ošetřovné

sociální dávky, ošetřovné, důchody, výživné, kapesné, spoření

ošetřovné

Příspěvekod Lenka » stř 04. bře 2009 9:26:56

Pustila jsem se do vydávání nových rozhodnutí v souvislosti s navýšením indexu spotřebitelských cen k 1.3.2009.
Uvádím vypočítané částky dle kategorií -
do 6 let ..... 1063/ 532 /1 rodič/
6-10 let ...... 1222/611
10-15 let ..... 1382/691
nad 15 let ..... 1541/771
Doufám, že to mám dobře vypočítané včetně zaokrouhlování. Pokud to mám špatně, ozvěte se mi.
Zdraví Lenka
Lenka
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 02. bře 2009 13:14:07

Re: ošetřovné

Příspěvekod Mates » stř 04. bře 2009 10:35:06

Dobrý den.
Nově musí být zohledněno, zda se jedná o platbu hotovostní či bezhotovostní. V příspěvkové základně do 6 let nám to vychází 532 Kč - hotovostně a 531,50 Kč - bezhotovostně. V rámci SŘ se budeme muset nově dotazovat, jak budou stanovený příspěvek hradit. Pokud způsob úhrady nesdělí, tak budeme brát jako hotovostní patbu.
Mates
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 03. bře 2009 9:32:26

Re: ošetřovné

Příspěvekod detdom » stř 04. bře 2009 14:10:22

částky mám stejné, jde jen o to, zda je naši "spolehliví" rodiče budou hradit....
a bezhotovostně? O tom by se nám mohlo tak zdát.... Budeme rádi, když převezmou dopisy...
detdom
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte 03. bře 2009 7:19:04

Re: ošetřovné

Příspěvekod Mates » stř 04. bře 2009 15:49:26

Nepřevezmou, nevadí! Hlavně, že jim bylo oznámeno a uloženo na poště, 11 den běží lhůta. Kdo chce kam, pomozme mu tam.
Mates
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 03. bře 2009 9:32:26

Re: ošetřovné

Příspěvekod Naďa z Liběchova » pon 09. bře 2009 9:08:21

Ahoj Lenko,
taky dělám ošetřovné,sice my tady máme děti jen od 10 let, ale chci Vám říct, že jste to vypočítala dobře. Někdo sice má problém se zaokrouhlováním, ale já to zaokrouhluji stejně jako Vy. Prostě padesátník=nahoru. Přeji Vám hezký den.
Naďa z Liběchova
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 09. bře 2009 9:03:06

Re: ošetřovné

Příspěvekod Naďa z Liběchova » pon 09. bře 2009 9:17:45

Ad Mates;
informace o rozlišování plateb hotovostně nebo bezhotovostně mě docela překvapila. To mě teda ani nenapadlo. Osobně se domnívám, že důležité je, jakou částku uvedeme do rozhodnutí. Navíc jsem zastáncem rovných pravidel pro všechny-účet -neúčet. Rodič nemusí mít účet, aby posílal peníze na účet DDŠ. A v dnešní době dnes účet má, zítra nemusí. Budete dělat nové správní řízení - kvůli padesátníku, když účet zruší? Protože nemůžete vymáhat jinou částku než bude na rozhodnutí.
Přeji všem hezký den a mnoho pracovních úspěchů ;)
Naďa
Naďa z Liběchova
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 09. bře 2009 9:03:06

Re: ošetřovné

Příspěvekod detdom » úte 10. bře 2009 11:07:10

Mates: jo kdyby ho aspon uložili na poště. Oni se nám milí rodičové docela rádi stěhují....
detdom
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte 03. bře 2009 7:19:04

Re: ošetřovné

Příspěvekod Mates » úte 10. bře 2009 11:08:23

Nové SŘ nezahajujeme, protože už tak nás to stálo hromadu peněz. Společně s rozhodnutím zašleme ještě jeden "vysvětlující" dopis o jiném zaokrouhlování (byla jsem rychlá a SŘ zahájila ve fázi, kdy bylo stanoveno na celé 10 Kč) a zohlednění způsobu úhrady příspěvku. Postupně si ukládáme korespondenci z MŠMT, ať můžeme náš postup v případě kontroly vysvětlit.
Ze zkušeností všichni víme, že MŠMT (ale i zřizovatelé) příspěvkům moc nerozumí a pak nás často "mystifikují", někdy i v rozporu se zákonem o ÚV, ať se nám to jakkoliv nezdá. § 27 odst. 6 zákona č. 109/2002 Sb. uvádí, že se rodiče na hrazení příspěvku podílejí rovným dílem .... Mám za to, že forma platby nemůže být zohledněna. Nemám pravdu? Mám! Ale MŠMT to nezajímá.
Přeju hezký den.
Mates
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 03. bře 2009 9:32:26

Re: ošetřovné

Příspěvekod ttromas » úte 24. bře 2009 9:45:23

Mates píše:Nepřevezmou, nevadí! Hlavně, že jim bylo oznámeno a uloženo na poště, 11 den běží lhůta. Kdo chce kam, pomozme mu tam.


Je potřeba pozlobit i policajty zaslat ji žádost o doručení písemnosti ve správním řízení a vyhnat je z kanclu na nádraží nebo kde se ti "mazánci" vyskytují. Navíc pokud 1/2 roku neplatí tak podat trestní oznámení - do vězení se doručuje dobře. :lol:
ttromas
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 24. bře 2009 9:27:50

Re: ošetřovné

Příspěvekod HanaKocova » úte 24. bře 2009 10:50:15

Kromě práce účetní a mzdové účetní dělám i ošetřovné. Teď tady s hrůzou čtu o nějakém indexu spotřebitelských cen atd. Prosím sdělte mi někdo kde bylo toto uveřejněno. Zřejmě mi něco uteklo. Jinak v 29. 4. 2009 v Praze a pak snad 30. 4. 2009 v Brně pořádá firma Fakta školení ohledně ošetřovného.
HanaKocova
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 24. bře 2009 10:47:18

Re: ošetřovné

Příspěvekod kratka » čtv 26. bře 2009 11:23:14

Změna příspěvkového koeficientu podle § 27 odst. 1 a 4 zákona č. 109/2002 Sb.Český statistický ústav vypočítá každý rok inflaci spotřebitelských cen a MŠMT vydal dne 5.2.2009, č.j. 2663/2009-61 pokyn ke změně příspěvkového koeficientu, tento pokyn Vám měl přijít přes Váš příslušný Dianostický ústav. Zasílám Vám to, co přišlo mě:Věc:

Změna příspěvkového koeficientu podle § 27 odst. 1 a 4 zákona č. 109/2002 Sb.
Vážená paní ředitelko, pane řediteli,
na základě pokynu MŠMT ze dne 5.2.2009, č.j. 2663/2009-61 Vám zasílám sdělení o změně příspěvkového koeficientu podle § 27 odst. 1 a 4 zákona č. 109/2002 Sb.
V závislosti na změně úhrnného indexu spotřebitelských cen zjištěného Českým statistickým ústavem se mění výše příspěvku na úhradu péče poskytované dětem ve školských zařízeních pro výkon ústavní a ochranné výchovy.
Příspěvek na úhradu péče za kalendářní měsíc se s účinností od 1. března 2009 určuje jako součin příspěvkové základny a příspěvkového koeficientu 1,063.
V souvislosti se změnou výše příspěvku na úhradu je nutné zahájit správní řízení a vydat nové rozhodnutí.
§ 27 odst. 2 zákona č. 109/2002 Sb.

Příspěvková základna po úpravě příspěvkového koeficientu 1,063 činí:
a) 1063,--Kč, jde-li o dítě do 6 let věku,
b) 1222,--Kč, jde-li o dítě od 6 do 10 let věku,
c) 1382,--Kč, jde-li o dítě od 10 do 15 let věku,
d) 1541,--Kč, jde-li o dítě starší 15 let nebo nezaopatřenou osobu

V případě měsíčního vyúčtování (dle počtu dnů), se postupuje na základě matematického zaokrouhlování, což v praxi znamená, že částky 0-49 haléřů budou zaokrouhleny dolů, částky na 50-99 haléřů nahoru.Stanovisko odboru legislativního a právního k zaokrouhlování příspěvku na úhradu péče



Určení výše příspěvku si v praxi vyžádá zaokrouhlení. Vzhledem k tomu, že zákon č. 109/2002 Sb. po novele zákonem č. 112/12006 Sb. (čl. XXXIII bod 1) již neobsahuje pravidlo pro zaokrouhlování příspěvku, je dle našeho názoru třeba vyjít z uzuálního matematického zaokrouhlování (nikoli ze zrušeného pravidla, neboť to s účinností zmíněné novely ztratilo obecnou právní závaznost).



Za stavu, kdy bylo zmíněné pravidlo opuštěno, je dle našeho názoru třeba aplikovat postup, při kterém

- výsledky dílčích početních operací budou kalkulovány přesně a

- zaokrouhlí se až hodnota výsledná, a to metodou přímého matematického zaokrouhlení se zohledněním, zda jde o platbu hotovostní, nebo bezhotovostní (viz dále).



Přímé matematické zaokrouhlení se provede v případě bezhotovostních plateb příspěvku na setiny korun (na haléře), v případě hotovostních plateb na celé koruny (padesátihaléřové mince jsou již zrušeny). Při zaokrouhlování na setiny korun (na haléře) se zaokrouhluje nahoru částka od 0,5 haléřů včetně, při zaokrouhlování na celé koruny se zaokrouhluje nahoru částka od 50 haléřů včetně.



S pozdravem Petra Krátká
kratka
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 26. bře 2009 11:11:58

Re: ošetřovné

Příspěvekod luca.b » čtv 26. bře 2009 14:01:55

Také jsem se potýkala s tímto problémem, jelikož instrukce z ministerstva byly nepřesné. Proto jsem psala na ministerstvo pro upřesnění částek při zaokr. a částky, které má paní Lenka jsou správné.S pozdravem Lucie LAhovská
luca.b
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 11. bře 2009 12:41:57

Re: ošetřovné

Příspěvekod AlSy » úte 13. říj 2009 13:31:33

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak postupovat v případě, kdy jsme do zařízení přjali nové dítě, zahájila jsem správní řízení,poslala jsem matce i
otci rozhodnutí o povinnosti hradit ošetřovné, otec je ve výkonu trestu, ale přišel mi od něho dopis s nadpisem Odpor k rozhodnutí a v dopise uvádí, že není biologickým otcem dítěte, že trvá na tom, že to není jeho dítě, že v době, kdy se dítě narodilo byl ve vězení, ale byl s matkou dítěte ženatý a tudíž je uveden v rodném listě. Matka podávala žádost o popření otcovství, ale soud to zamítnul z důvodu vadného podání a on k dopisu doložil i usnesení o vadném podání. Beru to jako jeho odvolání proti našemu rozsudku, ačkoliv vlastně pro mě je to pořád otec dítěte a má povinnost hradit ošetřovné, protože nedoložil žádné rohodnutí od soudu, že otcem dítěte není. Jak postupovat v téhle situaci dále?
AlSy
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 13. říj 2009 13:10:24

Re: ošetřovné

Příspěvekod AlSy » úte 13. říj 2009 14:02:13

Ještě jsem se chtěla zeptat, jak je to v případě,kdy dítěti byl přiznán invalidní důchod. Invalidní důchod je vl. příjem dítěte, tím pádem si může hradit ošetřovné samo. Konkrétně má invalidní důchod 8.658Kč, výše ošetřovného je 1541Kč měsíčně.Počítala jsem správně pokud mi vyšlo: 1541:2 =771,--Kč, 8.658 - 771,--Kč = 7.887Kč =) dítě si může hradit samo a rodiče nemusí nic doplácet?
AlSy
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 13. říj 2009 13:10:24

Re: ošetřovné

Příspěvekod eviS » pon 02. lis 2009 1:36:52

AlSy píše:Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak postupovat v případě, kdy jsme do zařízení přjali nové dítě, zahájila jsem správní řízení,poslala jsem matce i
otci rozhodnutí o povinnosti hradit ošetřovné, otec je ve výkonu trestu, ale přišel mi od něho dopis s nadpisem Odpor k rozhodnutí a v dopise uvádí, že není biologickým otcem dítěte, že trvá na tom, že to není jeho dítě, že v době, kdy se dítě narodilo byl ve vězení, ale byl s matkou dítěte ženatý a tudíž je uveden v rodném listě. Matka podávala žádost o popření otcovství, ale soud to zamítnul z důvodu vadného podání a on k dopisu doložil i usnesení o vadném podání. Beru to jako jeho odvolání proti našemu rozsudku, ačkoliv vlastně pro mě je to pořád otec dítěte a má povinnost hradit ošetřovné, protože nedoložil žádné rohodnutí od soudu, že otcem dítěte není. Jak postupovat v téhle situaci dále?


Podle mého názoru nemůže DD žádným způsobem rozhodovat o tom, zda je, či není biologickým otcem. Z pohledu zákona je otcem a tím to je k ošetřovnému rozhodující. Tudíž by mu měl být předepsán předpis na ošetřovném.
Spíš tam je problém v tom, že je ve vězení a tam stanovovat ošetřovné je vrcholně problematické.
eviS
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 30. říj 2009 18:39:09

Další

Zpět na Finance v domovech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník