Číslování účetních dokladů

Číslování účetních dokladů

Příspěvekod smolka » čtv 03. čer 2010 13:01:19

Dobrý den, můžete mi někdo poradit kde v jaké vyhlášce nebo nařízení najdu, že se musí účetní doklady číslovat od jedničky vždy v novém roce?
děkuji
smolka
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 28. kvě 2010 7:21:27

Re: Číslování účetních dokladů

Příspěvekod evas13 » úte 22. čer 2010 13:54:37

Dorý den,
Číslování ÚD znamená přidělení určitého čísla příslušnému dokladu podle zvoleného systému. A to z důvodu jasné identifikace účetního dokladu. Může se použít více číselných řad, ze kterých bude pro příště znát např. jaký rok byl účetní doklad vystaven. Např. první číslice bude říkat, jaký je to účetní okruh - např.
pětimístné číslo - 10001/19999 bude např. pokladna v cizí měně
20001/29999 např. vystavené faktury, kde druhá pozice bude letopočet
30000/39999 např, dodavatelské faktury
40000/49999 např. pokladní dokladna v Kč
50001/59999 např. interní účetní doklady
atd.
Účetním obdobím je pro nás ROK a proto všechny číselné řady nového účetního období znovu používat od 1.
Tento systém by měl být zapsán v oběhu účetních dokladů každé organizace a měl by se měnit pouze na základě změny oběhu účetních dokladů.
evas13
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 03. bře 2009 12:42:19

Re: Číslování účetních dokladů

Příspěvekod lonelyja » pát 30. črc 2010 14:15:01

Nevíte prosím někdo, jestli je v nějakém předpise uvedeno, že doklady je nutné řadit v pořadačích podle pořadových čísel - tj. od jedničky nahoru? Bývalá účetní řadila vše pel mel, tzn. např. 5 faktur přijatých, za tím 2 bankovní doklady, pak fakturu vydanou, pak 3 opravné vnitřní doklady, pak jedna faktura z FKSP a banka FKSP, do toho mzdy. Pak v tom něco najděte! Ale tvrdí, že je to tak správně. Obávám se, že když přijde kontrola na minulé roky, nebudu schopna nic najít.
lonelyja
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte 22. čer 2010 21:59:23

Re: Číslování účetních dokladů

Příspěvekod hanna » pát 30. črc 2010 19:59:31

Lonelyja, tak jak píše evas13 - už jsem o tom psala v jiné kapitole - každý typ účetního dokladu je jedna dokladová řada. Jak si zvolíte číslování je na Vás - pokud Vám něco neurčí zřizovatel. A každý rok začínat od jedničky. Abych řekla pravdu, nevím, zda je někde napsané, že se musí vždy každý rok začínat od jedničky, ale taky nikde není napsané, že se nesmí (alespoň jsem to taky nikde nečetla). Takže jak si to určíme, tak to máme. Hlavně, aby v tom byl systém, který odpovídá naší vnitřní směrnici o účetnictví. Třeba se k tomu ještě vyjádří někdo zkušenější. Ještě se vrátím k vaší paní účetní. Nechci kritizovat ani hodnotit, ale z toho, co jste uvedla (jak zakládá účetní doklady - pel-mel podle Vás a říká, že tak je to správně) myslím, že už tuto práci dělá delší dobu a tento způsob zakládání dokladů byl v rozpočtové sféře - kdy jste ještě nebyly příspěvkovka. To se tak totiž zakládalo. K výpisu z banky se zakládaly zaplacené fa i výběry do pokl. a tak postupně, jak to časově v tom měsíci nabíhalo. Hlavní byl výpis, protože žádné účetní předpisy se neúčtovaly. To ji ale neomlouvá, protože příspěvkovka účtuje už úplně jinak.
hanna
 
Příspěvky: 383
Registrován: čtv 12. bře 2009 6:58:06

Re: Číslování účetních dokladů

Příspěvekod Dája » pon 02. srp 2010 8:55:32

Lonelyjo, nedá mi to a musím Vaši informaci trochu upřesnit. Účtovala jsem 10 let rozpočtovku. Měli jsme stejné číselné řady jako v PO. Na faktury, na výpisy, na pokladnu, na interní doklady - předpisy, opravy apod., na FKSP, na depozitní účet... Číselné řady jsme měli roční, kromě drobného vydání, kde byly stanoveny měsíční, abychom se neutopili v tisícových číslech.
Předpisy se normálně dělaly, tak jako v PO. Jediné, co mě napadá je, že se nedělaly dohadné :). Ale máte pravdu v tom, že to by mělo být zakotveno ve směrnici, kde je určeno, jaké číselné řady jsou pro jednotlivý druh dokladů určeny a zda se jedná o roční nebo měsíční číselnou řadu. Např. faktury od 1-1999 - roční, bankovní výpisy BÚ 2000-2499- roční, bankovní výpisy FKSP 2500-2999- roční........ :). A můžete si určit, že například na předpisy ošetřovného budete mít samostatnou číselnou řadu, na předpisy stravného taky a na co chcete - jen to pak musíte dodržovat. :) Proto je podle mě lepší na všechny interní doklady mít jednu číselnou řadu. Ale pokud budete mít "nutkání"některé doklady mít pohromadě v jedné složce (třeba stravování), pak Vám nic nebrání si na ně vytvořit samostatnou číselnou řadu. :whistle: :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Číslování účetních dokladů

Příspěvekod evulka89 » úte 27. zář 2011 15:59:06

Měla bych dotaz ohledně číslování pokladních dokladů. Jsem čtvrtletní plátce DPH. Mám doklad z května za vrácení nadměrného odpočtu DPH, nevystavila jsem na něj příjmový pokladní doklad a v září jsem vystavila příjmový pokladní doklad č. 1 na jiný doklad za září, vadí, když na doklad z května vystavím příjmový doklad až číslo 2??

Moc děkuji za odpověď, pořád nad tím přemýšlím a nikde jsem to nemohla najít
evulka89
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 27. zář 2011 15:47:39

Re: Číslování účetních dokladů

Příspěvekod refi » čtv 29. zář 2011 8:28:12

evulko, od toho se doklady číslují, aby se vědělo, který byl první atd. prostě si to opravte a ten v květnu bude č. 1. to máte za 9 měsíců pouze dva příjmové doklady? a nadměrný odpočet dph vám chodí v hotovosti??
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Číslování účetních dokladů

Příspěvekod evulka89 » pát 30. zář 2011 12:39:40

Nene, mam jich víc, dala jsem to jen jako příklad. Stačí si to opravit jen u sebe že, když si přečísluji i ty ostatní doklady? Jinak teď mi tak napadlo, jestli bych nemohla ten doklad z května označit jako 1A? Viděla jsem, že si to takhle někteří dělají u faktur, když jednu omylem vynechali.
evulka89
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 27. zář 2011 15:47:39

Re: Číslování účetních dokladů

Příspěvekod refi » pát 30. zář 2011 13:20:15

nevím, co vám dovolí váš účetní program, každopádně si to opravte nebo očíslujte tak, abyste mohla při případné kontrole zdůvodnit, proč tam máte jiné číslování. ale hlavu vám za to nikdo neutrhne, pokud to budete mít jinak v pořádku. na druhé straně pokud jste čtvrtletní plátci dph, tak byste na takový omyl měla přijít nejpozději na konci čtvrtletí :) no ale hlavně ať vám sedí finance, to je důležité.
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava


Zpět na Platové, účetní a jiné směrnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků