Vyúčtování pracovní cesty

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

Vyúčtování pracovní cesty

Příspěvekod Veju » ned 21. kvě 2017 18:51:57

Dobrý den, mám dotaz ohledně cestovních náhrad...
Byla jsem vyslána na školení, jela jsem svým autem, tudíž bych měla mít nárok na PHM - nicméně doklad nemám, není nutné jej mít? Četla jsem, že cena PHM může být stanovená dle vyhlášky - takže doklad být nemusí?
Co se týká opotřebení auta...cena by měla být od 3,90 Kč/km - toto je ta nejnižší hranice, tu bych měla dostat? Pokud by zaměstnavatel chtěl, může cenu zvýšit?
Je zaměstnavatel povinen hradit i stravné? Nebo si může určovat, zda jej proplatí či nikoliv? Bylo mi řečeno, že k tomu mi slouží stravenky, které zaměstnavatel částečně platí každý měsíc.
Děkuji za odpověď. :)
Veju
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 21. kvě 2017 18:45:25

Re: Vyúčtování pracovní cesty

Příspěvekod Veju » ned 21. kvě 2017 19:14:14

A ještě se chci zeptat...zaměstnavatel je povinen platit silniční daň? Děkuji.
Veju
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 21. kvě 2017 18:45:25

Re: Vyúčtování pracovní cesty

Příspěvekod nono » pon 22. kvě 2017 8:28:36

Podle mne (takto dělám u nás dle naší vnitřní směrnice) :
dle Vyhl. č. 440/2016 Sb. ceny za pohonné hmoty : benzin 29,50 95 oktanů
benzin 32,50 98 oktanů
nafta 28,60 Kč (zaměstnanci mi účtenky za pohonné hmoty nepředkládají)
za opotřebení vozidla za 1 km jízdy 3,90 Kč
stravné vyplatím vždy
pokud odebral oběd u nás ve školní jídelně tak provedu dopočet do plné ceny oběda (tzn. vrátí mi příspěvek z FKSP a vrátí i příspěvek od zaměstnavatele)
silniční daň raději za toto vozidlo platím jelikož mi jednou někdo na FÚ řekl, že jsme povinni platit
a výklad jednoznačně neříká, že nemusíte platit (až přijde kontrola, může mne nachytat a doměřit.... raději tedy platíme, není to zase tolik peněz)

....."Příspěvkové organizace nejsou a nikdy nebyly od daně silniční osvobozeny. Podle ustanovení § 2 odst. 1 zákona č.16/1993 Sb. jsou v případě veřejného poplatníka daně z příjmů právnických osob (což je podle § 17a zákona č.586/1992 Sb. také příspěvková organizace) předmětem daně silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla (dále jen vozidla) registrovaná v České republice, provozovaná v České republice a používaná k činnosti tohoto veřejně prospěšného poplatníka, pokud příjmy z této jeho činnosti jsou předmětem daně z příjmů.
To tedy znamená, pokud je jakékoliv vozidlo (tedy i soukromé vozidlo zaměstnance) použito v souvislosti k činnosti, která je u vás předmětem daně z příjmů právnických osob (viz § 18 a 18a ZDP), je vozidlo předmětem daně silniční. Jak je z uvedených ustanovení ZDP zřejmé, může být i hlavní činnost nebo její část předmětem daně z příjmů. To že případně daň z příjmů neplatíte, protože jste např. uplatnili snižující položku podle § 20 odst. 7 ZDP, není pro účely daně silniční vůbec podstatné. Rozhodující je, že příslušná činnost je předmětem daně z příjmů. " .............tolik citace - odpověď na dotaz VERLAG DASHÖFER
nono
 
Příspěvky: 679
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Vyúčtování pracovní cesty

Příspěvekod skolka » čtv 22. čer 2017 6:40:03

ke stravnému mi bylo zodpovězeno:
...dotaz k cestovnému, jsme PO-školka. Pokud prac.cesta trvá víc než 5 hodin, vyplácím stravné ve výši 80,- (dle vnitřního předpisu)-pokud má na cestě 1bezplatné jídlo vyplatím 30%...atd. A pokud si zaměstnanec odebere ve škole ještě oběd (10,-z ceny si platí sám a zbytek FKSP), stále má na 80,- nárok nebo krátím a vyplatím jen 30%?
Odpověď:
Stravné se snižuje za bezplatně poskytnuté jídlo během pracovní cesty. Strava za sníženou úhradu není bezplatně poskytnutým jídlem a nemá tedy na stravné zcela žádný vliv.
Autor odpovědi:Ing. Karel Janoušek
VERLAG DASHÖFER, nakladatelství, spol. s r.o.

K silniční dani mi na dotaz auditor odpověděl, že se neplatí, pokud se auto používá pro hlavní činnost. Platila by se při použití v doplňkové činnosti-podnikání.
:(
skolka
 
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků