cestovní náhrady - studium

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

cestovní náhrady - studium

Příspěvekod simona3 » stř 16. zář 2009 11:29:20

Hezký den,
mám dotaz - naši dva zaměstnanci začali jezdit na dlouhodobější školení, k práci na naší organizaci toto školení potřebují, není to však prohlubování kvalifikace, ale získávání kvalifikace. Mohu jim vyplácet cesťáky? Předem děkuji za odpověď
simona3
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 03. bře 2009 8:17:30

Re: cestovní náhrady - studium

Příspěvekod refi » čtv 17. zář 2009 20:13:23

sice jsem se s termínem získávání kvalifikace v naší škole ještě nesetkala (vždy jen zvyšování nebo prohlubování), ale pokud zaměstnavatel hradí toto školení v plné výši a školení neprobíhá v místě výkonu práce daném v pracovní smlouvě, měli by podle mě mít nárok i na cesťák. asi bych si ale pohlídala, jestli v rámci školení není placená nějaká strava. v praxi je to u nás tak, že školení a semináře se konávají většinou jako jednodenní a navíc v místě výkonu práce, tedy v našem městě. v tom případě nehradíme nic.
pokud je to třeba dvoudenní seminář k prohloubení kvalifikace, zaplatíme seminář i cesťák (ubytování, jízdné, stravné).
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: cestovní náhrady - studium

Příspěvekod simona3 » pát 18. zář 2009 11:18:14

Děkuji za odpověď. Ještě to trochu upřesním - jsme Dům dětí a mládeže a naše nová zaměstnankyně zatím nemá potřebné vzdělání - právě tímto školením pro pedagogy volného času potřebnou kvalifikaci získá, stejně tak to má i druhý zaměstnanec. Školení jim hradíme my v plné výši, školení trvá dva měsíce každý pátek a sobotu.
simona3
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 03. bře 2009 8:17:30

Re: cestovní náhrady - studium

Příspěvekod olga nemcova » pát 18. zář 2009 12:14:33

Dobrý den, já se domnívám, že získání kvalifikace je stejné jako zvýšení kvalifikace viz. !231 ZP. Tím pádem to je překážka v práci na straně zaměstnance a jde tedy o jeho soukromou záležitost. Myslím, že nemají nárok na cestovní náhrady, protože nejsou na pracovní cestě(nejde o výkon práce). Výjimkou jsou případy, kdy na příslušné studium je např. přidělena škole v rámci vzděl. progr. MŠMT dotace(účelově vázané finanční prostředky) a podmínky čerpání této dotace umožˇnují úhradu cestovních výdajů. Tyto skutečnosti čerpám z knihy K. JanouškaCestovní náhrady 100 příkladů školské praxe z r. 2008.Přeji hezký víkend
olga nemcova
 
Příspěvky: 44
Registrován: pát 06. bře 2009 8:42:35

Re: cestovní náhrady - studium

Příspěvekod refi » pát 18. zář 2009 12:18:46

mi to u vás přijde jako zvyšování kvalifikace. v takových případech máme sepsánu s pracovníky kvalifikační dohodu, kde je přesně napsáno, co se jim hradí. např. u nás hradíme samozřejmě náklady na studium či kurz, náhradu mzdy při studiu v pracovní den. jinak neplatíme žádné cestovní náhrady ani jiné výdaje. a studium v sobotu nás tím pádem taky nezajímá. navíc v kvalifikační dohodě je i sepsáno, co se stane v případě, že studium nedokončí či do pěti let od ukončení odejde ze zaměstnání.
jsou ale organizace, které mají v kvalifikační dohodě uvedeno, že hradí i veškeré cestovní náhrady, tzn. že asi záleží na financích každé z nich.


ale jak píšu - nevím, jak ten váš případ kvalifikovat - spíše mi tam sedí to zvyšování.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: cestovní náhrady - studium

Příspěvekod Eva » pát 16. dub 2010 8:00:04

Náš učitel jezdí na školení metodika prevence pat. jevů - podle mně je to zvyšování kvalifikace. Prý došlo loni ke změně a již se nerozlišuje prohlubování a zvyšování kvalifikace. Víte o tom někdo něco? Můžu mu tedy proplatit cestovní příkaz? Mám raději proplatit z provozu než z ONIV?
Díky za odpověď
Eva
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte 03. bře 2009 10:54:49

Re: cestovní náhrady - studium

Příspěvekod AndreaN » pát 16. dub 2010 9:51:42

Řešila jsem v minulém roce - studium výchovného poradce a studium IKT. Zjišťovala jsem všemožně, pak mi byla doporučena firma, která se velmi intenzívně zabývá účetnictvím škol a bylo mi řečeno následující: ... řídí se par. 24 odst. 2 písm j) bod 3 zákona č. 586/2002 Sb., novelizace proběhla v roce 2009 - novelizace č. 216/2009, akceptuje se platba pro vyšší vzdělání - PRO ÚČELY ZAMĚSTNAVATELE, od 1. 1. 2009 retroaktivně ...
Takže jsem si přebrala - pokud zaměstnavatel po zaměstanci chce studium, má zaměstnanec nárok na platbu studia i cestovních náhrad s tím spojených. Řešila jsem totiž, že i zaplacené studium by se mělo zaměstnancům nechat zdanit. A to se samozřejmě zaměstnancům nelíbilo.
Dále uvedu odpověď paní Ing. Hanzlové:
Otázka: Učitelka 2. stupně zahájila studium výchovného poradenství (zájem organizace). Jak posoudit toto studium - k prohloubení kvalifikace nebo k rozšíření kvalifikace? Jedná se o to, zda náleží proplatit cestovní náhrady, což závisí na druhu studia.
... Pokud je doba vzdělávání zaměstnance posouzena jako výkon práce, má zaměstnanec nárok na poskytnutí cestovních náhrad podle zákoníku práce. Příklad: Učitelka studovala výchovné poradenství. Studiem si prohlubovala v zájmu zaměstnavatele vzdělání. Doba vzdělání je v souladu se zákoníkem práce posuzována jako výkon práce. Učitelka má nárok na cestovní náhrady. Z hlediska daně z příjmů ze závislé činnosti je hodnota vzdělávání osvobozena od daně a poskytnuté cestovní náhrady nejsou předmětem daně...
AndreaN
 
Příspěvky: 208
Registrován: pon 12. dub 2010 11:45:19


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků