Cestovné - školní výlet

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

Cestovné - školní výlet

Příspěvekod Bobina » úte 01. čer 2010 7:32:09

Dobrý den,
prosím radu, jak vyřešit následující: paní učitelky byly s dětmi na výletu v Praze. I když jsou poučené, že musí mít svojí jízdenku a žádné výdaje neslučovat s dětmi, přesto se tím neřídily. Nejprve zakoupily společnou místenku na vlak pro 23 osob (jízdenku měly svojí jen pro sebe) a potom ještě byly v Národním muzeu v Praze, kde si zakoupily výklad v ceně 500,- Kč pro 23 osob. Jak z této situace ven. Některý doklad mají jen za sebe, něco mají společné. To bych se z toho ...... :?
Bobina
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 20. kvě 2010 14:42:47

Re: Cestovné - školní výlet

Příspěvekod eliska » úte 01. čer 2010 10:13:31

Podělit celkovou jízdenku počtem osob a vznikne cena na 1 osobu. Dříve jsme tak dělali, teď už vyžadujeme samostatné jízdenky.
eliska
 
Příspěvky: 218
Registrován: pon 29. bře 2010 11:05:34

Re: Cestovné - školní výlet

Příspěvekod Katus » stř 02. čer 2010 13:01:42

Dobrý den,můžu se zeptat jak zaokrouhlujete v případě, že vyjde např. 16,80 Kč? děkuji.
Katus
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon 15. úno 2010 13:22:23

Re: Cestovné - školní výlet

Příspěvekod refi » stř 02. čer 2010 15:00:41

nezaokrouhluji jízdenku, až celý cesťák směrem nahoru. :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Cestovné - školní výlet

Příspěvekod eliska » čtv 03. čer 2010 7:41:00

Přesně jak píše refi.
eliska
 
Příspěvky: 218
Registrován: pon 29. bře 2010 11:05:34

Re: Cestovné - školní výlet

Příspěvekod Dahab » stř 16. čer 2010 7:56:57

A já jsem se tady zamotala taky do cesťáku za výlet. Zajištěno bylo ubytování a stravování v hodnotě 330,- Kč. Tato částka obsahuje snídani, večeři a nocleh. Výletníci po snídani vyrazili na pěší výlety a vraceli se večer na ubytování. Celý den trávili mimo kemp. Kantorům proplatím to, co mi předložili /stravu a ubytování v hodnotě 330,- Kč/ a protože jim byla zajištěna snídaně a večeře, tak jim ještě vyplatím zkrácené stravné. No a co oběd? Nic, že? Úplně mě to celé pomotalo. :? :? Uvažuju správně? :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: Cestovné - školní výlet

Příspěvekod Terina » čtv 17. čer 2010 20:10:40

Já si myslím, že to zkrácené stravné právě zahrnuje ten oběd. Kromě zkráceného stravného bych už nic na oběd neposkytovala, ale cestovné a mzdy nejsou mou silnou stránkou. :? A taky si myslím, že by na faktuře mělo být rozepsáno, kolik z částky 330Kč činí ubytování a kolik stravování. Myslím si, že byste asi celkově neměli proplatit víc než kolik máte určeno na stravné ve vnitřní směrnici. To by se také mohli učitelé ubytovat někde v pětihvězdičkovém hotelu a chtít po škole to hradit. To je můj názor.
Terina
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte 09. úno 2010 11:16:05

Re: Cestovné - školní výlet

Příspěvekod Dája » pát 18. čer 2010 6:54:19

A já si myslím, že by se mělo proplatit jen ubytování a celé stravné podle zákoníku práce.
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Cestovné - školní výlet

Příspěvekod Dahab » pát 18. čer 2010 7:14:12

Děkuji za reakce. Nakonec jsem udělala zkrácené stravné za poskytnutou stravu a v konečném důsledku to vychází přesně na částku, kterou by měli dostat jako stravné za celý výlet. Ale tak se to tu někdy semele, že pak začnu pochybovat o všem a nevím co je dobře a co ne. Naštěstí mám milé kolegyňky na radimesi. :) Děkuji moc. :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: Cestovné - školní výlet

Příspěvekod Alena H » pát 18. čer 2010 10:02:19

V této rubrice mi Dája odpověděla a řekla bych, že je to správně. Cituji:

Re: stravné
od Dája » čtv 17. čer 2010 8:50:59

Alenko, abych Vám ještě více zamotala hlavu , tak cituji odpověď JUDr. Salačové (časopis Účetnictví pro nevýdělečné organizace a obce, červen 2010). V úvodu upozorňuje na to, že nelze zaměňovat pojmy stravné a stravování. Každé je řešeno jiným právním předpisem - stravné zákoníkem práce, stravování - vyhl. 84/2005. A teď cituji:
Zaměstnavetel nemůže v žádném případě zaměstnancům proplácet účty (doklady) za stravování při pracovních cestách, protože taková možnost není zakotvena v žádném ustanovení žádného obecně závazného platného právního předpisu (kdyby to bylo možné, tak by zaměstnanci mohli nosit zaměstnavateli k proplacení doklady za stravování z luxusních hotelů apod.), zaměstnavatel je pouze povinen jim poskytovat při splnění podmínek stanovených v sedmé části zák. práce stravné v příslušné výši na krytí právě zvýšených stravovacích výdajů. Jestliže tedy zaměstnanec v daném případě zaplatil na pracovní cestě jak ubytování, tak i stravování, zaměstnavatel mu proplatí pouze výdaj za ubytování na základě předloženého dokladu z ubytovacího zařízení, a pokud je tam zahrnuté i stravování, musí zaměstnavatel položku za stravování (buď ji zná, nebo si ji musí zjistit) odečíst (nebude ji tedy proplácet) a zaměstnanci přizná stravné v plné příslušné výši podle doby trvání pracovní cesty. Kdyby chtěl zaměstnavatel zaměstnancům při pracovních cestách hradit i stravování, je to možné, ale pouze formou předem zabezpečeného (objednaného) bezplatného částečného nebo plného stravování, což prakticky znamená, že by zaměstnavatel musel toto stravování pro zaměstnance hradit na základě zaslané faktury přímo jemu. Pak by se opravdu jednalo o bezplatné stravování (zaměstnanec nesmí přispívat na úhradu takového stravování ani sebemenší částkou). Za takové situace by byl uplatněn § 163 dost. 2 zákoníku práce, to prakticky znamená krácení stravného, pokud by ale byly pro jeho realizaci splněny stanovené podmínky (tj. musela by tato skutečnost být spolu s konkrétní mírou krácení zaměstnancům sdělena prokazatelně před zahájením pracovní cesty - § 176 odst. 3 ZP). Pokud zaměstnavatel skutečně zajišťuje bezplatné stravování při pracovních cestách pro své zaměstnance, není tato hodnota stravování rozhodující (nijak omezena do výše), zaměstnavatel jeho hodnotu vždy zahrnuje do daňově uznatelných nákladů nebo ji má v souladu s rozpočtovými pravidly a zaměstnanci toto stravování nemají předmětem daně z příjmů ze závislé činnosti podle § 6 odst. 7 písm. a) zákona 586/92 Sb. - konec citace Uf!
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Cestovné - školní výlet

Příspěvekod Hinková » úte 12. říj 2010 7:17:20

Bobina píše:Dobrý den,
prosím radu, jak vyřešit následující: paní učitelky byly s dětmi na výletu v Praze. I když jsou poučené, že musí mít svojí jízdenku a žádné výdaje neslučovat s dětmi, přesto se tím neřídily. Nejprve zakoupily společnou místenku na vlak pro 23 osob (jízdenku měly svojí jen pro sebe) a potom ještě byly v Národním muzeu v Praze, kde si zakoupily výklad v ceně 500,- Kč pro 23 osob. Jak z této situace ven. Některý doklad mají jen za sebe, něco mají společné. To bych se z toho ...... :?


Dobrý den,
podle jakého zákona,vyhlášky.......musí mít učitel jízdenku zvlášť i přesto ,že je hromadná jízdenka levnější? Děkuji
Hinková
 
Příspěvky: 97
Registrován: stř 04. bře 2009 11:41:40

Re: Cestovné - školní výlet

Příspěvekod refi » úte 12. říj 2010 7:52:04

už se to tu jednou někde řešilo. originál musí být podle některého z daňových zákonů. nicméně včera mi přišla v mailových novinách tato otázka s odpovědí:

Cestovní náhrady – hromadné vstupné
8.10.2010, Jaroslava Pfeilerová

Žáci jeli se dvěma pedagogy na školní výlet. Vždy zdůrazňujeme, že pedagogové musí mít všechny výdaje (jízdenky, vstupenky, platba noclehu apod.) na zvláštním dokladu, ne dohromady se žáky. U dvou dokladů ke vstupnému se jedná o hromadné vstupenky, kde je vypsán počet osob a celková částka. Paní učitelky je zakoupily, protože vstupné bylo tak poloviční. Jak postupovat při vyúčtování cestovního příkazu? Můžeme proplatit učitelům poměrnou část za vstupné?

-

Ze znění dotazu vyplývá, že si paní tazatelka správně uvědomuje skutečnost, že podle platné právní úpravy lze poskytovat cestovní náhrady pouze zaměstnancům (pedagogům), nikoliv žákům. Žáci nemají uzavřen pracovní poměr ani poměr založený dohodou o pracích konaných mimo pracovní poměr a z toho důvodu se na ně nevztahuje zákoník práce.

Z uvedeného důvodu je správné na výdaje související se školním výletem požadovat samostatný doklad za výdaje žáků a samostatný doklad prokazující cestovní výdaje učitelů. Tento postup měl být zachován i v případě vstupenky. Na druhou stranu však zakoupení hromadné vstupenky bylo ekonomicky výhodné a výdaj pedagogů za vstupné byl prokázán. Podle mého názoru je možné po předložení hromadné vstupenky se seznamem osob, pro které byla jízdenka zakoupena, učitelům poměrnou část vstupného proplatit. Podmínkou ovšem je, že učitelé příslušnou částku za vstupné skutečně uhradili.


já jsem u nás dala do směrnice, že hromadná jízdenka (vstupenka) je akceptována v případě, že je ekonomicky výhodnější. směrnice mi letos při kontrole z kraje prošly důkladnou kontrolou, obzvlášť právě na cestovní příkazy, a nikdo nic nenamítal. takže to tak dělám dále. někdy jim opravdu nechtějí vystavovat doklady zvlášť, alespoň takové mám informace od učitelů.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Cestovné - školní výlet

Příspěvekod Hinková » úte 12. říj 2010 10:27:20

Děkuji za odpověď. Já rovněž odebírám tyto mailové noviny a tam jsem také narazila tady na ten článek,ale bohužel se tam nepíše podle které platné právní úpravy a jelikož jsem do sborovny učitelům vyvěsila ,že vstupenky a jízdné musí být zvlášt pro učitele a zvlášť pro žáky,tak paní ředitelka chce po mě vědět,podle kterého zákona,vyhlášky....je toto nařízení.
Hinková
 
Příspěvky: 97
Registrován: stř 04. bře 2009 11:41:40

Re: Cestovné - školní výlet

Příspěvekod refi » úte 12. říj 2010 11:08:46

nemám čas to teď hledat, ale bude to zákon, ve kterém se řeší náležitosti daňového dokladu nebo něco takového. prostě nelze proplácet kopii dokladu.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Cestovné - školní výlet

Příspěvekod Katus » úte 12. říj 2010 11:52:55

Dobrý den, hromadné jízdenky se řešily v Řízení školy 6/2010 a pak i ve školství a tam je uveden par. 152 a 157 odst. 1 zákoníku práce.
Katus
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon 15. úno 2010 13:22:23

Další

Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků