Cesťák pro řidiče.

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

Cesťák pro řidiče.

Příspěvekod AlenaK. » pon 20. zář 2010 12:09:46

Krásný den všem! :)
Prosím o radu: pár našich dětí jede s tetou (jsme DD) na tři dni na akci (pá - ne). Ale protože jedou daleko, náš řidič, který je tam veze se nechce vracet a chce tam zůstat do neděle s nima. Takže budu muset doobjednat ubytování a stravu i pro něj. Prosím vás o ujištění, že na to má nárok. A hlavně, jak naložit s tím, aby se to nebralo jako přesčas a nemohl chtít nějaké další náhrady za víkend a tak, když v podstatě nepracoval. Proplaceno dostane krácené stravné (jako ona teta). Jedna kolegyně mi říkala cosi o "pohotovosti", že by se to dalo udělat tak, že měl pohotovost (nedrží se na pracovišti). Co si o tom myslíte, jak byste to vyřešili? Moc díky za radu!
Krásný zbytek dne, mě to dneska celkem utíká.....a já teď utíkám na oběd ;) . A.
AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55

Re: Cesťák pro řidiče.

Příspěvekod refi » úte 21. zář 2010 14:25:59

jestli mu budete platit stravu i ubytování po celý víkend, i když nebude v podstatě pracovat, tak si myslím, že to na tu pohotovost neuhrajete :( napadlo mě ještě přerušení pracovní cesty, ale to je v podstatě totéž, tam by se nemohlo platit to ubytko a strava po dobu přerušení. v praxi jsem se s tím ještě nesetkala, takže těžko říct, jen mi to prostě přijde, že to bude muset být jako služební cesta od začátku do konce :)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Cesťák pro řidiče.

Příspěvekod Dája » úte 21. zář 2010 15:01:35

Cesťáky nedělám, ale teď jsem v Účetnictví četla článek, že vedoucí organizace může zaměstnanci stanovit začátek a konec pracovní cesty kdekoliv - třeba doma nebo v zahraničí. Tak stanovit začátek cesty DD, konec cesty HORY a v neděli opačně. Já tedy nevím, ale to asi neuhrajete platit řidiči ubytování a stravu jen proto, že se mu nechce jezdit. Našeho řidiče by to ani nenapadlo.
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Cesťák pro řidiče.

Příspěvekod AlenaK. » stř 22. zář 2010 10:47:31

Moc díky za reakce, pořád nevím,jak z toho ven....přesně jak píše Dája, není to opodstatněné, ikdyž nevím, jestli je to "moje věc", když to tak řeknu, když ho paní ředitelka vyšle na pracovní cestu, já s tím nic neudělám, že? Právě mi jde o to, aby to nešlo napadnout........proč bysme mu měli platit stravu a ubytování? .... protože se mu nechce jet dvakrát....je to 230 km, což se mi ale zase nezdá tak moc! Ach jo, proč já v tom zase vidím vyčůranost a hlavně mám obavy z kontroly. Asi si najdu někoho u našeho zřizovatele, koho bych se na to mohla zeptat... Možná je to jednoduché a já se tím zbytečně zabývám... |:-(| . Prostě dostane cestovní příkaz, já pak proplatím krácené stravné (jak píše Refi, prostě služebka) a víc se tím zabývat nebudu....jenže to bych nemohla být taková "poctivka", ono se to dneska už moc nenosí :D (tím samozřejmě nemám na mysli toto fórum, páč nebýt "poctivek", tak není ani radímesi.cz ;) ).
Ještě jednou moc díky a přeju krásný den......kdyby se tu ukázal někdo, kdo to již řešil, prosím o názor...odjíždí už teď v pátek.... :? ).
AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55

Re: Cesťák pro řidiče.

Příspěvekod Dája » stř 22. zář 2010 11:25:27

Alenko, asi máte pravdu. Když mu někdo cestu nařídí a nařídí mu počátek cesty v pátek a konec v neděli - tak co už s tím účetní nadělá. Není její povinností zjišťovat, zda je to oprávněné. To si pak musí obhájit, ten, kdo nařídil. Ale je fakt, že se jaksi vžilo, že vedoucí se ptá účetní, zda to může udělat, a tím nás dostává do situace - vy jste říkala, že je to možné. Několikrát jsem byla v jiném problému v takové situaci. Nakonec jsem vždy řekla vedoucí - ty si dělej jak chceš, já to zaúčtovat umím a není mou povinností zjišťovat, jestli se to mohlo tak udělat. :)
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Cesťák pro řidiče.

Příspěvekod AlenaK. » stř 22. zář 2010 15:00:37

Dájo,
já jsem hospodářka, která dostala na starosti cestovní příkazy a vše s tím spojené...takže je "likviduju" a vypočítávám náhrady....a když se kouknete na mou funkci hospodářky, tak každej musí pochopit, že se bráním něčemu takovému, jako "platit někomu víkend", jak mi vyznívá z té pracovní cesty našeho řidiče...zajistil si to sám, řekl rovnou, že je to daleko a že se mu dvakrát (jako v pátek tam a zpátky a v neděli zase pro ně) jet nechce.....paní ředitelka povolila a mě? Mě se nikdo neptal..... :D ... Ale už jsem se doslechla, že na těch akcích řidiči prý normálně zůstávají, takže to holt jenom proženu hlavou, aby se to nikde o nějakou myšlenku ani nezbrzdilo :lol: . Cesťáky dělám od června, dřív tu neexistovaly, takže to zavádím já, a samozřejmě se to za provozu i učím. Když se pak vyskytne "jiná než obvyklá" cesta, tak hledám radu, protože ani v knihách není popsáno vše.
Moc díky a už honem domůůůůůůůů :bye: !
AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55

Re: Cesťák pro řidiče.

Příspěvekod hanna » stř 22. zář 2010 15:02:17

Alenko, dle § 153 ZP musí zaměstnavatel předem (před PC) písemně určit zejména:
dobu a místo nástupu a ukončení cesty, místo plnění prac.úkolů, způsob dopravy,způsob ubytování, příp.další podmínky. PC začne výjezdem pracovníka a skončí "dojezdem"(to je divné slovo) do místa ukončení cesty. Zaměstnanec má nárok na veškeré nároky plynoucí mu z PC, bez ohledu na to zda "pracuje" či ne. S tím nic nenaděláte. Předloží cesťák a vy ho zúčtujete. Když zaměstnavatel určí, že přijede zpět a znovu pak pro děti, má pak dvě samostatné cesty. Ještě by se s ním mohl domluvit (když se řidiči nechce jezdit sem a tam) na přerušení cesty - § 160 ZP, ale to by pak řidiči nenáleželo vůbec nic za dny přerušení a mohl by mít třeba dovolenou. Myslím, že by se zaměstnavatel měl chovat hospodárně, ale to my bohužel neovlivníme.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Cesťák pro řidiče.

Příspěvekod hanna » stř 22. zář 2010 15:11:41

Omlouvám se, nevšimla jsem si, že to je pá až ne. Takže to přerušení by nebyla dovolená, ale veškerý pobyt a stravu by si hradil sám.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků