Masáže z FKSP od 1.1.2018

tvorba, čerpání, krytí

Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod hapop » čtv 23. lis 2017 9:49:35

dobrý den,
včera jsem byla na školení FKSP ing. Zděnkové a říkala tam novinku, že prý od ledna 2018 musí být masáže z FKSP poskytovány jen těmi maséry, kteří jsou uvedeni v Národním registru poskytovatelů zdravotnických služeb, jinak by se masáže musely zdanit... (odvolávala se na zákon 372/2011 Sb. a na zákon o dani z příjmů)
nevíte někdo o tom něco víc?
hapop
 
Příspěvky: 84
Registrován: čtv 31. bře 2011 19:05:09

Re: Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod skolka » úte 28. lis 2017 7:27:23

také jsem na tom školení byla, hledám k tomu nějaké info, ale nic jsem nenašla. od příštího roku jsme chtěli dávat masáže, ale raději od toho upustíme...:(
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod fany » úte 28. lis 2017 9:06:16

Posílám sken z legislativního semináře VEMY....to bude to ono, po čem pátráte :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05

Re: Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod skolka » stř 29. lis 2017 8:44:34

hapop, jak tomu tedy rozumíte?
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod Barusa » stř 29. lis 2017 9:41:53

Já tomu tedy nerozumím, vždyť zdravotní úkony z FKSp nešly.
Barusa
 
Příspěvky: 440
Registrován: úte 14. dub 2009 8:24:59

Re: Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod skolka » stř 29. lis 2017 10:04:30

já tomu taky stále nerozumím :? na školení nám opravdu bylo řečeno, že masáže může provádět je osoba uvedená v registru, jak píše hapop, a když jsem se tam dívala na naše město, tak je to jen rehabilitace na poliklinice. ale ted to vypadá, že jen na lékařský předpis???
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod Barusa » stř 29. lis 2017 10:14:01

Co já si pamatuju tak nám vždy říkali, že z FKSP jen co není zdravotnické, třeba relaxační a podobné masáže.
Barusa
 
Příspěvky: 440
Registrován: úte 14. dub 2009 8:24:59

Re: Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod fany » stř 29. lis 2017 11:42:56

Mně to teda taky není jasné, protože zdravotní masáže jsou přeci propláceny zdravotní pojišťovnou......je pravda, že u nás ve městě je nestátní rehabilitační zařízení, u kterého nejsou výkony hrazeny ZP, tam by to asi šlo uplatnit. Je to celé takové zmatečné |:-(|
fany
 
Příspěvky: 338
Registrován: pát 25. bře 2011 11:36:05

Re: Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod HAANKA » stř 29. lis 2017 13:54:28

Prosím, dotaz k masážím ještě letošní rok. Máme zde rehabilitace, kde poskytují služby, jak hrazené ZP, tak nehrazené. Je to nestátní zařízení. Můžu do toho zařízení zaslat objednávku na masáže?
Děkuji moc za radu.
HAANKA
 
Příspěvky: 144
Registrován: pon 04. říj 2010 13:45:32

Re: Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod hapop » úte 05. pro 2017 8:39:33

skolka píše:hapop, jak tomu tedy rozumíte?


po týdnu relaxace v Luhačovicích ? ...nějak to nechápu. Píše se zde o oční optice.. netýká se to dřív sociálních fondů, z FKSP se toto přece nedá hradit.
a připadá mi, že je to jakoby ještě navíc , odkud by se mohlo čerpat, co dříve nebylo..
ale na školení to tak řečené nebylo,

kolegyně půjdou na ing. Zděnkovou v únoru, tak to znovu rozeberou
hapop
 
Příspěvky: 84
Registrován: čtv 31. bře 2011 19:05:09

Re: Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod skolka » stř 13. pro 2017 8:19:50

já budu muset jít asi také :( nedozvěděla jsem se vše (organizátor akci ukončil, i když bychom tam byly déle). paní školitelce jsem psala maily s dotazy, ale neozvala se.
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod skolka » pát 22. pro 2017 14:13:22

dostala jsem odpověď:
jedná se o rozšíření – od 1.1.2018 jsou osvobozeny masáže, jejichž poskytovatelé jsou registrováni v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb ve smyslu zákona 372/2011 Sb., o zdravotních službách. Služby těch, kteří takto registrováni nejsou, podléhají dani….

___________________________________________________________________________________________________________________________
Podle § 6 odst. 9 písm. d) bodu 1. zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“), jsou od daně z příjmů fyzických osob od roku 2018 osvobozena nepeněžní plnění poskytovaná zaměstnavatelem zaměstnanci nebo jeho rodinnému příslušníkovi z fondu kulturních a sociálních potřeb, ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, mj. též ve formě pořízení zboží a služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení a dále v případě pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis.

Vzhledem k tomu, že ZDP institut zdravotní služby ani pojem zdravotnické zařízení samostatně nedefinuje, je podle našeho názoru třeba na danou problematiku aplikovat ustanovení zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zdravotních službách“), který upravuje zdravotní služby a podmínky jejich poskytování a s tím spojený výkon státní správy, druhy a formy zdravotní péče, práva a povinnosti pacientů a osob pacientům blízkých, poskytovatelů zdravotních služeb, zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků a dalších osob v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb, podmínky hodnocení kvality a bezpečí zdravotních služeb, další činnosti související s poskytováním zdravotních služeb. Ustanovení zákona je pak třeba interpretovat a aplikovat ve všech jeho souvislostech.

Podle § 4 odst. 1 zákona o zdravotních službách se zdravotnickým zařízením rozumí prostory určené pro poskytování zdravotních služeb (těmi může být např. nemocnice, soukromá lékařská ordinace apod.). Tyto pak slouží poskytovateli zdravotních služeb pro poskytování zdravotních služeb definovaných v § 2 odst. 2 zákona o zdravotních službách. Poskytovatelem zdravotních služeb se rozumí fyzická nebo právnická osoba, která má oprávnění k poskytování zdravotních služeb podle zákona o zdravotních službách. Poskytovatel zdravotních služeb je podle § 45 odst. 1 zákona o zdravotních službách povinen poskytovat zdravotní služby na náležité odborné úrovni. Podle § 49 odst. 1 písm. a) zákona o zdravotních službách je zdravotnický pracovník povinen poskytovat zdravotní služby, ke kterým získal odbornou nebo specializovanou způsobilost podle jiných právních předpisů, v rozsahu odpovídajícím jeho způsobilosti, na náležité odborné úrovni.

Ustanovení § 6 odst. 9 písm. d) ZDP je i po účinnosti zákona o zdravotních službách podle našeho názoru třeba vykládat v souladu s jeho smyslem a účelem, tzn. přiznat právo na poskytnutí zdravotních služeb fyzickými nebo právnickými osobami, kterým zdravotnické zařízení slouží pro poskytování zdravotních služeb (tj. poskytovateli zdravotních služeb), neboť nemocnice nebo prostor ordinace v tomto ohledu postrádá svéprávnost (tj. způsobilost právně jednat) i právní osobnost (způsobilost mít v mezích právního řádu práva a povinnosti).

Přitom obecně platí, že všichni poskytovatelé zdravotních služeb jsou uvedeni v novém Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb vedeném Ústavem zdravotnických informací a statistiky České republiky. Tento ústav je organizační složkou státu a je zřízen Ministerstvem zdravotnictví České republiky. Ústav je součástí státní statistické služby a jeho základním účelem a předmětem činnosti je řízení a koordinace plnění úkolů Národního zdravotnického informačního systému. Vzhledem k tomu, že úkolem Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb je poskytovat kompletní přehled o poskytovatelích zdravotní péče v České republice, měl by být i pro účely osvobození od daně z příjmů poskytovatel v tomto registru veden.

Z výše uvedeného tak podle našeho názoru plyne, že sjedná-li zaměstnavatel pro své zaměstnance poskytnutí masérských služeb např. s fyzickou osobou, která provozuje tuto činnost jen na základě živnostenského oprávnění (kdy se jedná o ohlašovací živnost vázanou), tj. která nemá oprávnění k poskytování zdravotních služeb podle zákona o zdravotních službách a nebude tudíž ani vedena v Národním registru poskytovatelů zdravotnických služeb, nepůjde o příjem ze závislé činnosti od daně osvobozený podle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP. Nejedná se totiž o poskytnutí služeb od subjektu poskytujícího zdravotní služby – tedy ve smyslu daňových předpisů od zdravotnického zařízení.
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod Gabrielka » stř 03. led 2018 15:28:35

Dobrý den, mohl by mi prosím někdo poradit, od kdy je možné čerpat FKSP za rok 2018. Dnes jsem od zaměstnavatele dostala zprávu, že ještě není vyměřena a schválena výše příspěvku za rok 2018. Je možné toto nějak obejít, když mne čeká rekreace za pár dní? Například nevíte, zda je možné proplatit fakturu nějak "zpětně" po načtení příspěvku za tento rok? Děkuji mockrát.
Gabrielka
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 03. led 2018 15:24:12

Re: Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod skolka » pát 05. led 2018 9:01:17

další, co jsem našla :( :
Dobrý den, jsme PO zřízená ÚSC a jelikož tvoříme rozpočet FKSP, potřebovala bych vědět, zda skutečně platí, že od 1.1.2018 je možné zaplatit zaměstnancům z FKSP pouze masáže poskytnuté zdravotnickým zařízením, které je evidováno v Národním registru poskytovatelů zdravotnických služeb a pokud sjednáme masáže u fyzické osoby, která toto provádí pouze na základě živnostenského oprávnění nepůjde o příjem osvobozený od daně? A v souvislosti s tímto - je možné hradit např. zdravotní cvičení, saunu, rehabilitaci, welness, fyzioterapii nehrazenou ze zdravotního pojištění?

Musíme rozlišovat dvě věci - vyhláška FKSP rozhodně umožňuje hrazení masáží v plném rozsahu z FKSP - je v zásadě jedno, kdo je dělá. Stejně tak nejsou problémy s nejrůznějšími cvičeními ... - klidně to z FKSP dávejme.

Co je ale problém je otázka daně z příjmů ze závislé činnosti - zda to splňuje osvobození podle §6 odst. 9 zákona o dani z příjmů- tedy zda to nemáme přidanit do výplaty (tady připomínám, že situace, že něco jde uhradit z FKSP, ale má se přidanit do výplaty jsou celkem normální - například v případě peněžních darů ..., nepeněžních darů nad 2 tis. kč ...).

No a problém masáží by byl pod §6 odst. 9 písm, d) bod 1. - a tady se objevuje podmínka, že je to od "zdravotnického zařízení" (jen poznamenávám, že byť je tady změna zákona, tak ta podmínka zdravotnického zařízení byla i před novelou). Takže problém nám nastává s poskytovateli masérských služeb, kteří nemají status zdravotnického zařízení - z FKSP to jde, ale nejsem schopen dovodit, že se to u zaměstnance nemá přidanit.

Jinak ty další věci které uvádíte - tam jde o to, zda jste schopni říci, že je to pod bodem 2. a 3 toho písmena d) - tedy ve Vašem případě použití sportovních a tělovýchovných zařízení - pokud ano, tak zaměstnanci nepřidaníme.

Jinak si nemyslím, že bylo cílem zákonodárce ty masáže nějak vyčlenit k dodanění, ale nějak to tak nakonec vyšlo, že při striktním výkladu vzniká tento problém.
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: Masáže z FKSP od 1.1.2018

Příspěvekod EVLOK » čtv 22. úno 2018 13:08:39

Možná se ptám blbě, ale když dám ty masáže zaměstnanci do daní, má se z toho strhnout i zdravotní a sociální pojištění???
EVLOK
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 07. úno 2011 23:19:07

Další

Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron