Proforma faktura a její vyúčtování

faktury přijaté, vydané, zálohové, dobropisy, vrubopisy

Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod bielja » úte 14. kvě 2013 14:35:34

Dobrý den, zaplatila jsem zálohovou (proforma) fakturu na školu v přírodě 314/241. Nyní mi penzion, kde jsou žáci ubytováni, bude zasílat fakturu na doplatek, ale..... Na faktuře NENÍ odečtena záloha (celkem k úhradě je částka doplatku, uhrazeno záloho = 0). Protože nejsme plátci DPH, tak v tom trošku tápu. Zasílají mi "daňový doklad k přijaté platbě" (na onu zálohu) a fakturu na doplatek. Prý to jinak nemohou udělat. Jak to udělám já v účetnictví? Daňový doklad na přijatou platbu zapíši jako přijatou fakturu a zaúčtuju???? Potřebuji od žáků částku za celý pobyt. Snad je to trošku srozumitelné :oops:
bielja
 
Příspěvky: 88
Registrován: pon 22. úno 2010 10:00:53

Re: Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod Alena H » stř 15. kvě 2013 7:49:53

Vzhledem k tomu, že nejsme plátci DPH daňový doklad k uhrazené záloze přikládám k zál. faktuře. Tu mám na 314. Po uskutečnění akce mi přijde vyúčtování, kde je záloha odečtena jak od celkové částky, takže zbývá doplatek a zároveň poskytovatel služby v rozpisu DPH vyúčtovává celkovou DPH (z celé akce) a odečítá zde DPH ze zálohy. Trvala bych na celkovém vyúčtování s počty osob a s vyčíslením služeb a odečtem zálohy. Snad je to srozumitelné. Hodně štěstí a nedejte se. Oni chtějí vaše peníze. Tak ať se snaží. Pak je jednoduchá volba, kam nejezdit.
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod Katus » stř 15. kvě 2013 8:08:50

Dobrý den,
někdy je s těmi zálohami opravdu problém. Úplně miluji, když zaplatím zálohu a pak mi přijde faktura na plnou částku. Určitě jim zkuste zavolat, snad Vám vyhoví. Ale už jsem se setkala s tím, že mi řekli, že to jinak nedělají a jinde s tím nemají problém, tak co řeším. Držím pěsti. :bye:
Katus
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon 15. úno 2010 13:22:23

Re: Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod bielja » stř 15. kvě 2013 9:43:57

Děkuji za rady. To je právě problém, na daném zařízení paní účetní tvrdí, že to jinak nemůže udělat a já nemám argument, proč musí. Zatím je to první případ, ale taky je pravda, že záloh jsem zaplatila více, ale akce ještě neproběhly. Tak jsem zvědavá, co mne čeká od ostatních.
bielja
 
Příspěvky: 88
Registrován: pon 22. úno 2010 10:00:53

Re: Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod Katus » stř 15. kvě 2013 11:07:05

Ano, taky to nechápu. Ale třeba u elektřiny nebo u plynu mi taky chodí daňový doklad o zaplacené záloze, ale ve vyúčtování zálohy normálně odečtou. |:-(|
Katus
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon 15. úno 2010 13:22:23

Re: Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod kratochvíle » čtv 16. kvě 2013 8:32:40

Asi bych z toho udělala jeden účetní doklad. Faktura plus zálohová faktura - jestli máte zálohovku se samostatným číslem a košilkou, přidala bych fa k tomu a jenom doúčtovala náklady. Jestli už je to před uzávěrkou, nebo minulý měsíc, udělala bych to samé interním dokladem s odkazem na zálohu č.... Jestli nemáte zálohovou fakturu v řadě faktur, zapsala bych tam tuto fa a k tomu přidala zálohovku = jeden účetní doklad s jednou košilkou a zaúčtovala náklad, odečetla zálohu, 321 by bylo 0.
kratochvíle
 
Příspěvky: 154
Registrován: pon 22. úno 2010 23:38:31

Re: Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod bielja » čtv 16. kvě 2013 12:15:10

Děkuji za všechny rady :-) Nakonec firma ustoupila a mám fakturu s odečtenou zálohou :D Pěkný den všem :)
bielja
 
Příspěvky: 88
Registrován: pon 22. úno 2010 10:00:53

Re: Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod Alena H » čtv 16. kvě 2013 13:04:20

Gratuluji, je to jen o komunikaci a znalosti problému. Dnes jsem řešila dva dodavatele školních výletů. Oba mi vyšli vstříc.
Hezký den. :bye:
Alena H
 
Příspěvky: 850
Registrován: čtv 27. kvě 2010 9:38:24

Re: Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod MMM » čtv 16. kvě 2013 23:05:44

MEZI ZÁLOHOVOU FAKTUROU A PROFORMOU FAKTUrOU JE ROZDÍL.

Na základě zálohové faktury se platí fakturovaná částka za určité produkty či služby předem. Například zálohy na energie, zálohy stravné ve školních jídelnách. Vystavuje se tedy na úhradu zálohy přijaté i vydané. Vyplnění faktury je podobné jako v případě ostatních faktur. Zálohová faktura na rozdíl od faktury není daňovým dokladem. Časově zálohová faktura předchází před přijatou nebo vystavenou fakturu. Používá se především pro uplatnění peněžitého nároku dodavatele na zálohu vůči odběrateli. Zálohová faktura obsahuje standardní údaje jako faktura, jen nemusí mít rozepsáno DPH. Po uhrazení zálohové faktury odběratelem, má dodavatel povinnost vystavit daňový doklad - fakturu.
Zálohovou fakturu přijatou nebo vystavenou účtujeme přímo proti úhradě v hotovosti nebo z bankovního účtu. Nepoužíváme při přijetí nebo vydání zálohové faktury předpis jako u daňového dokladu - faktury.

Proforma faktura na rozdíl od ostatních dokladů není účetním ani daňovým dokladem, a bývá to na ni vždy uvedené. Pojem proforma faktura se obvykle používá pro označení neúčetní písemnosti, která časově předchází skutečný účetní doklad, např. fakturu. Informace uvedené na tomto dokladu mají tedy pouze informativní charakter, a slouží např. jako podklad pro rozhodnutí o uzavření obchodní operace. Proforma faktura obsahuje zpravidla veškeré předepsané náležitosti účetního, resp. běžného daňového dokladu.
MMM
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob 16. dub 2011 17:52:21

Re: Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod bielja » čtv 28. lis 2013 12:35:00

Dobrý den, jiný "špíček". Výzva k platbě předem. Nemám k tomu doklad, protože to pro obchod NENÍ záloha. Musí být odečteno na faktuře jako daňovém dokladu? Protože jak jinak zaúčtuju "platbu předem" a následně fakturu než jako zálohu, kterou odečtu z faktury? Děkuji a přeji všem pěkný den.
bielja
 
Příspěvky: 88
Registrován: pon 22. úno 2010 10:00:53

Re: Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod JPohn » pát 29. lis 2013 8:42:17

1/ Píšete, že máte výzvu k platbě předem - to je doklad, podle kterého uhradíte. Postup je úplně stejný jako u poskytnuté zálohy a následně musí dojít k tomu, že konečná faktura je buď nulová, nebo na ní bude odečtena záloha.

2/ Pro obchod to NENÍ záloha, tudíž může jít o platbu předem za zboží. Pak jste nějakým způsobem uzavřeli "kupní smlouvu", ve které jste ujednali, že platba za zboží proběhne předem. "Kupní smlouva" může být uzavřena ve smyslu podání a potvrzení objednávky. Pak je možné předepsat např. 501 / 321 a platbu předem považovat za úhradu 321 / 231 (241)

Možná jste Váš případ špatně popsala.
JPohn
 
Příspěvky: 145
Registrován: pon 19. lis 2012 0:26:24

Re: Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod MMM » pát 29. lis 2013 9:41:49

Proforma faktura není v žádném případě zálohová faktura a neúčtuje se jako zálohová.
Proforma faktura na rozdíl od ostatních dokladů není účetním ani daňovým dokladem, a bývá to na ni vždy uvedené. Pojem proforma faktura se obvykle používá pro označení neúčetní písemnosti, která časově předchází skutečný účetní doklad, např. fakturu. Informace uvedené na tomto dokladu mají tedy pouze informativní charakter, a slouží např. jako podklad pro rozhodnutí o uzavření obchodní operace. Proforma faktura obsahuje zpravidla veškeré předepsané náležitosti účetního, resp. běžného daňového dokladu.
MMM
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob 16. dub 2011 17:52:21

Re: Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod lucieeee » sob 25. led 2014 22:58:50

Dobry den,
prosím o vyplnění mého dotazníku k absolventské práci, odpovedi jsou anonymni.

www.mojeanketa.cz/pruzkum/221122174/

zabere to jen pár minut a moc mi to pomuze.. děkuji :)
lucieeee
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob 25. led 2014 22:48:44

Re: Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod JanuleLu » úte 23. čer 2015 16:42:13

Chci se zeptat, může promofakturu vystavit dle tohoto vzoru? fakturaonline.cz/proforma-faktura-vzor.pdf
JanuleLu
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 23. čer 2015 16:37:19

Re: Proforma faktura a její vyúčtování

Příspěvekod MMM » úte 23. čer 2015 16:51:33

Ano, může to tak být.

odkaz:
http://www.fakturman.cz/pdf/proforma.pdf
MMM
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob 16. dub 2011 17:52:21

Další

Zpět na Faktury

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků