sleva na dani a odp. jen část měsíce

zálohové, srážkové, slevy, bonusy, roční zúčtování daní, potvrzení

sleva na dani a odp. jen část měsíce

Příspěvekod Dajka » pon 10. kvě 2010 13:14:13

Dobrý den, moc bych prosila nějakou dobrou duši o odpověď. Zajímá mne, jestli když odpracuji jen část měsíce, mám nárok na slevu na dani za daný měsíc? Nebo jenom poměr? Děkuji
Dajka
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 10. kvě 2010 13:10:55

Re: sleva na dani a odp. jen část měsíce

Příspěvekod hanna » pon 10. kvě 2010 13:27:12

Sleva na dani na poplatníka, tj. zaměstnance, je vždy u jednoho zaměstnavatele v měsíci v plné výši, tj. 2070,- Kč, u kterého máte podepsané Daňové prohlášení. Sleva na dani se nealikvotuje. Většinou to bývá tak, že slevu si poplatník (zaměstnanec) uplatní v daném měsíci u zaměstnavatele, u kterého je jako "první". Tzn., rozváže PP např. 12. 4., 13.4 nastoupí u nového zaměstnavatele, slevu si uplatní u prvního zaměstnavatele, přestože i u druhého podepíše Daňové prohlášení při vstupu do zaměstnání. Když se mně tento případ stane (jako mzdové účetní) vždycky se snažím dostat potvrzení od předcházejícího zaměstnavatele (písemné), zda si uplatnil nebo neuplatnil náš nový zaměstnanec slevu na poplatníka v daném měsíci. Myslím, že zaměstnavatelé s tím nemají problém. Sama jsem už taky potvrzení vydávala. Ale kdyby mně náhodou potvrzení nepřišlo, tak bych slevu neposkytla. Vždycky je to možné udělat až při RZD nebo zaměstnanec v DP.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: sleva na dani a odp. jen část měsíce

Příspěvekod Dajka » pon 10. kvě 2010 18:54:28

Velmi děkuji za odpověď. Mne právě udivilo, že jsem neměla pro tento měsíc slevu od druhého zaměstnavatele, přitom jsem tam dělala mnohem větší část měsíce. Od prvního - předešlého zaměstnavatele ještě výplatu nemám, tak jsem nevěděla. Ještě jednou děkuji.
Dajka
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 10. kvě 2010 13:10:55

sleva na dani a odp. jen část měsíce

Příspěvekod sonajda » úte 26. dub 2011 14:30:20

prosím o radu :oops:
- v měsících leden - březen 2011 mi zaměstnankyně /důchodkyně/ podepsala prohlášení a uplatňovala slevu na poplatníka... ke dni 31.3.2011 prac.poměr byl ukončen... od 14.4.2011 nastoupila na záskok za nemoc... tento prac.poměr ukončila 25.4.2011...
- do mzdového programu jsem ji zadala "s prohlášením"... /vím, že v době od 1.4. do 13.4. nikde nepracovala a tedy prohlášení jinde nepodepsala/
- odpočet jsem ji ale nezadala... udělám to až v ročním zúčtování daně
- je to tak správně?????
- musí mi znovu podepisovat prohlášení nebo stačí podepsané to k lednu 2011?????
sonajda
 
Příspěvky: 451
Registrován: stř 20. říj 2010 14:57:20

Re: sleva na dani a odp. jen část měsíce

Příspěvekod marmart » stř 27. dub 2011 8:48:07

U nás to dělám tak, že již jednou podepsané prohlášení platí po celý rok (dobu po které u nás zaměstnanec byl na PP). Píši ale do změn ukončení PP a případné zahájení nového a nechám si to polatníkem podepsat. Také lze požadovat čestné prohlášení, že v dubnu nikde jinde nepodepsala, ale toto je v podstatě kryto tím, že podepsala "růžové" prohlášení u vás. V dubnu nebyl důvod k neuplatnění slevy (pokud tedy opravdu nikde jinde nepodepsala), ale pokud bude žádat o roční daň, tak se jí to samozřejmě vyrovná. Ze slušnosti bych na toto upozornila a v prosinci bych si jí pozvala k podpisu žádosti o roční zúčtování v daňovém prohlášení (jestli tedy nebude zaměstnána po vás jinde).
marmart
 
Příspěvky: 477
Registrován: pon 08. lis 2010 12:53:15


Zpět na Daně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků