výzva 56 - zahraniční cesta

domácí a zahraniční, zálohy, vyúčtování, cizí měna

výzva 56 - zahraniční cesta

Příspěvekod Alena H » úte 20. říj 2015 12:34:49

1/ Dva naši učitelé pojedou na Slovensko v rámci projektu z EU- výzva 56 (pojedou do slovenské ZŠ na stáž), ale místo hromadnou dopravou by jeli autem, za cenu hromadné dopravy. Jak je to s povolením cesty, dostanou proplaceno oba nebo jenom jeden? Jak je to s pojištěním vozidla do zahraničí a dálniční známkou? Můžeme jim proplatit jako vedlejší náklady vstupy do muzeí a památek, případně na lanovku nebo i parkoviště?
2/ Ubytování bychom jim hradili přes fakturu, v EURech. Bankovní poplatky budou pak náklady provozní nebo z projektu, osobně se domnívám, že z provozu. Do knihy zavedu fakturu v Kč dle denního kurzu a při platbě pak zúčtuji kurzový rozdíl. Je to tak?
3/ Se slovenskou paní ředitelkou prý bude sepsána dohoda o provedení práce, mzda bude vypočtena v Kč, jak to bude s převodem platby na její účet? V den platby se Kč převedou na EURa a poplatek bude provozním nákladem naší školy?

Děkuji za brzkou odpověď
Alena H
 
Příspěvky: 847
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: výzva 56 - zahraniční cesta

Příspěvekod MartinBu » sob 07. lis 2015 0:30:52

Dobrý večer Aleno,

1) záleží na Vašem vnitřním předpise - směrnice o cestovném, v jaké výši poskytujete cestovní náhrady. V rámci restriktivní politiky lze doporučit doplnit do vnitřní směrnici klauzuli, že v případě použití osobního automobilu může být poskytnuto cestovné ve výši odpovídající hromadné dopravě (koukněte na idos.cz). Co se týká tzv. vedlejších nákladů doporučil bych Vám se zamyslet nad otázkou, zda bylo účelné a účelové dané výdaje uskutečňovat. Ve Vašem případě se domnívám, že všechny Vámi uváděné výdaje splňují výše uvedené podmínky. Za naprosto nepřijatelný výdaj v extrémním případě lze považovat nákup alkoholických nápojů v lokálním baru těsně před koncem zavírací doby :)

2) Opět odkáži na Vaše vnitřní předpisy. Zákon o účetnictví umožňuje buď použití tzv. fixního kurzu na omezené období (týden, měsíc, .. , rok) či tzv. floating neboli denní kurz ČNB či ECB. V otázkách bankovních poplatků doporučuji se podívat do podmínek udělení programu, kde odpověď jistě naleznete. Při úhradě, pak vzniká či také nemusí kurzový rozdíl. Otázkou zůstává, zda bude zaúčtován opět do provozu či ne. Opět odkážu na podmínky udělení programu.

3) Domnívám se, že se zabýváte nadbytečnými problémy. To, na který účet posíláte mzdu naprosto není relevantní. V extrémním případě i kdybyste sepsala dohodu o provedení práce s občanem BVI a poslala mu mzdu na BVI pořád žádné kurzové rozdíly nevznikají. Větší problém vidím v tzv. srážkové dani, což už nebude problém Váš, ale slovenské paní ředitelky. Doporučoval bych sdělit paní ředitelce, že by se měla podívat do smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi Českou Republikou a Slovenskem pro použití metody zamezení dvojího zdanění. Tato otázka pro Vás však není relevantní.

Doufám, že jsem Vám pomohl, v případě dalších dotazů se na mne neváhejte obrátit.

S přáním hezkého večera Martin Bureš
MartinBu
 
Příspěvky: 50
Registrován: pát 06. lis 2015 23:05:15


Zpět na Cestovní příkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků