Nárok na stravné

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

Nárok na stravné

Příspěvekod Samantha » čtv 24. úno 2011 13:40:50

Dobrý den,
prosím o radu ohledně následujícího případu. Naše pracovnice školního klubu, která má pracovní dobu od 8,30 - 17,00 hod, doprovázela naší žačku na soutěž v angličtině. Cestovní příkaz má na dobu od 6,45 do 11,55 hod, kdy se do školy vrátila. Paní chodí u nás na obědy do ŠJ. Z cesťáku mi vychází nárok na stravné, prac. cesta byla delší než 5 hod. Má nárok na stravné a ještě na oběd ve školní jídelně, když pak půjde např. ve 13,00 hod u nás na oběd do školní jídelny? Vím, že nárok na oběd v jídelně je po 3 odprac. hodinách, ale tyto hodiny odpracuje třeba až po obědě. Jak to děláte v takovýchto případech. Moc děkuji. :gcrazy:
Samantha
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 23. led 2011 18:42:22

Re: Nárok na stravné

Příspěvekod Katus » čtv 24. úno 2011 14:53:18

Dobrý den, myslím si, že má nárok na oběd. Posuzuje se to za celý den, takže pokud ty 3 hodiny odpracuje před nebo po obědě, tak má nárok.
Katus
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon 15. úno 2010 13:22:23

Re: Nárok na stravné

Příspěvekod evaa » úte 12. dub 2011 12:08:17

Dobrý den, prosím taky o radu, mám podobný případ. Paní učitelka se ve škole naobědvala, poté odjela na seminář, pracovní cesta trvala déle jak 5 hodin. Máme jí proplatit stravné za cestovní příkaz, když oběd dostala? Kolegyně z vedlejší školy to děla tak,že pokud učitelka snědla oběd, stravné na cesťáku už neproplácí. Děkuji za odpověď.
evaa
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 08. říj 2009 13:39:37

Re: Nárok na stravné

Příspěvekod hanna » úte 12. dub 2011 12:37:52

Určitě má nárok na stravné při PC trvající 5 a více hodin. Je jedno, zda obědvala a pak jela na PC. Stravné za PC musí být vždy proplaceno. Každý případ se posuzuje samostatně.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Nárok na stravné

Příspěvekod zdenus » pát 29. dub 2011 12:25:32

Souhlasím s p. Hannou, byla jsem nedávno na školení. Zaměstnanec má zákonný nárok na poskytnutí stravného při pracovní cestě trvající alespoň 5 hodin. Nárok na oběd ve školní jídelně se posuzuje samostatně.
zdenus
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 29. dub 2011 11:33:18

Re: Nárok na stravné

Příspěvekod Aknedz » pát 29. dub 2011 13:41:55

Tento problém je rozebrán podrobně na adrese:
http://www.kursy.cz/narok-na-stravne-cid118175/
a závěr zní:
"Pokud zaměstnanec obědval ve vlastní jídelně (ne na stravenky, které lze uplatnit kdykoliv a kdekoliv) a pokud nemáte ve vnitřní směrnici, že není možný souběh závodního stravování a stravného podle zákona o cestovních náhradách, stravné nekraťte."
Aknedz
 
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 31. bře 2011 14:50:58

Re: Nárok na stravné

Příspěvekod Dája2 » pát 29. dub 2011 18:38:24

Aknedz, přečetla jsem si Váš odkaz a hlava mi to nebere |:-(| . Závodní stravování je upraveno vyhláškou a cestovní příkazy zákonem. Vůbec nerozumím tomu, že by si organizace mohla vytvořit směrnici, že jedno nebo druhé neplatí.
Naše organizace udělala "chytrý" tah. Jako místo výkonu práce mi dala Ostrava a tak když jsem šla na školení - v Ostravě, tak jsem neměla nárok na nic. Výdej obědů byl od 12 do 13.30 hod - což bych nestihla a nárok na cestovné a stravné jsem neměla, protože jsem byla stále v Ostravě, kde jsem měla místo výkonu práce. A to jsem si ještě zaplatila jízdné. :)
Dája2
 
Příspěvky: 619
Registrován: čtv 07. říj 2010 12:41:14

Re: Nárok na stravné

Příspěvekod walda » stř 14. zář 2011 15:34:01

Já to asi také nechápu, zaměstnanec odpracoval 4 hodiny odebral oběd, v 11:25 odjel na pracovní cestu a vratil se v 19 hodin. Má nárok na stravné nebo ne??
Děkuji za odpověď.
walda
walda
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte 03. bře 2009 14:15:18

Re: Nárok na stravné

Příspěvekod nono » stř 14. zář 2011 15:49:52

Podle mne (mých vědomostí) na stravné nárok má.
U nás to dělám takto : vyplatím stravné na pracovní cestě
(cesta trvala dle předpisu 5 - 12 hodin, kdyby trvala méně než 5 hodin tak bych mu stravné nevyplatila) a zároveň mi pracovník vrátí v hotovosti do pokladny příspěvek od zaměstnavatele na oběd (tj. doplatí si oběd do plné ceny, vrátí tedy i příspěvek z FKSP) = za den, kdy papal a dostal stravné na cesťák.
Na jednom školení nám lektor řekl, že nemusí pracovník nic vracet.....ale naši pracovníci už jsou na to zvyklí, tak to raději dělám......nevíte jaký chytrák přijde na kontrolu... :yahoo: no a každá koruna dobrá :yahoo: rozpočet napjatý :?
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Nárok na stravné

Příspěvekod paix » čtv 29. zář 2011 12:36:17

myslím si, že si zaděláváte na problém. Pokud má zaměstnanec nárok na stravné i na oběd, musí obojí dostat bez toho, aby něco doplácel. Nemůžete si přece dělat, co chcete. Případná kontrola, jestli Vám na to přijde, tak Vám to pěkně osolí i s řádným zápisem. Mě se to totiž stalo.Zaměstnance jsem "ošidila" o patnáct korun a měla jsem zápis přes půl stránky
paix
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 29. zář 2011 12:28:27

Re: Nárok na stravné

Příspěvekod almovo » pon 31. říj 2011 21:34:32

Prosím o radu,
zaměstnanec má v pracovní smlouvě místo výkonu práce Praha, je vyslán na celodenní školení v Praze,má nárok na jízdní výlohy a na stravné? Marie
almovo
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř 09. úno 2011 21:07:10

Nárok na stravné

Příspěvekod Nuficek » stř 02. lis 2011 8:34:00

Ahoj radilky.
Tak v těch cesťácích létém...
chtěla bych se zeptat pokud zaměstnanec přijde do práce v 7 hodin odpracuje 3 hodiny (ve směrnici máme, že po 3 h práce má nárok na stravenku) a pak odjede na pracovní cestu v 11 h a vrátí se 17:00 h má také nárok na stravné, protože je to přes 5 h. Pokud si stanovíme ve směrnici, že nárok na stravenku pokud je pracovní cesta nemá, protože stravenka je benevolence zaměstnavatele kdežto stravné je ze zákona je to tak dobře? tudíž mu vyplatím pouze stravné na cesťáku a odečítám stravenku... lze to takto?
Nuficek
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 15. kvě 2009 9:20:31

Re: Nárok na stravné

Příspěvekod refi » stř 02. lis 2011 15:32:26

na stravné má zákonný nárok dle zp, na oběd za sníženou úhradu také, pokud to tak máte ve směrnici. pokud si ve směrnici stanovíte, že na "stravenku" nárok mít nebude, měli byste ale přesně specifikovat, za jakých podmínek. může se stát, že bude v práci třeba do 14 hod a na služební cestu pojede později a bude na ní 5 hodin. potom by tento přístup nebyl dle mého zrovna košér. každopádně nemůžete odečítat hodnotu poskytnutého příspěvku na závodní stravování od stravného!
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků

cron