A zase to stravné...POMOC!

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

A zase to stravné...POMOC!

Příspěvekod AlenaK. » stř 21. črc 2010 9:11:28

Krásné dobré ráno!!!
Prosím moc o pomoc! |:-(|
Krásně jsem si připravila vypočítané cesťáky, pak stačila jedna poznámka o odebraném stravném "u nás" a jsem mimo, chjo.
Prosím Vás o radu ve dvou případech. Ten první je: Jedu na pracovní cestu, s kuchyní, kterou "u nás" máme se domluvím, že si oběd vezmu do jídeláku a domů, protože nevím, zda se stihnu vrátit do té doby, kdy se obědy vydávají. To už se tu řešilo, ale ..... jak to mám vykrátit? Četla jsem v příspěvcích, že když odpracuju 3 hodiny na pracovišti a cesta bude trvat déle než 5 hodin, mám nárok na obé, tak to bych neřešila nic a vyplatila plné stravné, jestli se nepletu. Ale když neodpracuju ty 3 hodiny a ke všemu u nás máme z FKSP příspěvky na oběd, jak se to krátí???? Snad jste mě pochopili, jsem v tom už zamotaná, jak v pavučině. Vezmu v úvahu, že jsem byla na pracovní cestě déle než 5 hodin, vzniká mi nárok na stravné, ale "byl mi poskytnut oběd", takže bych to logicky vykrátila, jenže! ... ten oběd mi nebyl poskytnut bezplatně, páč si část hradím já a část organizace formou příspěvku z FKSP. Uf, to je nářez, snad to někdo pochopí :) .
A druhý případ: Naše vychovatelka jela s dětma na vodu. Byli tam 4 dny a je to podobné jak v prvním případě. Do tabulky stravného (naše vnitropodniková evidence) si psala "jako by jedla u nás", to znamená, že měla obědy i večeře po celou dobu pobytu. Jenže tohle jídlo si zase platí.....oběd opět s příspěvkem z FKSP (hradí si sama 15,-) a večeři si hradí celou sama (to jí zase vyúčtuje vedoucí kuchyně). Jak se tohle promítne do "cesťáku?"
Moc díky všem, kdo se k tomu vyjádří, už jsem si myslela, že jakžtakž cesťáky zvládnu, ale tohle mě zase dostalo. Nějak si to neumím přebrat....už abych měla dovolenou! :-)) A nakážu odhlašování obědů při plánování prac. cesty a bude to! :?
Díky díky díky! Alena.
AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55

Re: A zase to stravné...POMOC!

Příspěvekod hanna » stř 21. črc 2010 9:49:06

Alenko, když neodpracujete 3 hod. nemáte nárok na stravu se slevou. Oběd klidně můžete odebrat, ale za PLNOU částku, tj. bez příspěvku zaměstnavatele a FKSP. Zkrátka člověku strhnete za ten den plnou částku za oběd.
Ten druhý případ bych já řešila takto. Byla na prac. cestě 4 dny - náleží jí stravné dle zákona a vaší směrnice.
Pokud jídlo u vás v jídelně neodebírala, za stravu u vás nic strhávat nebudete. Budete řešit jako klasickou PC.
Dopředu (faktura) jste taky asi poskytovateli této služby (stravování) nic nehradili, takže ke krácení není důvod.
To, že na PC si stravu (oběd,večeři) platila sama, je její věc. Vy jí neuhradíte tu částku, kterou ona zaplatila, ale podle zákona co jí náleží za hodiny strávené na PC.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: A zase to stravné...POMOC!

Příspěvekod refi » stř 21. črc 2010 9:56:49

alenko, nereagovala jsem na pm, protože jsem měla dva dny dovolenou. ale stejně bych vám napsala, ať dotazy dáváte na forum, co zajímá vás, může zajímat i druhé a víc hlav víc ví :thumbs up:

dle mého názoru při neodpracování 3 hodin na pracovišti nemáte nárok na dotovanou stravu (oběd) z fksp, takže si myslím, že správně by bylo tento oběd vůbec neodebírat a proplácet pouze stravné přes cesťák. pokud jste to tak už odebrali, vrátit příspěvek do pokladny a proplatit plné stravné podle počtu hodin na pracovní cestě.

má někdo jiný názor?
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3366
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: A zase to stravné...POMOC!

Příspěvekod hanna » stř 21. črc 2010 10:06:24

Ještě se vrátím k tomu prvnímu bodu, kdy jste na PC, odeberete oběd v jídelně (za plnou cenu) a stravné vyplatíte dle nároku PC nic nekrátíte.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: A zase to stravné...POMOC!

Příspěvekod AlenaK. » stř 21. črc 2010 11:21:29

Děkuji za odezvu :thumbs up: .
Refi, já vám to psala proto, abych tu neprudila s něčím, co se tu už možná řešilo... :oops: , a díky za odpověď! :)
Takže ještě takhle: Ta první verze už proběhla s tím, že je oběd odebrán a proplacen s příspěvkem FKSP (bylo to min. měsíc, bohužel to nějak nestíhám, tudíž obědy uzavřené a zaplacené), ale dobře, ten člověk byl 3 h. v kanceláři, takže vyplatím normální výši stravného, je tak?
A k bodu druhému: večeře mě tedy nezajímají, protože si je v podstatě tady "u nás" zaplatila v plné výši, (mimochodem, žádný provozovatel této akce vodáků nebyl, tudíž nemám vůbec žádnou fakturu, sehnala si sponzora, bylo mi řečeno). Ale co s těma obědama mi teda jasné není :oops: . Jakoby z jídelny je odebírat nemohla, fyzicky tu nebyla, ale zřejmě si vzali normálně "provozní zálohu" na potraviny a nakupovali a stravovali se, jakoby byly tady "doma" (u nás si nakupují a hospodaří ve své "kuchyni" sami). Já vím, je v tom hokej a nevím, jak ten cesťák vyřídit...V každém případě bude špatně, tak pak doufat, že ho kontrola zrovna nevytáhne k podrobnějšímu zkoumání.....
Co myslíte? Jinak vám moc děkuju za váš čas...... O:-) ....
AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55

Re: A zase to stravné...POMOC!

Příspěvekod hanna » stř 21. črc 2010 12:25:51

Alenko, podle toho co píšete, tak jste asi nějaký domov. To jsem nějak nepostřehla, jak hospodaří domov - neznám. Ale přesto - pokud jela p.vychovatelka na PC, postupujete podle zákona o likvidaci PC a nevím nic o tom, že by si někdo vyslaný zaměstnavatelem na PC bral s sebou provozní zálohu na úhradu stravy pro sebe. Pokud to bylo pro děti, tak to možná ve vašich podmínkách (domov?) je možné, ale pro zaměstnance? Kde je to v zákoně napsáno? Zákon jasně řeší počet hodin na PC a tomu odpovídající stravné, případně zaplacení stravného, které je součástí např. ubytování, zaměstnavatelem na základě vystaveného dokladu poskytovatelem služby. A to vy asi nemáte. Takže nevidím důvod k tomu, že byste jí krátili stravné a ona si stravu zaplatila z provozní zálohy - snad jedině že by měla doklad od poskytovatele služby na úhradu "svého" ubytování včetně oběda (večeře) na které sama nepřispěla, ale, jak říkám, muselo by to vše být součástí ubytování. Pokud tomu tak není, zaplatila bych jí plně stravné. Jestli ona jedla spolu s dětmi, kterým kupovala jídlo, to by mi bylo úplně jedno - stejně to nepoznáte. A doklady za nakoupené jídlo pro děti musí asi nějakým způsobem zúčtovat. Ale to už není moje praxe.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: A zase to stravné...POMOC!

Příspěvekod AlenaK. » pon 26. črc 2010 8:07:21

Sama jsem z toho jelen, vůbec mě nenapadlo, že jí bude takhle řešena strava. Byla jsem se "jen tak" pro svůj klid poptat, jestli bylo námi něco hrazeno na tom výletě a bylo mi řečeno, že ne, že jen tu stravu takhle "měla". Myslela jsem, že mě praští, takže od teď to mám zařízené tak, že když bude takhle někdo vyjíždět, oběd odhlásí a hotovo. Já teď zpětně nemůžu udělat vůbec nic, jen to, že ten cesťák proplatím špatně a budu doufat, že si zrovna ten doklad nevybere kontrola. Nebudu nic krátit a akorát mi zbyde na pracovní dušičce šrámeček, páč nerada dělám něco polovičatě nebo špatně...
Moc díky za informace a diskuzi a mějte se prímově! :bye:
AlenaK.
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 30. dub 2010 9:01:55


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků