odmítnutí vyplacení cestovného

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

odmítnutí vyplacení cestovného

Příspěvekod karolina » úte 08. pro 2009 13:00:32

Zdravím Vám milé kolegyně i kolegové. Mám dotaz ohledně pedagogů, kteří se zřekli cestovních náhrad při
absolvování pracovní cesty. Mají takto učinit před počátkem prac. cesty nebo po jejím absolvování.
Děkuji za Vaše odpovědi. |:-(|
karolina
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 10. zář 2009 10:34:55

Re: odmítnutí vyplacení cestovného

Příspěvekod Dája » úte 08. pro 2009 13:09:12

Cestovní náhrady jsou pro organizaci povinné a nelze se jich zřeknout. :x
Cituji Zákoník práce:
HLAVA I
Obecná ustanovení o náhradách poskytovaných zaměstnanci v souvislosti s výkonem práce
§ 151
Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnanci, není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, náhradu výdajů, které mu vzniknou v souvislosti s výkonem práce, v rozsahu a za podmínek stanovených v této části.
U nás jsme tento případ řešili a východiskem bylo, že zaměstnavatel poskytl cestovné a zaměstnanec dal finanční dar své organizaci.
:rofl:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: odmítnutí vyplacení cestovného

Příspěvekod eva.pro » úte 08. pro 2009 13:48:42

Byla jsem na školení JUDr. Salačové - když někdo nechce cestovní náhrady, tak musí napsat na cestovní příkaz "po návratu z cesty", že nepožaduje žádné cestovní výlohy.
eva.pro
 
Příspěvky: 503
Registrován: pon 09. bře 2009 14:17:18

Re: odmítnutí vyplacení cestovného

Příspěvekod Dája » úte 08. pro 2009 14:01:52

Ahoj, evo.pro. Nechci polemizovat s JUDr. Salačovou, ale podle jiných zákoník práce hovoří jasně - zaměstnavatel je povinen... Dokonce i když je strava poskytnuta zdarma, náleží mu snížené stravné. Je samozřejmé, že jestliže zaměstnanec nevyúčtuje - nedostane nic. Ale vzhledem k tomu, že před cestou by měl dostat cestovní příkaz a když by nebyl v práci, měl by se zaměstnavatel zajímat o vyúčtování cestovního příkazu. A pak je jasné, že nějaké náklady musely vzniknout. A když vznikly, je zaměstnavetel povinen....... a kolečko se uzavírá :? :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: odmítnutí vyplacení cestovného

Příspěvekod eva.pro » úte 08. pro 2009 14:30:36

Ona se odvolávala na §19 odst 1 ZP - neplatný je ten právní úkon, který se zaměstnanec předem vzdává svých práv.Proto upozorňovala, že až po návratu z pracovní cesty.
eva.pro
 
Příspěvky: 503
Registrován: pon 09. bře 2009 14:17:18

Re: odmítnutí vyplacení cestovného

Příspěvekod Dája » úte 08. pro 2009 15:40:47

Předem nebo zadem |:-(| . Já bych to neriskovala. Zaměstnavatel je povinen - a tím by to mělo končit. My jsme to také kdysi tak praktikovali (protože jsme ušetřili "obrazně řečeno" 3,2O) ale kontrola nám to důrazně vytkla. Zaměstnavatel se zkrátka nemůže vzdát své zákonné povinnosti. Jestli je to takové jako u nás, pak zaměstnavatel tlačí na zaměstnance - já tě vyšlu na služební cestu, ale zaplatíš si ji sám. Nebo ne? Je to nepřípustný nátlak - úplně to z toho čiší. Protože ukažte mi člověka, který vydá své finanční prostředky na služební cestě a nechce je vrátit. :x
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: odmítnutí vyplacení cestovného

Příspěvekod refi » úte 08. pro 2009 20:50:35

zákon si vykládám tak, že stravné poskytnout musíme vždy, když je zaměstnanec vyslán na pracovní cestu (tedy má vypsán cestovní příkaz) a splňuje podmínky pro poskytnutí stravného. ostatní výdaje - pokud nedoloží - nemám z čeho vypočítat a proto nehradím, i kdyby byl na služebce v honolulu :mosking: ;)
je třeba si uvědomit, že cestovní příkaz vzniká vysláním zaměstnance na pracovní cestu, tzn. je to opravdový příkaz k pracovní cestě a tím se rozjíždí veškeré povinnosti zaměstnavatele, které mu zákon ukládá. i když v praxi je to mírně opačně - zaměstnanec si najde nějaký seminář a jde požádat vedení, zda může jet a odhadne zhruba cestovní náklady. podle toho se mu tzv. cesta schválí. ale to je jen neoficiální praxe. oficiálně ho na cestu naopak vysílá vedení a zaměstnanec s pracovní cestou musí souhlasit, pokud už to nemá nějak upraveno přímo v pracovní smlouvě.
a zříci se stravného prostě nejde, jak píše dája :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: odmítnutí vyplacení cestovného

Příspěvekod cmedlova » pát 18. pro 2009 15:49:49

Taky mám stejnou zkušenost, vícekrát jsem se ptala na školeních, zda se může písemně zaměstnanec zříct cestovních náhrad (šlo nám hlavně o zahraniční zájezdy, kdy mají autobus i stravu placenou s žáky) a bylo nám řečeno, že to není možné a jestliže si zaměstnanec nepodá po skončení pracovní cesty cesťák a nic není zaplaceno, svědčí to o špatné kontrolní činnosti vedoucího zaměstnance :D . Tak na to dbáme, vypisujeme a počítáme ...
cmedlova
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 03. bře 2009 10:24:36

Re: odmítnutí vyplacení cestovného

Příspěvekod LeRo » pát 19. úno 2010 14:13:28

JÓ - kontrolní činnost.... :yahoo: tak u nás je zaměstnanec, který permanentně jezdí na pracovní cesty na "režijku". Ředitel mu samozřejmě na cesťáku služební cestu povolí, ale už není v ničí moci ho doslova dokopat k tomu, aby si po příjezdu CP doplnil, zadní stranu podepsal a zmíněný CP předložil .... no prostě bez komentáře. :D
LeRo
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 18. úno 2010 8:00:58


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků