Penzijní připojištění

penzijní připojištění, životní pojištění, příspěvky na stravné, ošatné aj., podmínky poskytování

Re: Penzijní připojištění

Příspěvekod Jannusa » úte 21. kvě 2019 15:14:54

Dobrý den,

měla bych pár dotazů k penzijnímu a životnímu pojištění z FKSP, vyhláška je strohá a více nerozepisuje ptám se tedy a děkuji za odpovědi:
1) částka musí být pro všechny zaměsnance stejná, nebo každý může čerpat jinou částku ?
2) podmínka 60 dní a 60 let je u obou typů i u penzijního či jen u životního pojištění?
3) posíláte platby měsíčně či ročně?
4) je tam nějaký limit kůli daním? resp. částka, která když se překročí musí se danit?
5) musí se jednat o spoření se státním příspěvkem?
6) musí sám zaměstnanec přispívat? a pokud ano je mimńimální částka?
7) když už má zaměstnanec smlouvu a my s penzijkem teprve začneme - musí uzavřít dodatek kolik bude přispívat zaměstnanec a kolik zaměstnavatel?

děkuji :-)
Jana
Jannusa
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 21. kvě 2019 15:04:20

Re: Penzijní připojištění

Příspěvekod nono » stř 22. kvě 2019 7:40:16

Ráda si přečtu odpovědi od ostatních radilek
píši jen rychle, co vím :
ad1) u nás máme stanoveno v zásadách, že přispíváme 100,- Kč těm, co využívají příspěvek na stravné z FKSP
a 300,- Kč těm zaměstnancům, kteří na obědy nechodí a tedy příspěvek z FKSP
na stravné nečerpají
na jednom školení jsem se ptala, jestli to jde a lektor mi odpověděl = že lze
ad3) příspěvky na penz. a živ.pojištění posíláme pravidelně měsíčně
ad6) já si myslím, že ani nejde uzavřít pojistné, aby si zaměstnanec neplatil nějakou částku sám ???
ad7) ano, mám u každého zaměstnance, kterému přispíváme založenu kopii smlouvy s pojišťovnou a dodatek, že mu bude zaměstnavatel
přispívat (jsou tam uvedeny i čísla účtů kam posílat peníze)
nono
 
Příspěvky: 721
Registrován: ned 15. bře 2009 1:25:10

Re: Penzijní připojištění

Příspěvekod Bára » čtv 23. kvě 2019 12:41:55

Od ledna účtuji mzdy a zatím se pořád učím. Takže příspěvky na penzijní připojištění ani příspěvek na stravné nemáme uvedeno ve mzdách (předchozí externí účetní to nedělala).Vedoucí ŠJ mi vytiskne seznam zaměstnanců a výši příspěvku na stravné, pak už hradím z FKSP na BÚ. Penzijní připojištění máme zadáno jako trvalý příkaz dle seznamu zaměstnanců, který měsíčně tisknu a přikládám k bankovnímu výpisu. Je možnost ještě nějaké nápravy letos?
Bára
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 10. lis 2009 12:34:03

Re: Penzijní připojištění

Příspěvekod refi » pát 24. kvě 2019 12:10:01

zkusím přidat ještě pár odpovědí:

1) pokud stanovíte částku, měla by být stejná. jsou ale organizace, které přispívají stanoveným procentem z vyměřovacího základu pro sociální pojištění (max 5%), takže pak je sice procento stejné, ale částka různá. vždy tedy musí být zachována rovnost podmínek
2) nevím z hlavy, musela bych gůglit
3) ideální je platby zasílat měsíčně, protože nemusíte myslet na to, že při skončení PPV máte někomu něco doplácet
4) příspěvek je osvobozen od daně tuším pro letošní rok do výše 60 tis. Kč, na což asi většina zaměstnavatelů ani nemá (ve státní sféře) - vema hranici automaticky hlídá a při překročení odvede daň a pojistné
5) myslím, že ano - dá se ale určitě zjistit u nějakého penzijního fondu
6) jak píše nono, myslím, že to jinak nelze uzavřít. výše částky, kterou si zaměstnanec přispívá, vás podle mne nemusí ani zajímat, pokud ji nechcete rovnou také strhávat a posílat s příspěvkem za organizaci
7) jak píše nono - musí zajít na svůj penzijní fond a sepsat dodatek pro příspěvek zaměstnavatele, pak obdrží i platební pokyny pro zaměstnavatele
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Re: Penzijní připojištění

Příspěvekod witty » pát 24. kvě 2019 13:09:18

refi,
mohla byste rozvést bod 3?
My teď penzijko posíláme měsíčně, ale vedoucí na včerejším školení zjistila, že to lze i ročně a zřejmě to tak bude chtít dělat. S tím, že kdo nebude v prosinci (tj. v měsíci, kdy se příspěvek zaměstnavatele odešle) v pracovním poměru, nedostane nic. Školitelka to přirovnala třeba k vánočnímu večírku (platí FKSP), kam jdou jen ti, kteří jsou aktuálně v pracovním poměru.

Myslíte, že by se příspěvek měl doplácet i tomu, kdo skončil během roku? Když už není zaměstnancem... Nebo vyplatit v posledním měsíci skončení PP??
witty
 
Příspěvky: 1230
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Penzijní připojištění

Příspěvekod refi » ned 26. kvě 2019 22:34:05

k tonu bodu 3) ... některé organizace mají stanovenu výši měsíčního příspěvku, ale vyplácí jej v součtu jednou ročně - spousta účetních je navíc ani neplatí přes mzdy, ale někde bokem, proto je pro ně jedna platba za rok jednodušší. pak by se musel doplatit každému, kdo během roku skončí, za poměrnou část roku. pokud ale budete mít takto stanoveno ve vnitřních předpisech, tak to asi taky není špatně. jen můj pocit .. nezdá se mi to spravedlivé ;)
Uživatelský avatar
refi
Moderátorka
 
Příspěvky: 3363
Registrován: pon 02. úno 2009 15:07:01
Bydliště: Ostrava

Penzijní připojištění - chybný účet

Příspěvekod PetP » čtv 23. led 2020 13:01:42

Dobrý den,

píšu jako zaměstnankyně, které nebyl za rok 2018-19 (výplata je nastavena na prosinec a červen) a letošní (prosinec 2019) uhrazen příspěvek z FKSP na penzijní připojištění. Allianz poj. přešla k jiné bance, účet byl nahrazen novým, tuto informaci jsem si bohužel neohlídala a nenahlásila změnu. Peníze tedy byly zaměstnavatelem odeslány , ale na neexistující účet, což mi bohužel účetní nesdělila. Nyní mi bylo mi řečeno, že nemám nárok na výplatu zpětně. Je to tak správně? Děkuji za odpověď
PetP
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 23. led 2020 12:44:22

Re: Penzijní připojištění

Příspěvekod jitka171 » sob 25. led 2020 21:54:45

Dobrý den,

a jak to zadáváme u zaměstnanců, kteří jsou např. na mateřské dovolené. Děkuji za odpověď.
jitka171
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 25. říj 2017 14:35:48

Předchozí

Zpět na Benefity

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků