Cestovní náhrady - Německo.

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

Cestovní náhrady - Německo.

Příspěvekod AlenaK. » úte 25. kvě 2010 12:07:22

Dobrý den všem! :gcrazy:

Nejdříve bych ráda pochválila a vychválila tyto stránky a všechny ty,
kteří jsou ochotni se o své znalosti podělit ;) .
Registrovaná jsem krátce, ale stránky a všechny diskuze sleduji
již dlouho.....tentokráte bych Vás ráda poprosila o radu....
Ještě pro upřesnění, jsem hospodářka a správce rozpočtu DD.

Prosím o radu z oboru Cestovních náhrad.... :oops: . (doteď u nás Směrnice na cestovní náhrady neexistovala)
Mám problém se zahraničníma cestama. Náš DD "spolupracuje" s Německem
a nevím, jak dostat do směrnic náhradu těchto cest....přesněji řečeno
nechci zavádět valutovou pokladnu a v § 183 ZP odst. 2 se píše, že je možné
se se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí zálohy na zahraniční stravné
v české měně (my teda zálohy nedáváme, pak je tu § 184, který říká, že při
poskytování cestovních náhrad, na které nebyla poskytnuta záloha, se přiměřeně použije
§ 183 s tím, že pro přepočet měn se použijí kurzy vyhlášené ČNB a platné v den nástupu
zahraniční pracovní cesty).
Pokud bych to tedy chápala správně tak, že náhrady můžu vyplatit v českých korunách, tak
by mě zajímalo, jestli na výpočet stravného počítáte sazby uvedené ve Vyhlášce MF č. 459/2009, kde
píšou, že pro Německo je sazba 45 euro (= při cestě dlouhé 12 - 18 hodin, v trvání
6 - 12 hodin = v poloviční výši a trvá-li cesta 1 - 6 hodin = ve čtvrtinové výši - info
ze Směrnic od Říhy). Takže si tu částku uvedenou v eurech v den zahraniční cesty přepočtu
podle kurzu ČNB (§ 184 ZP) na české koruny a vyplatím v této výši, je to tak? (samozřejmě
s ohledem na délku cesty....atd.) Lze napsat do Směrnice, že zahraniční cesťáky budou vypláceny
v české měně?
Tohle mě děsí....jezdí se tam na otočku, třeba pro nábytek (tady se stravné neuplatňuje), ale taky máme
jednu externí pedag. pracovnici na Dohodu, která tam jezdí s dětmi a prý tam občas s dětmi i přespí.... :? ,
jak vyplácet cesťák jí?
Je pravda, že okolnosti té Dohody neznám, nečetla jsem jí. Nikdy nic neuplatňovala, ale to vlastně nikdo,
protože než jsem nastoupila (před půl rokem), tak se záznamy o cestách vůbec nevedly a pořád nevedou :? .
(řidiči si akorát vypisují knihu jízd).
Takže teď dávám dohromady Směrnici o cestovních náhradách, pak ještě budu muset zpracovat Směrnici
k provozu motorových vozidel..... Máme novou paní ředitelku, tak konečně dáváme takové nedodělané
věci dopořádku.

Snad je můj dotaz srozumitelný, už se v tom motám pár dní |:-(| .

Moc děkuji všem, kteří se pokusí mi poradit O:-) .

Krásný den! :bye:

AlenaK.


AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55

Re: Cestovní náhrady - Německo.

Příspěvekod refi » čtv 27. kvě 2010 20:47:46

milá aleno, vidím tady váš dotaz už pár dní, ale protože se chystáme v práci na velkou kontrolu, mám čas odpovědět až teď a doma.

zkusím to vzít nějak postupně:

je to přesně tak, jak píšete. pokud neposkytujete zálohy (což nesmíte mít ale nikde uvedeno, protože jste povinni je poskytnout, pokud o ni zaměstanec požádá), budete přepočítávat eura kurzem čnb ze dne počátku pracovní cesty. ve vašem případě - německo - je to opravdu pro letošní rok 45 euro na den. případné krácení stravného provádíte podle zákoníku práce, už je to tu ve více tématech, takže to určitě najdete. jinak postup máte správně, vyplácíte v českých korunách. my nemáme ve směrnici, že proplácíme cesťáky v korunách, pouze máme uvedeno, že nemáme valutovou pokladnu. z toho vyplývá platba v czk.

co se týká dohod ... u takových výjezdů máme v dohodách přímo uvedeno, že mají nárok na veškeré cestovní náhrady dle zp. tzn. že je počítáme stejně jako každé jiné cesťáky. pokud to v dohodě uvedeno nemáte, nemusíte nic proplácet, pak je to většinou zahrnuto již v odměně za vykonanou práci nějakým paušálem. ale jak píšu, u nás to děláme zvlášť.

jinak - už jsem to tu i párkrát psala a je zde i reklamní baner firmy krobsoftware, jejichž program na cesťáky autoplan jsem objevila kdysi na internetu a nějaký čas si ho zkoušela v demo verzi, lépe řečeno skoro dva roky, ale z toho jsem byla skoro rok na nemocenské. loni jsem se definitivně rozhodla a program koupila a jsem naprosto nadšená. mám dokonalý přehled o všech pracovních cestách díky skvělým sestavám, které mi vyjíždí, členěné na spousty různých způsobů a to hlavní - eliminuju chybu, kterou bych způsobila špatným výpočtem nebo použitím špatných sazeb náhrad atd. krátí to za mě samo, jen zadám, že měl třeba oběd. máme taky často zahraniční výjezdy ven, teď už se i lítá letadlem a já si gratuluju, že jsem do té koupě šla, protože cesťáky se mi staly opravdu zábavou a ne noční můrou. ( i když ... uvidíme po kontrole za pár dní :rofl: ) zkuste si stáhnout demo verzi a vyzkoušet. nedělala bych tady reklamu něčemu, co mě samotnou nenadchlo :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Cestovní náhrady - Německo.

Příspěvekod AlenaK. » ned 30. kvě 2010 14:09:15

Milá Refi O:-) ,

moc Vám děkuji za odpověď, teď už snad ty cestovní náhrady "dotáhnu" :? .
Dostala jsem se sem až dnes, od úterý marodím, nemarodila jsem přes 6 let,
tak mám pocit, že se mi to násobí :o .......děs běs.
Ten prográmek znám, je fakt úžasný, mám nainstalovanou tu verzi zdarma a zkouším
co umí. Je opravdu šikovný, zatím si asi vystačím s touto verzí, budu to praktikovat
podle Vašeho vzoru (teda snad si to nepletu), že rukou zaměstnanec vyplní klasický
papírový formulář a já si to pak "hodím" do PC a udělám vyúčto, se kterým pak dojdou
za pokladní (k ručně vyplněnému "přišiju" vyúčto z Autoplanu).

Chtěla bych se ještě zeptat, jak postupovat v případě, kdy pracovní cesta proběhla v tomto
měsíci a já (protože marodím) bych jí vypsala a vyúčtovala až v měsíci dalším (váhám,
zda kvůli tomu raději nezajdu zítra do práce). Byla jsem na školení já a pak měla
dvě cesty naše ředitelka. Nejsem účetní, nevím, jestli by ty datumy nedělaly neplechu.
(ikdyž vím, že se k vyúčtování musí formulář odevzdat do 10 prac. dnů od prac. cesty, to může
být též "z měsíce na měsíc")

A ještě dovolte jednu otázku, máme dva služební automobily, jeden řídí jen člověk "určený",
je to větší auto, a automobil druhý by využívala ředitelka a já (nikdo jiný nemá ŘP).
Četla jsem, že se při střídání musí vyplňovat něco jako Předávací protokol, kde se uvádí
jméno předávajícího a datum předání, jméno přebírajícího a datum převzetí........a vypíšou
se i případné zjištěné závady....., není to spíše pro případ, kdy by k tomuto automobilu byl
"přiřazen" jeden člověk (v našem případě samozřejmě ředitelka) a mě by auto jakoby půjčovala?
Vedete tyto Protokoly? Jak to vypadá?

Vypadá to, že už jsem se zcela vyčerpala :o , doufám, že je to srozumitelné, tak se zase loučím
a moc díky za odpověď O:-) .

Doufám také, že kontrola proběhla k Vaší spokojenosti a jestli ještě neproběhla, tak ať určitě
dobře dopadne! :thumbs up:

AlenaK.
AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55

Re: Cestovní náhrady - Německo.

Příspěvekod refi » stř 02. čer 2010 15:17:41

u nás neřešíme, jestli vyúčtování pracovní cesty přesahuje z měsíce do měsíce. sledujeme pouze doby do kterých je povinen zaměstnanec předložit doklady (10 pracovních dnů) a dobu, do které je povinna organizace cestovní příkaz proplatit (10 pracovních dnů). pokud se do těchto dob vlezete, tak splníte všechno, co vám ukládá zákon (a nejspíš i vaše směrnice o cestovních náhradách).

se služebními auty neporadím, nemáme a mít nebudeme. teda alespoň ne v tomto století :mosking: ;)

a děkuji za přání, kontrola právě dnes začala, 10 dní, 3 pracovnice krajského úřadu. už jsem se trošku zklidnila, teď už můžu jen trpně čekat výsledek. ale ty fofry a nervy předtím .... :crazy: :yahoo:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků