účtování partnerů

domácí i zahraniční, žádosti, rozpočty, smlouvy, čerpání, vyúčtování, prezentace

účtování partnerů

Příspěvekod AliH » čtv 08. led 2015 14:49:31

Dobrý den,
prosím kolegyně o radu, kdo má zkušenost s účtováním projektu z OP VK a partnery s finančním příspěvkem. jsme příjemci dotace a máme 6 partnerů s finančním příspěvkem. Přijatou dotaci máme na záloze, partnerům proplácíme výdaje ex post. Účtujeme my čerpání na 672 a partneři jenom přes 5 a pak po vyrovnání 649? Slyšela jsme tolik názorů, že už jsme z toho zmatená. Děkuji za radu - hoří.....

AliH
AliH
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 26. srp 2014 15:04:24

Re: účtování partnerů

Příspěvekod novoma » úte 13. led 2015 8:02:13

Stejný dotaz jsem vznesla cca před půl rokem na našeho zřizovatele -kraj XY (financování partnerů 7x ex post, 1x ex ante), hle zde je odpověď :-!

Při financování nákladů projektu musí příjemce dotace rozlišovat, zda se jedná o náklady projektu, které vykazuje ve svém účetnictví anebo zda se jedná o náklady partnerů projektu, které bude partnerům proplácet na základě jimi předložených kopií účetních dokladů. Vzhledem k tomu, že účetní doklady budou na jména partnerů jako odběratelů, nelze je vykazovat u příjemce dotace znovu v nákladech, ale příjemce bude v tomto případě účtovat dle ČÚS č. 703 bod 5.1 tj. jako zprostředkovatel.

1. Přijetí krátkodobé (dlouhodobé) zálohy na transfer 241 374 (472)
2. Poskytnutí (převedení) zálohy partnerovi 374 (472) 241
(ve výši předložených účetních dokladů)
Nastavení postupů účtování a doložení čerpání transferu je třeba projednat i s poskytovatelem transferu. Je nutné dodržovat podmínky čerpání transferu v souladu s uzavřenou smlouvou o realizaci grantového projektu.

O šestkách ani slovíčko, ale účtujeme to s partnery tak, jak píšete vy. 672 já, jejich výdaje oni na pětky a pak si dají dotaci ode mě do výnosů.
Nutno dodat, že poskytovatel transferu (ORR), na něhož jsem se dle rady obrátila, nemá o účtování transferů ani páru. O účtování vědí, že má být oddělené a zvlášť přímé a nepřímé náklady, takže tam mi nepomohli vůbec.
Musím však uznat, že dotaz byl zřejmě jedním z podnětů pro uspořádání semináře na téma účtování dotací ESF ...pro mě s křížkem po funuse.
novoma
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon 14. čer 2010 10:30:13

Re: účtování partnerů

Příspěvekod Alena H » úte 13. led 2015 14:05:06

Vážené kolegyně.
Jsem na opačném konci v příjmu transferu OPVK, než jste vy. Jsme jedním z několika partnerů a vůbec se mi nelíbí (zjednodušeně) vaše účtování 5../ 649, jedná se přeci o transfer a tudíž dle čús 703 - účtovat 5../ 672 + ostatní účtování dle typu organizace a časového rozlišení ap.

viz.http://www.pouctuje.cz/dotazy.php?hledat=partner&kde=1

19/9 2014 Smlouva o partnerství s fin. příspěvkem

Jsme základní škola, příspěvková organizace zřízená Městem. Se souhlasem zřizovatele jsme uzavřeli smlouvu o partnerství s fin. příspěvkem se SOŠ, která je příjemcem finanční podpory OPVK - Projekt Dotkněte se inspirace. Naše škola, jako partner , obdrží určitý finanční podíl. Z tohoto podílu dostaneme nejprve zálohu, potom další na základě vyúčtování. Jak mám zaúčtovat - celkový předepsaný finanční podíl - přijaté zálohy - vyúčtování.

Budu předpokládat, že v dotaci z OPVK jste uvedeni jako jeden z partnerů projektu, který se na tomto projektu podílí - tedy budeme moci deklarovat, že jste také příjemcem dotace z OPVK (jen je tam zprostředkovatel v podobě té SOŠ).
Pokud to takto je, tak byste o tom měli účtovat jako o každé jiné dotaci k vyúčtování - tedy (jen poznamenávám - nevím zda je to krátkodobé nebo dlouhodobé - tedy uvádím obě varianty):
- předepsaný finanční podíl - na podorozvahu jako předpis pohledávky (nevím, zda to děláte, pokud máte zjednodušený rozsah, tak nemusíte) - MD 942 (943)/Dal 999
- přijaté peněžní prostředky - MD 241/Dal 374 (472)
- klasicky do výnosů dohadná položka MD 388/Dal 672 (proti tomu, jak nabíhají náklady)
- vyúčtování - MD 34x (nevím přes koho jde - kdo je poskytovatel dotace - třeba pokud kraj tak 348...)/Dal 388 a případná korekce 672 a zúčtování zálohy - 374 (472)/Dal 34x
- případné inkaso doplatku - MD 241/Dal 34x
Tedy skutečně jako klasická dotace ....
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24


Zpět na Granty a projekty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron