pracovní cesta

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

pracovní cesta

Příspěvekod D.-e.-e.- » čtv 22. říj 2009 11:57:06

Dobrý den,
jsem začátečnice a mám dva dotazy, prosím poraďíte mi?

1) Jsme společnost s ručením omezeným a na dopravu zboží zaměstnáváme řidiče, kteří firemními nákladními auty vozí zboží z naší firmy i do ní. Když ráno ve firmě řidič naloží plné auto zboží a pak ho jede rozvážet do různých firem v různých městech a poté s s prázdným autem vrácí zpět do sídla firmy, co mám napsat do kolonky Místo jednání v cestovním příkaze, když měst, kde zboží vykládal bylo více? Mám napsat to nevzdálenější, většinou se ani nevrací stejnou cestou, protže dělá tzv. "kolečko" a poslední vykládku má třeba už 10 km od sídla firmy, i když v průběhu dne byl mnohem dále. Tak nevím, jak toto probíhá v praxi. Prosím, co v takovýchto případech uvádíte do cestovního příkazu jako Místo jednání této pracovní cesty?

2) Otázka číslo dvě je pro mě ještě trochu složitější. Někde jsem na internetu četla vyjádření jedné paní účetní, že pracovní cesta končí úplnou vykládkou a vrácením se do sídla firmy. JENŽE! Nějaký odborník na internetu píše, že pracovní cesta může začínat i končit v jiném místě, než je sídlo firmy, např. místo bydliště zaměstnance či jiné místo, pokud to nadřízený schválí. Takže teď nevím jak postupovat třeba v případě, že řidič v naší firmě naloží, jede do města A, kde celé zboží vyloží a z města A se už nevrací zpět do firmy (aby oficiálně ukončil pracovní cestu, když tedy úplně vyložil), ale z hlediska ekonomického jede z města A do města B, kde naloží námi objednané zboží a teprve potom se vrátí do firmy. Budou z toho tedy dva cestovní příkazy, když pracovní cesta může skončit i jinde než v sídle naší firmy? Bude to takto?
Cestovní příkaz č. 1 - Počátek cesty: sídlo naší firmy; Místo jednání: Město A; Konec cesty: Město A
Cestovní příkaz č. 2 - Počátek cesty: Město A; Místo jednání: Město B; Konec cesty: sídlo naší firmy nebo se to nějak spojí v jeden cestovní příkaz, když je to v jednom dni? Prosím o radu co nejdříve, děkuji
D.-e.-e.-
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 22. říj 2009 11:34:05

Re: pracovní cesta

Příspěvekod refi » čtv 22. říj 2009 18:45:12

nejsem odborník na cestovní příkazy a už vůbec ne na služební auta a jejich cesty, nicméně já bych se rozhodla asi takto:

1) zadala bych nejvzdálenější místo - taky se nám stává, že se jede na služební cestu, na více dní a koná se v různých místech, takže uvedu to nejvzdálenější.

2) dva cesťáky pokud se cesty rozdělí do dvou dnů, tzn. že by v městě A přespal a potom vyrazil zase druhý den naložit do města B. ale pokud stále plní pracovní úkoly během jedné směny, dala bych to na jeden cesťák, tedy:
ze sídla firmy do města A
z města A do města B
z města B do sídla firmy

moc mi není jasné, jaká byla prodleva mezi tím, kdy vyložil zboží v městě A a než odjel do města B naložit další :?:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: pracovní cesta

Příspěvekod D.-e.-e.- » čtv 22. říj 2009 20:55:22

Jé, děkuju moc!!! :) Jste strašně hodná. Teď tu byl můj švagr a řekl mi v zásadě to samé. Opravdu jste mi pomohli. Dnes bych vůbec nespala, zítra musím v práci přednést, co jsem všechno zjistila a bez Vás bych v tom měla děsnej guláš. Opravdu díky! :)
D.-e.-e.-
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 22. říj 2009 11:34:05

Re: pracovní cesta

Příspěvekod D.-e.-e.- » čtv 22. říj 2009 21:10:50

Jo a k té prodlevě. Tam nejspíš není žádná. Prostě vyloží a hned jede do města B pro jiné zboží.

Ještě by mě zajímalo, jak je to s tímto:
"V případě, že je konec pracovní cesty stanoven například na pátek večer a zaměstnanec by v pátek přijel do místa trvalého pobytu a až následující den by odvezl vozidlo do místa pravidelného pracoviště, jednalo by se o bezplatné poskytnutí motorového vozidla zaměstnavatelem , dle ustanovení § 6, odst. 6, zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. U zaměstnance by se jednalo o příjem ke zdanění, včetně 1% ze vstupní ceny vozidla, který by musel zaměstnanec zdanit. Zaměstnavatel by výdaje vynaložené s touto cestou z domova do práce musel uhradit ze zisku, nebo by tyto výdaje nebyly daňově uznatelné."

Našla jsem to dnes na internetu jako součást článku od nějakého odborníka a moc tomu nerozumím, to všechno se řeší jen proto, že jde vlastně o sobotu? Ve všední den by o žádný příjem ke zdanění nešlo? Sama se stydím za to, že se tady vyptávám na věci, které jsou Vám všem naprosto jasné, ale já opravdu tápu. O jakém příjmu se tady mluví, jako že zaměstnanec využil služební auto ke své přepravě do práce a tím se obohatil? A taky jak by zaměstnavatel výčísloval výdaje vynaložené s touto cestou?

Za případnou odpověď mnohokrát děkuju!
D.-e.-e.-
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 22. říj 2009 11:34:05

Re: pracovní cesta

Příspěvekod refi » pát 23. říj 2009 14:12:35

tak nejdříve k té zábavnější části vašeho příspěvku, cituji: Sama se stydím za to, že se tady vyptávám na věci, které jsou Vám všem naprosto jasné, ale já opravdu tápu - no tak to jste naprosto vedle ;) cesťáky jsou myslím jedna z nejhorších oblastí naší práce, protože co školitel, to jiný výklad a často jde o dost velké peníze. tady není nikomu nic naprosto jasné a proto se tu všichni ptáme nebo odpovídáme co víme. takže není třeba se stydět za dotazy, sama jich tu mám hromady :lol:

no a k dotazu samotnému: jak je to s náhradou za použití služebního vozidla k soukromému účelu opravdu nevím, dalo by se to prostudovat, ale v praxi jsem se s tím nesetkala, takže nechci radit. myslím, že tohle se řeší hlavně v podnikatelské sféře, tady je přece jen forum pro "státní správu", kde se s tím zase tak často nesetkáváme. zkuste pohledat, internet je skvělý vynález :thumbs up: :bye:
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: pracovní cesta

Příspěvekod Dája » pon 26. říj 2009 9:55:20

Já v té oblasti taky nepracuji Jen vím, že náš pan ředitel - z boží vůle |:-(| - má k dispozici služební vozidlo, které využívá jak ke služebním, tak k soukromým účelům. A že mu mzdářka daní 1% z pořizovací ceny auta. Samozřejmě, že platí i benzín za přiznané soukromé jízdy. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron