Účtování v EUR

banka, pokladna, doklady, cizí měna, software

Účtování v EUR

Příspěvekod jamaja2 » pon 23. kvě 2011 11:52:48

Dobrý den.
Mám problém - účtuji eurovou pokladnu - jak výběr hotovosti z banky, tak zálohy na zahraniční SC a pak vyúčtování záloh.... Ale - chodím do firmy jen na 2 dny v týdnu a jen dopoledne - a teď mám problém...

Např. dneska vyplácím zaměstnanci zálohu na SC - tzn, napíšu datum transakce 23/5 a kurz se mi tam automaticky natáhne z pátka - účtujeme aktuálními denními kurzy ČNB - ale ty jsou k dispozici až po 14.30 hod - a to tu fakt už nejsem...

Ale pak mám špatně zřejmě vše - i vyúčtování SC - uvádím na vyúčtování kurz, kterým se mě ta záloha přepočetla - ale když něco platí v měně země, kam jeli - tak beru kurz z lístku .....

Jak to mám zaúčtovat v pokladně, aby to bylo dobře? Mám vždy dávat datum předchozího pracovního dne - bez ohledu na to, zda-li já či zaměstnanec jsme byli v práci či nebyli? Pak kurzy budou sedět a evidentně to bude OK?
Je to tak?
Díky moc za pomoc a radu...
J.
jamaja2
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 20. kvě 2011 9:01:10

Re: Účtování v EUR

Příspěvekod Falout » úte 22. lis 2011 15:47:33

U zahraničních služebních cestse pro vyúčtování použije stejný kurz jako v den určení výše zálohy. Př. záloha na zahr.SC 100 EUR, v den určení výše zálohy byl kurz ČNB Kč 25/EUR, záloha v Kč je 2500. Po skončení zahraniční SC vyúčtuje zaměstnanec cestovní náhrary 120 EUR - doloženo doklady o nákupu - tak se použije kurz ČNB platný v den určení výše zálohy tj. zase Kč 25/EUR, tj. celkem 3 000 Kč. Zaměstnanci náleží doplatek v Kč 500,--.F.
Falout
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 19. lis 2011 21:12:13

Re: Účtování v EUR

Příspěvekod Vlčátko1 » pát 16. pro 2011 22:16:39

Zdravím, příspěvek od Falout je správný a určitě pozor!!!! Vyúčtování služebních cest se řídí dle zákona o cest.náhradách, nyní součástí zákoníku práce a doplatky v CZK musí být zásadně kurzem dle určení výše zálohy!!!!!!! Bez ohledu, jaký kurz je ve firmě.
Pokud jsou ve valutové pokladně častější pohyby a k tomu případně přijaté faktury v EUR, tak je snad i lepší, aby si účetní jednotka stanovila vnitřním předpisem použití fixního pevného kurzu např. na měsíc, na účetní rok, nebo si stanovit, že změna kurzu bude až při jeho změně o x..%.. Je to určitě lepší, mít např. jeden měsíc stejný kuerz, než denně neustále přepočítávát. Ale s tím doplatkem cestovného v CZK pozor, opravdu na vyúčtování musíte použít kurz ze dne poskytnutí zálohy......
Vlčátko1
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát 16. pro 2011 21:22:27


Zpět na Platební styk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků