musíme hradit z provozu.
A protože hospodaření v hlavní činnosti má být vyrovnané, tak ne vždy se fond odměn použije.

Jinak čerpání mezd sleduji v tabulce(exel), kde každý měsíc rozpitvávám mzdy na jednotlivé
složky, takže jsem stále v obraze kolik mi ještě zbývá. Pomocníkem je i čtvrtletní výkaz
P1- 04, kde musí mzdy souhlasit s rekapitulací mezd.
Zdravím
techňa
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř 04. bře 2009 12:16:41

Re: nové účetnictví :-(

Příspěvekod Terina » stř 17. bře 2010 20:49:34

Techňa, moc děkuji za Vaši vyčerpávající odpověď. Bohužel však příliš nerozumím Vašemu poslednímu odstavečku. Jistě není problém udělat tabulku v excelu a rozpitvat mzdy na jednotlivé složky (asi máte na mysli hrubé mzdy, zdrav. poj., soc. poj., příděl do FKSP, daň) a každý měsíc doplnit a přidat nové částky. Omlouvám se, že se asi teď budu ptát moc hloupě, ale proč to rozpitváváte, když i odvody patří do UZ 33353? Věřím, že to asi nějaký smysl mít bude, když to tak děláte, jenomže mně zůstává nadále utajen. Jsem moc ráda za možnost této diskuze, neboť se jinak nemám vůbec koho zeptat.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: nové účetnictví :-(

Příspěvekod hanna » stř 17. bře 2010 21:13:14

Ano, odvody patří do UZ33353, ale to jsou ONIV přímé. My od zřizovatele dostaneme závazné ukazatele na čerpání přímým i provozních prostředků na kal.rok a podle toho se musíme řídit. V podstatě je to rozpočet, který zpracováváme už v 9. měsíci na příští rok a právě v tuto dobu upřesňujeme. Na platy a OON dostaneme určitou částku a k ní patřičnou částku odvodů (SP, ZP, FKSP). Částku na platy musíme do konce roku bezezbytku vyčerpat (jinak bychom vraceli). To sledování není až tak hrozné. Vydělit 12 a nějakou rezervu nechat na odměny. Podle platových výměrů vím, kolik asi každý měsíc potřebuju. U nás si to docela dobře sleduje p.ředitel, tak si to spolu porovnáváme - co mám v účetnictví (P-1-04) a co má ve svým excel tabulkách on. Ještě se za 6 let co tam jsem nestalo, že by jsme měli "problém".Znovu opakuji, částku na platy a OON musíme sledovat a vyčerpat. Nevyčerpaná částka na odvody a dočasnou PN se pak čerpá na ONIV - pomůcky.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: nové účetnictví :-(

Příspěvekod markytka » pon 22. bře 2010 9:25:24

Terina píše:Markytko, asi nám v našem problému nikdo neporadí, tak si budeme muset poradit alespoň navzájem. :D Já tedy budu rozhodně vyžadovat inventury majetku, pohledávek a závazků (do detailu rozebrané zůstatky). Pokud mi je nebude nikdo schopen předat, budu to chtít do předávacího protokolu uvést. A co Vy? Máte nějakou představu? Napadlo Vás něco, co by se dalo event. v budoucnu použít na svoji obranu? Mám velký strach, že až jednou přijde kontrola, bude to na nás. Nikoho už nebude zajímat, v jakém stavu jsme účto přebíraly.



Mě bylo porazeno, abych chtěla předvahu a prokázání veškerých zůstatků (dle zálohových faktur) apod. a účtový rozvrh. Zatím máme problém hlavně s tím, že naše bývalá účetní s námi jaksi odmítá komunikovat a předání účta je v nedohlednu :-(
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: nové účetnictví :-(

Příspěvekod jiřka » pon 22. bře 2010 9:27:50

Dobrý den, mám prosbu, mohl by mě někdo poradit,které výkazy kromě rozvahy, výkazu zisku a ztrát a přílohy posílají příspěvkové organizace a jak často. Děkuji Jiřka :gmad:
jiřka
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 17. úno 2010 9:45:17

Re: nové účetnictví :-(

Příspěvekod markytka » pon 22. bře 2010 10:21:15

jiřka píše:Dobrý den, mám prosbu, mohl by mě někdo poradit,které výkazy kromě rozvahy, výkazu zisku a ztrát a přílohy posílají příspěvkové organizace a jak často. Děkuji Jiřka :gmad:


dle vyhlášky 410/2009 je ještě přehled o pěněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu - ty nemusí pouze př. org., která vede účto ve zjednoduš. rozsahu

Rozvaha, výkaz zisku a ztrát a příloha jsou klasicky čtvrtletně (tedy jestli s tím ještě něco nevymyslí..),ale ty dva nové přehledy jsou jen k rozvahovému dni - tj. 1xročně

Info ze semináře od pí Svobodové
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: nové účetnictví :-(

Příspěvekod jiřka » pon 22. bře 2010 13:39:02

Děkuji za odpověď. Jiřka
jiřka
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 17. úno 2010 9:45:17

Re: nové účetnictví :-(

Příspěvekod Ivona » pon 22. bře 2010 14:37:13

dobrý den všem,

letos to bude ale až pololetně ne? To ještě není jisté?
děkuji
Ivona
 
Příspěvky: 124
Registrován: stř 24. úno 2010 11:19:27

Re: nové účetnictví :-(

Příspěvekod markytka » pon 22. bře 2010 15:31:20

Ivona píše:dobrý den všem,

letos to bude ale až pololetně ne? To ještě není jisté?
děkuji


jj za březen a červen se odevzdává do 20.7. ;) to už jisté je
markytka
 
Příspěvky: 176
Registrován: úte 03. bře 2009 8:00:25

Re: nové účetnictví :-(

Příspěvekod refi » stř 24. bře 2010 12:54:55

Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3373
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Účtování, vnitřní doklady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků