Použití osobního vozidla pro služební cestu

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

Použití osobního vozidla pro služební cestu

Příspěvekod Rozmi » pát 13. kvě 2011 12:54:31

Dobrý den všem,
chtěla bych požádat o radu v případě použití soukromého osobního vozidla pro služební cestu.
Jsem z příspěvkové organizace - základní škola - paní ředitelka použila pro služební cestu na školení své soukromé vozidlo. Mám technický průkaz ofocený, náhradu za PHM vypočítám, ale potřebuji se ujistit, zda musím zaplatit za tuto jízdu silniční daň či nikoliv. Podle publikace o cestovních náhradách bychom měli být osvobozeni, jelikož tato cesta byla z hlavní činnosti. Chápu to prosím dobře? :o
Děkuji za reakci a přeji všem krásný víkend plný sluníčka [:-}
Rozmi
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 29. dub 2011 9:58:37

Re: Použití osobního vozidla pro služební cestu

Příspěvekod Martinka » pát 13. kvě 2011 14:26:55

Zdravím, také jsme jezdili na pracovní cesty - školení - vlastním autem a nikdy jsme daň neplatili, kontrola proti tomuto nic nenamítala, ale vadilo jim, že nemáme školení asistenčních řidičů, takže dokud toto školení nebudeme mít, tak nesmíme jezdit - nebo spíš jezdit můžeme, nesmíme proplácet jako za vlastní auto, ale za cenu jízdenky autobusem nebo vlakem.
Martinka
 
Příspěvky: 50
Registrován: pát 06. bře 2009 12:25:17

Re: Použití osobního vozidla pro služební cestu

Příspěvekod refi » pát 13. kvě 2011 14:47:25

už jsme tu na toto téma diskutovali, ale ke společnému výsledku jsme se nedopátrali. u nás za použití soukromého vozidla ke služebním účelům silniční daň neplatíme, já jsem si zákon vyložila tak, že touto služební cestou nevytváříme žádný zisk. a jsem v klidu, kontrola byla v klidu taky - řekla bych, že to nejspíš sama neví :crazy:

proškolení řidičů, kteří používají soukromá vozidla pro služební cesty děláme každoročně, ostatní vozidla použít nemohou nebo jak píše martinka - mohou, ale neproplatí se jim benzín, pouze veřejná doprava.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Použití osobního vozidla pro služební cestu

Příspěvekod nono » stř 18. kvě 2011 11:25:31

U nás používáme vlastní osobní auta dost často. :gmad: Jsme zapadlá oblast a veřejnou dopravou se těžko dopravujeme. Proplácíme pouze dopravu hromadným dopravním prostředkem - nejsou peníze :( ALE pokud má pracovník přímo od vedení nařízeno, že má jet autem (vlastním - škola os.auto nemá), tak potom proplácím cesťák za soukr.vozidlo a škola PLATÍ za tento den silniční daň. Byla jsem cca před 3 lety také zmatená, každý to vykládal jinak.... tak jsem se zeptala na našem finančním úřadě a ty mi řekli, že musíme platit. Tak raději platíme.... :roll: :? :crazy:
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Použití osobního vozidla pro služební cestu

Příspěvekod AndreaN » čtv 19. kvě 2011 11:29:04

Na našem FÚ bylo řečeno, že pokud cesta souvisí s hlavní činností - daň silniční se neplatí, pokud by ale pracovní cesta souvisela s vedlejší - hospodářskou činností, tak zaplatit.
AndreaN
 
Příspěvky: 208
Registrován: pon 12. dub 2010 11:45:19

Re: Použití osobního vozidla pro služební cestu

Příspěvekod nono » pon 23. kvě 2011 15:25:06

To bych chápala, ale.... jede zástupce ředitele, nebo ředitel, nebo hospodářka, nebo vedoucí školní jídelny ......
Máme hlavní činnost a doplňkovou činnost (školní jídelna, vaření pro cizí strávníky). Všichni uvedení se podílejí svojí prací jak na vedlejší (doplňkové činnosti) tak na hlavní činnosti. Nemůže mne FÚ napadnout, že se z části jedná i o cestu pro doplňkovou činnost ???? Mám na mysli cestu na seminář, nákup kancelářských potřeb, nákup potravin aj.
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Použití osobního vozidla pro služební cestu

Příspěvekod Peťula » pon 23. kvě 2011 15:45:33

Předmětem daně silniční jsou vozidla, jsou-li používána k podnikání nebo jsou používána v přímé souvislosti s podnikáním anebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů u subjektů nezaložených za účelem podnikání. Je ji tedy vozidlo použito pro cestu na seminář, nebude se na to daň vztahovat.
Peťula
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 15. čer 2010 13:36:10

Re: Použití osobního vozidla pro služební cestu

Příspěvekod marmart » úte 24. kvě 2011 7:56:42

Přesně tak. Silniční daň za soukromé vozidlo jsme platitli vždy jen v případě, že se jednalo o cestu spojenou s doplňkovou činností. Platili jsme vždy jen za ten den, který se cesta uskutečnila (25 Kč na den). Jinak v naší organizaci platíme silniční daň na všechny služební auta a přívěsy, protože všechny někdy používáme pro DČ. Takto nám poradila daňová poradkyně, abychom se vyhli případným nedoplatkům. Auta máme naštěstí nová, takže se na ně vztahují slevy na dani.
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků