Mohu dostat proplacen cesťák i když nemám ŘP?

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

Mohu dostat proplacen cesťák i když nemám ŘP?

Příspěvekod staho » pon 08. lis 2010 13:44:30

Chtěl bych se zeptat, zda mohu dostat proplacen cesťák i když nemám řidičský průkaz? Situace je taková - zaměstnavatel souhlasí abych podnikl služební cestu vlastním vozem(vozem manželky), ale chtěl by, abych si udělal řidičák. Přitom by nebyl problém, aby mě tím vozem občas někdo zavezl (npř. manželka, či jiný příbuzný), ale zaměstnavatel tvrdí, že v takovém případě by mi asi cesťák nemohl proplatit i když by to rád udělal...

Má otázka tedy zní... má zaměstnavatel pravdu?

Předem moc děkuji za odpověď.
staho
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 08. lis 2010 13:38:38

Re: Mohu dostat proplacen cesťák i když nemám ŘP?

Příspěvekod hanna » úte 09. lis 2010 7:55:07

Podle mého názoru nemá zaměstnavatel pravdu. Zaměstnavatel před PC určí způsob dopravy na PC a ne kdo bude řídit. Jestliže použijete se souhlasem zaměstnavatele, případně na žádost změstnavatele vlastní vůz, je jedno kdo jej řídí, o tom ZP v § 157 nemluví. Takže si myslím, že náhradu za použití vl. vozidla (i když nemáte řidičák) Vám náleží, pokud s použitím vl. vozidla zaměstnavatel souhlasí - § 157 ZP.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Mohu dostat proplacen cesťák i když nemám ŘP?

Příspěvekod refi » úte 09. lis 2010 8:35:27

zákoník práce o tom sice nemluví, ale v naší organizaci máme ve vnitřních směrnicích, že pracovní cesta vlastním vozidlem bude povolena za určitých podmínek a jednou z nich je, že zaměstnanec se zúčastnil proškolení a přezkoušení podle předpisů o zdokonalování odborné způsobilosti řidčů. a toto proškolení s přezkoušením děláme pro zaměstnance každý rok v lednu po dohodě s místní autoškolou. tzn. že u nás by zaměstnanci pracovní cesta vlastním vozidlem, ale bez řidičského průkazu, nebyla povolena.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Mohu dostat proplacen cesťák i když nemám ŘP?

Příspěvekod Dahab » úte 09. lis 2010 8:59:18

Já souhlasím s refi. Nemluvím sice ze své praxe, protože ve škole toto neřešíme, ale ptala jsem se manžela. U nich ve firmě je to normální, že ke své práci používají soukromá auta. Takže podobně jako u refi mají každročně v lednu přezkoušení od instruktora autoškoly /tuším, že říkal, že se jedná o referenční zkoušky/ a všichni, kteří používají svá soukromá auta museli odevzdat kopii velkého technického průkazu od auta, které budou ke své práci používat. Přitom nemusí v techničáku figurovat jako vlatníci, vlastník může být manželka, dokonce jeden jeden mladší pracovník používá auto rodičů. Říkal mi, že to mají ošetřené, takže určitě vnitřní směrnicí.
Ale i tak mě napadá, že kdyby měl manžel třeba nohu v sádře nebo nějaké jiné zranění, které by mu nedovolovalo používat nohy na pedály auta, přitom by nemarodil, ruce by měl v pořádku, takže by pracovat mohl a potřeboval zajet někam autem, tak bych ho mohla zavést já a tím pádem by si práci a dopravu vyúčtoval?!?! No a jsme zase u prvotní otázky, takže jsem moc nepomohla.
Teď jsem zavolala manželovi a nastínila jsem mu tu situaci, tak mi řekl, že by si mohl vzít taxíka, že to by mu ve vyjímečných případech dovolili. Ale prý já řeším dopravu a mám řešit to jestli jako zaměstanec umím řídit auto nebo ne. On je ve vztahu se zaměstnavatelem, ne já, takže firmu zajímá on, ne já. A jak by se prý pak řešilo, kdyby se nám stala nehoda? Takže jinými slovy - mě by jako řidičku jeho firma neakceptovala. No a je to. :mosking: :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 373
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: Mohu dostat proplacen cesťák i když nemám ŘP?

Příspěvekod henrieta » čtv 25. lis 2010 9:37:16

U nás na škole máme ve vnitřním předpise uvedeno, že zaměstnanec použije vlastní vozidlo (na cestovním příkaze je uvedeno použití vlastního vozidla, ředitel s tím souhlasí) a pak dostane proplaceno jízdné v ceně jízdenky např.autobusem. A jestli mám řidičák nebo nemám tam uvedeno nemáme. Děláme to tedy správně? Auditorka města neměla námitky.
henrieta
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 09. lis 2010 12:07:51

Re: Mohu dostat proplacen cesťák i když nemám ŘP?

Příspěvekod refi » čtv 25. lis 2010 12:53:41

nejdříve poněkolikáté zopakuji, že použití vlastního vozidla jsou dva druhy:

- ředitel nařídí použití vlastního vozidla, potom proplácí všechny náhrady podle sazeb za používání motorového vozidla
- ředitel nařídí vlak či autobus, ale povolí použití vlastního vozidla, potom se proplácí jízdné v ceně vlaku či autobusu

no a ještě k tomu řidičáku - auditoři si možná vůbec nevšimli, že zaměstanec nemá řidičák. ale všimli by si určitě, kdyby se stala nehoda. takže mé doporučení, doplňte si do směrnice podmínku řidičského průkazu a řidiče proškolujte. vyhnete se možným velkým problémům.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3365
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Mohu dostat proplacen cesťák i když nemám ŘP?

Příspěvekod ineu » čtv 24. bře 2011 13:35:58

Ač pozdě, tak přece. Já souhlasím s posledním příspěvkem REFI.
My máme ve vnitřní směrnici, že ředitel určí autobus (hromadný dopravní prostředek) a když zaměstnanec použije
vlastní auto, dostane proplacenou cenu jízdného autobusu. Myslím si, že tak je ředitel ochráněn před případnou havarií, protože určil autobus a je tím pádem úplně jedno, kdo řídí.
ineu
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte 08. bře 2011 15:20:12


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 návštevníků