FKSP čerpání

tvorba, čerpání, krytí

FKSP čerpání

Příspěvekod galeira » pát 10. úno 2017 13:23:38

obracím se na vás s prosbou o vyjádření k dotazu čerpání FKSP.

Dosud jsme čerpali FKSP pouze na penzijní pojištění, stravování a v minulém roce nákupem poukázek FOKUS PASS, /jednoduchá a prokazatelná evidence/ poukázky některým zaměstnancům nevyhovovaly, proto navrhují níže popsané.

- Odboroví zaměstnanci navrhli, že by chtěli, aby byl stanoven limit na jednoho zaměstnance a ten by v průběhu roku čerpal dle svého uvážení na rekreaci, kulturu, sport, masáže, vitamíny a očkování.
Dotaz zní:
1. Je možné, aby každý čerpal na něco jiného, nebo musí být jasně dané pro každého zaměstnance limit zvlášť. např: rekreace 1000Kč, kultura, sport 500Kč, vitamíny 500Kč.
2. Abychom dodrželi nepeněžní čerpání, musela by naše organizace tedy kontaktovat a domlouvat fakturaci na naší organizaci, zaměstnanci si podle mého názoru představují, že půjdou do kina, divadla, sportovního zařízení pokaždé jinam atd. Těžko jim paní pokladní např. v kině vystaví fakturu na naší organizaci. Neumím si to vše dost dobře představit, proto bych chtěla vědět, jaká je praxe. Navíc jsme malá organizace a nemáme tolik THP pracovníků, kteří by se vyřizování a evidování věnovali |:-(|
3. Kdyby se vše uskutečnilo, musí být ve směrnici jasně dané, že je to pro zaměstnance a rodinné příslušníky, jde mi konkrétně o to, že přinesou třeba fakturu na 4 lístky z divadla v jeden den.
4. Ještě jeden dotaz, v minulosti jsem četla, že nelze příspěvek poskytnout na Welness pobyty, teď nemohu najít, je to tak?
5. Mají všichni nárok na stejný příspěvek i když mají zkrácený pracovní úvazek, nebo lze krátit úměrně úvazku, když napíšeme do kolektivní smlouvy? Dosud jsme měli všichni stejně, ale zaměstnancům se nelíbí, že ten co má úvazek 0,2 má stejný nárok a kdyby nakonec zvítězily unišeky, které bych nejraději, jak potom počítat / Fokus Pass jsme brali 50Kč/ks/.

- Dále zaměstnanci požadují hradit z FKSP pitný režim
1. Navrhují pronájem přístroje a průběžné doplňování barelů s pitnou vodou
Dotaz zní:
Mohu posoudit dle §4 vyhlášky č.114/2002 Sb. – sociální rozvoj zaměstnanců a lze hradit z FKSP v plné výši i s měsíčním pronájmem přístroje, jak navrhují?
galeira
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 10. úno 2017 12:46:19

Re: FKSP čerpání

Příspěvekod skolka » pát 10. úno 2017 14:33:54

Nezbude nic jiného než jít na školení, já také :(. Dosud jsme nic takového neřešili, peněz moc nebylo, ale ze zvyšujícího se přídělu budou peníze zbývat, tak také nevím jak se to bude v dalších letech řešit.
Ale všechno by mělo být specifikováno v rozpočtu FKSP na rok, aby každý věděl na co má nárok :(.
Dle mě všechno nakupovat hromadně...ale kdo se bude starat a vybírat například divadelní představení, dělat průzkum kolik lidí se zůčastní...nebo jak by to probíhalo?
Víte někdo o nějaké příručce, kde se dají najít konkretní případy? Kdo může na kontrolu FKSP přijít? Jsem ze školky, zřizovatel obec.
Ma
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: FKSP čerpání

Příspěvekod galeira » pát 10. úno 2017 15:12:15

Taky už jsem psala další příspěvek s prosbou na doporučení semináře, kde se člověk doopravdy něco dozví, popř. kontaktu, jako byl na paní Libnerovou. Ještě jsem tu četla, že školí paní Svobodová, tak jestli někdo z vás na ni ví kontakt, byla bych ráda za poskytnutí.
galeira
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 10. úno 2017 12:46:19

Re: FKSP čerpání

Příspěvekod Alena H » pát 10. úno 2017 21:16:51

My poskytujeme pouze příspěvek na obědy, příspěvek na rekreaci, finanční dary k životním a pracovním jubileům, k prvnímu odchodu do důchodu, 3x do roka posezení zaměstnanců s občerstvením a kulturou či sportem. Pořádáme sportovní utkání - respektive hradíme pronájem Sokolovny na toto utkání. Kdo nechce příspěvek na rekreaci, může si dát důchodové připojištění.
Účast na akcích a odběr obědů jsou dobrovolné, rozhodně je to fakultativní, nikoliv nárokové. Ne, že se vyčlení na člověka částka na rok a on si jí vybírá dle svého uvážení. Omezili jsme čerpání z FKSP na těchto pár věcí a není problém. To raději dáme víc na obědy a rekreaci. Je nás 70 zaměstnanců a mám špatné zkušenosti nejen s kázní, na všechno mají paní učitelky dost času a pak se honí vše 23. prosince, viz letos. Vitamíny jsme úplně zrušili, jednak na ně nebylo a jednak chtěl každý něco jiného. Hlídám jen, kdo si vybral rekreaci či důchodové připojištění. Dary hlídá mzdovka.
Naposledy upravil Alena H dne pon 13. úno 2017 8:19:13, celkově upraveno 1
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: FKSP čerpání

Příspěvekod skolka » pon 13. úno 2017 7:57:27

My dáváme na rekreaci, stravování, k 50, odchod do důchodu... a ted mě napadlo,jestli něco neděláme špatně...slovíčko první odchod do důchodu...znamená co? My dáváme dar až zaměstnanec opravdu opouští školku...
A jak je to s fakturami, když ji zaměstnanec má na 10126,- a je tam uvedeno 1 pokoj, 3 osoby....takže na jednoho by bylo 3375,- a my přispíváme 4000,-...to nevadí? Musí být vyloženě vystavena jen na zaměstnance, nebo uveden i manžel....Nebo může být vystavena třeba jen na manžela...co tam pak musí být uvedeno? Občas proplatím tábor dětem zaměstnanců. Ted lidi napadlo, jestli si nemohou vybírat příspěvek na 2x :(, to jsme zavrhli.
Kdo se u Vás stará o FKSP, ví co se může a nemůže, sepisuje rozpočty, co se může vyplácet...? U nás to má na starosti zástupkyně, ale stále chodí za mnou-účetní, abych jí řekla co smí a nesmí. Přitom "rozumím" vyhlášce stejně jako ona...nic z ní nevyčtu!
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: FKSP čerpání

Příspěvekod rucmaj » pon 13. úno 2017 10:28:48

Mám knížku od nakladatelství ANAG.
"FKSP sociální fondy, benefity a jiná plnění."
Vše je přehledné ve vztahu k jednotlivým paragrafům.
Určitě je nutné vypracovat vnitřní směrnici na čerpání prostředků.
rucmaj
 
Příspěvky: 81
Registrován: stř 19. říj 2011 9:06:51

Re: FKSP čerpání

Příspěvekod skolka » stř 22. úno 2017 15:34:31

Je možné proplatit zaměstnanci jen letenku? Ubytování si hledá cestou :( Co má být na faktuře?
Je možné nakoupit nějaké poukázky, třeba do wellness, fitka...?
Neřešili jste někdo situaci: manžel zaměstnankyně dostane ve své firmě poukaz na dovolenou do jejich zařízení a po mě chtějí abych jim(tedy manželce, která jede s ním) na to přispěla, ale firma mi fakturu na naši školku vystavit nechce...pak prý dotyčný nemá na pobyt nárok. ...takže to nemá řešení :(
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: FKSP čerpání

Příspěvekod Alena H » stř 22. úno 2017 21:59:35

1) Je možné proplatit zaměstnanci jen letenku? Ubytování si hledá cestou :( Co má být na faktuře? -ne

2) Je možné nakoupit nějaké poukázky, třeba do wellness, fitka...? - Naši zaměstnanci si vyjednají U fitnes centra nějaké sportovní aktivity a cenntru je vyfakturuje na organizaci a zaměstnanci doplatí, či nedoplatí rozdíl.

3) Neřešili jste někdo situaci: manžel zaměstnankyně dostane ve své firmě poukaz na dovolenou do jejich zařízení a po mě chtějí abych jim(tedy manželce, která jede s ním) na to přispěla, ale firma mi fakturu na naši školku vystavit nechce...pak prý dotyčný nemá na pobyt nárok. ...takže to nemá řešení :( - Pokud firma nechce fakturovat, tak bohužel si bude zaměstnankyně vybrat jinou rekreaci.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: FKSP čerpání

Příspěvekod skolka » čtv 23. úno 2017 8:09:00

Děkuji za info. Dáváte každému nějakou poukázku, kterou pak může v tom centru využít?
U těch sportovních aktivit postupujete dle
§ 4 Příspěvky na provoz zařízení - co si pod tím představit? (to musí být jen zařízení státní nebo PO?-nebo je tam v textu to: ...a zařízení organizačních složek....,takže je jedno jaké je to zařízení, můžeme třeba koupit poukázky u místního wellnes centra třeba plavání, masáže, fitko???) nebo
§ 9 (a)vstupenky-nakoupit se musí na nějakou konkretní akci? je tím myšlena i poukázka??? nebo b) to musí být opět akce složek státu nebo PO?)
Co lze platit: c) náklady na vzdělávací kurzy???
Jelikož nám zbývají ve FKSP peníze, musíme vymyslet jak je utratit, lidem by vyhovovaly nějaké poukázky. Ale zatím se (je nějaký výklad???) ve vyhlášce nevyznám, jak si ji mám vyložit :(.
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: FKSP čerpání

Příspěvekod Alena H » čtv 23. úno 2017 8:25:23

Odpovídala jsem výše. Čím více si čerpání rozmělníte, tím hůře pro vás. Když nám zbývají peníze, tak v průběhu roku zvýšíme příspěvek na obědy. A třeba v následujícím roce na rekreaci. Ale musíte si to odhadnout tak, aby jste se nedostali do mínusu. Vždycky mám na účtu FKSP zůstatek.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: FKSP čerpání

Příspěvekod skolka » čtv 23. úno 2017 8:41:05

Právě že zvyšujeme, máme 60 zaměstnanců, na obědy už přispíváme polovinou, na rekreaci dáváme 4000,- (víc ředitelka už nechce), jednou za rok je den učitelů, k 50tinám 6000,- a důchod 6000,-. Vloni zbylo 150000,- , a to letos je příděl 2%...:(. Také bych chtěla aby vše bylo co nejjednodušší.
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: FKSP čerpání

Příspěvekod skolka » čtv 23. úno 2017 10:09:04

Ještě dotaz, když dáváme věcný dar do 2000,-, stačí, když mi dotyčný donese paragon a já ho proplatím?
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Re: FKSP čerpání

Příspěvekod hapop » pon 27. úno 2017 16:36:46

galeira píše:Taky už jsem psala další příspěvek s prosbou na doporučení semináře, kde se člověk doopravdy něco dozví, popř. kontaktu, jako byl na paní Libnerovou. Ještě jsem tu četla, že školí paní Svobodová, tak jestli někdo z vás na ni ví kontakt, byla bych ráda za poskytnutí.


FKSP teď školí místo ing. Libnarové - ing. Věra Zděnková

http://www.skoleni-kurzy-educity.cz/kur ... 2-s2885091
hapop
 
Příspěvky: 84
Registrován: čtv 31. bře 2011 19:05:09

Re: FKSP čerpání

Příspěvekod hapop » pon 27. úno 2017 16:55:23

galeira píše:obracím se na vás s prosbou o vyjádření k dotazu čerpání FKSP.

5. Mají všichni nárok na stejný příspěvek i když mají zkrácený pracovní úvazek, nebo lze krátit úměrně úvazku, když napíšeme do kolektivní smlouvy? Dosud jsme měli všichni stejně, ale zaměstnancům se nelíbí, že ten co má úvazek 0,2 má stejný nárok a kdyby nakonec zvítězily unišeky, které bych nejraději, jak potom počítat / Fokus Pass jsme brali 50Kč/ks/.
Čerpání z fondu se neodvíjí od délky odpracované doby, ale od statutu zaměstnance. Právní předpisy, které upravují okruh osob, kterým je FKSP určen, používají výhradně pojem zaměstnanec...přispívat podle úvazku se považuje za diskriminační

- Dále zaměstnanci požadují hradit z FKSP pitný režim
1. Navrhují pronájem přístroje a průběžné doplňování barelů s pitnou vodou
Dotaz zní:
Mohu posoudit dle §4 vyhlášky č.114/2002 Sb. – sociální rozvoj zaměstnanců a lze hradit z FKSP v plné výši i s měsíčním pronájmem přístroje, jak navrhují?


automat na teplé či studené nápoje lze považovat za vybavení, které zlepšuje pracovní podmínky zaměstnanců, a proto náklady na nákup tohoto zařízení lze hradit z FKSP. Z fondu lze také přispívat na provoz těchto automatů, tj. na úhradu energie, vody opravy. Náklady spojené s nákupem náplní do těchto automatů již nelze považovat za náklady na zlepšení pracovních podmínek, jedná se o nákup nápojů (potravin), což vyhláška neumožňuje z fondu hradit.
hapop
 
Příspěvky: 84
Registrován: čtv 31. bře 2011 19:05:09

Re: FKSP čerpání

Příspěvekod skolka » čtv 15. čer 2017 12:40:01

dotaz ohledně táborů: lze proplatit i příměstský tábor pro dítě zaměstnance?
skolka
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát 27. led 2017 9:58:38

Další

Zpět na Fondy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron