Cestovní náhrady - silniční daň

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod Jola » čtv 29. říj 2009 13:32:09

Dobrý den,
potřebovala bych poradit jak je to se silniční dani. Jsme příspěvková org. a na semináře a pracovní cesty použ. vlastní automobil, vyplácíme cesťák dle vnitřní směrnice dle Vyhlášky č. 451/2008 Sb.(prům. spotřeba )
Jedno vozidlo není použiváno k podníkání, jiné vozidlo je majitele soukr. firmy, která si silniční daň platí. Poradí mi někdo?
Děkuji
Jola
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 29. říj 2009 13:11:56

Re: Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod refi » čtv 29. říj 2009 15:30:57

pokud používáme auta zaměstnanců a proplácíme jim pak cesťák, tak silniční daň neřešíme. jen chci po zaměstnanci vidět povinné ručení, havarijní pojistku a musí být proškolen ještě i naší organizací. a do cesťáku jen náhrady za benzín a opotřebení, nic víc :) a doufám, že to tak je dobře ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod cmedlova » pát 18. pro 2009 15:44:36

Asi před 2 roky k placení silniční daně vyšel nějaký komentář MFČR a je v něm, že za každý den, za který bylo auto zaměstnance použito pro zaměstnavatele a je za ně proplacen cesťák, musí organizace zaplatit silniční daň 25,-Kč, odvádí se na finanční úřad vždy po skončení čtvrtletí k 15. dalšího měsíce. Za říjen a listopad se odvede 5 15.12. a do 31.1. následujícího roku se podá daňové přiznání ze silniční daně, kde se doplatí příslušná část za prosinec, je-li co. V případě, že hospodářský výsledek za celý rok není v zisku (protože to by podle nich bylo auto používáme k dosažení zisku), je možno si o vrácení silniční daně zase finančák požádat (jak u blbých na dvorku, ale hodně jsem tenkrát kolem toho zjišťovala a je to opravdu tak).Narazili jsme na to, když nám volala jedna ZUŠka, právě zda ji platíme, protože k nim přišla kontrola z finančáku a vyměřila jim to za roky nazpátek i s penálem. A to jezdili pouze s žáky na soutěže!, tj. z hlavní činnosti, žádné podnikání. Tak od té doby jsme se přihlásili jako plátci a těch asi 500 Kč za rok nás nespasí a na nějakou žádost o navrácení se vykašleme. Tak přeji dobré pořízení. :drinks:
cmedlova
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 03. bře 2009 10:24:36

Re: Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod TOK » ned 24. led 2010 16:42:10

spoustu informací včetně formulářů naleznete k cestovním náhradám zde: http://pracovni-pravo.webnode.cz/
TOK
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 24. led 2010 16:25:47

Re: Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod roxana » ned 24. led 2010 17:24:50

Tak to je teda síla |:-(| . Jestli se má platit silniční daň, i když se soukroumé auto využívá k vyřizování věcí související s hlavní činností. Když jsem byla na nějakém školení, tak nám bylo řečeno, že silniční daň se platí, jen když se automobil využije k řešení věcí, které ae týkají dolpňkové činnosti. Nemáme cestovné ani v kalkulaci pro doplňkovou činnost. :x . Tak to jsem zvědavá až k nám někdo přijde jak to dopadne.
roxana
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 03. bře 2009 10:58:41

Re: Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod nono » ned 07. úno 2010 21:22:51

My používáme vlastní osobní auta pro školu také. Proplácíme cestovné ve výši hromadného veř.dopr.prostředku . Ale někdy - když cestu autem povolí předem ředitel školy - hradíme cestovní náklady (poh.hmoty, opotř.vozidla...dle pl.předpisu) a z tohto důvodu musíme být přihlášeni jako plátci daně silniční a tudíž platit čtvrtletně zál.daně silniční. No a pak jednou za rok udělat přiznání k dani silniční. :)
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod frausova » pon 08. úno 2010 8:19:36

Prosím, můžete mě nasměrovat, kde v zákoně o silniční dani najdu, že se musí platit silniční daň pro soukromá vozidla použitá k hlavní činnosti? Docela solidně v tom tápu. Díky.
frausova
 
Příspěvky: 37
Registrován: stř 04. bře 2009 8:37:15

Re: Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod nono » pon 08. úno 2010 19:34:11

Zákon č.16/1993 o dani silniční §2 ale hlavně §4 odstavec 2 písmeno a)... Poplatníkem daně je rovněž
a) zaměstnavatel, pokud vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, pokud daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla.
Takže... vyplácíte-li vašemu zaměstnanci cestovní náhrady podle zákoníku práce, protože používá vlastní auto, musíte platit silniční daň a máte dvě možnosti výpočtu silniční daně - my volíme ten výhodnější pro nás tj. 25 Kč za každý den pracovní cesty § 6 odst 4 zák. o dani silniční
Platíme čtvrtletní zálohy a za rok podáváme přiznání k dani silniční :yahoo:
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod refi » pon 08. úno 2010 20:06:58

sákryš, vypadá to, že něco finančáku asi dlužíme :mosking: :crazy:

jen si prostě pamatuju, že jsem někde na školení zaslechla, že pokud to auto neslouží k vytvoření zisku, nemusí se silniční daň platit. chjo, zkusím zaslat dotaz někomu z lektorů :thumbs up:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod frausova » úte 09. úno 2010 8:47:47

A co § 2, odst. 1? Tam se píše mimo jiné, že silniční daň platí vozidla, jsou-li používána k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti anebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně u subjektů nezaložených za účelem podnikání. Z toho mi plyne, že když se použije soukromé auto pro hlavní činnost, která je od daně z příjmů osvobozena, tak se silniční daň neplatí. Ale je docela možné, že jsem se ve čtení paragrafu totálně zamotala.
frausova
 
Příspěvky: 37
Registrován: stř 04. bře 2009 8:37:15

Re: Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod petraho » čtv 11. úno 2010 13:41:05

petra souhlasím z paní frausovou, silniční daň by se měla platit douze, pokud náklady jsou předněmtem daně z přijmu, tzn. v hospodářské činnosti
petraho
 
Příspěvky: 40
Registrován: stř 10. úno 2010 13:59:28

Re: Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod AlenaK. » ned 30. kvě 2010 13:32:57

Dobrý den,

protože se zrovna kolem těchto věcí Cestovních náhrad motám |:-(| , dovolím si zde okopírovat větu ze Směrnic, které máme od ing. Říhy.....

......."V případě použití tohoto (soukromého) vozidla pro doplňkovou činnost je organizace povinna odvést za tento automobil denní sazbu silniční daně na příslušný účet fin. úřadu (současná platná výše je Kč 25,-/den)."............

Z toho pro mě vyznívá, že když doplňkovou činnost nemáme, silniční daň při použití soukromého vozidla při prac. cestě neplatíme.

Souhlasíte?

Jinak přeji příjemný vstup do dalšího pracovního týdne ;) .

AlenaK.
AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55

Re: Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod ande » úte 01. čer 2010 13:33:36

Přeju hezký den,
letos jsem se na finančním úřadě u nás v Litomyšli na placení silniční daně dotazovala. Paní, pod kterou spadáme i ohledně daně z příjmu organizace, mi odpověděla, že silniční daň nevyměřují v případě, kdy organizace nevykazuje žádnou výdělečnou činnost. Takže jestli Vám někdo odpověděl jinak, pak by si v první řadě měli ujasnit jednotný postup na FÚ. :)
ande
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 14. led 2010 16:50:12

Re: Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod Eva » úte 01. čer 2010 14:28:52

Pokud skončí škola v zisku musí odvést silniční daň. Já si žádám na začátku roku o prominutí placení záloh, protože dopředu nevím jak bude naplňován rozpočet od zřizovatele a jaký bude HV.
Eva
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 03. bře 2009 10:54:49

Re: Cestovní náhrady - silniční daň

Příspěvekod ver » úte 22. čer 2010 13:23:01

Souhlasím s Evou, děláme to také tak, požádáme o jiné stanovení záloh a na konci roku, pokud máme zisk, tak doplácíme silniční daň za celý rok, doplňkovou činnost také nemáme, a podáváme daňové přiznání k dani silniční.
ver
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř 09. čer 2010 9:10:44


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků