splnění kvalifikace - výkonný umělec

prostor k řešení všeho, co mají ZUŠ odlišné od jiných škol

splnění kvalifikace - výkonný umělec

Příspěvekod petra » stř 21. říj 2009 11:57:12

Využíváte někdo ustanovení § 10, odst. 2 zák č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících, kdy ředitel ZUŠ může rozhodnout, že upouští od splnění odborné kvalifikace u učitele uměleckých předmětů v případě, že je nebo byl výkonným umělcem. Zákon, na který je odvolávka je ve formulaci také "ohromný", protože praví, že "výkonný umělec je fyzická osoba, která umělecký výkon vytvořila" (to by opravdu jeden neřek, na to musí být zákon).Není ale nikde zmínka o tom, jak se tato skutečnost prokazuje, pouze to, že rozhodnutí ředitele musí být písemné. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale mám z toho pocit (když to zlehčím) - jednou se mi povede si zazpívat na nějaké tancovačce a jsem výkonný umělec.Jde také o to, že by měl být ředitel nějak krytý. Nemáte s tím, prosím, nějaké zkušenosti?Díky.
petra
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 03. bře 2009 10:52:41

Re: splnění kvalifikace - výkonný umělec

Příspěvekod quendery » pon 26. říj 2009 17:05:50

Zdravím, u nás se tento zákon / který je mimochodem opravdu mírně řečeno" svérázný"/ u hudebních oborů neuplatňuje, tam se vyžaduje konzervatoř a absolutorium. Možné je to uplatnit třeba u tanečního oboru / učitelka např. 15 let tančila v souboru Národního divadla..../, ale i tak se jí dle zákona odečítá-teď nevím kolik- let praxe pro zařazení do tabulky. Jinak nevím, snad poradí někdo jiný, kdo s tím má zkušenosti. :) :) :)
quendery
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv 05. bře 2009 13:01:04

Re: splnění kvalifikace - výkonný umělec

Příspěvekod petra » pát 30. říj 2009 10:50:53

Děkuji za názor. U nás by se to hudebníků netýkalo. Jde mi hlavně o to prokazování, přesto, že to není nikde určeno, nechala bych dotyčného učitele napsat prohlášení, aby měl ředitel nějaký podklad a nevypadalo to, že si to vycucal z prstu. Pokud máte někdo jiný názor, dejte vědět.
petra
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 03. bře 2009 10:52:41

Re: splnění kvalifikace - výkonný umělec

Příspěvekod cmedlova » čtv 05. lis 2009 15:16:35

U nás jsme ho již 2 x uplatnili. Poprvé u učitele, který absolvoval konzervatoř v Německu (Čech, jehož rodiče emigrovali) a nepodařilo se mu nostrifikovat vzdělání - podle vyjádření konzervatoře neabsolvoval obecné středoškolské předměty jako je zeměpis, dějepis apod. :D ), v Německu měl vlastní hudební školu a hudbou se živil, předložil výpis z německého finančního úřadu o danění v jednotlivých letech, ty mu taky byly uznány jako praxe), druhý případ je učitel původem Rumun, který má 1.vysokou hudební školu v Rumunsku, druhou vysokou školu v Německu a na to v Německu ještě doktorandské studium - ale po předchozí zkušenosti jsme po něm nostrifikaci vzdělání ani nepožadovali, je to příliš běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem a ještě ověřené překlady znalcem stojí hodně peněz.
V každém případě jsme se shodli (i po dotazech na školeních), že výkonný umělec je ten, kdo dokáže, že se touto činností živil, tj. buď daněním na finančním úřadu, popř. výpisem z evidence u ČSSZ o dobách pojištění nebo smlouvami s hudebními agenturami apod.
cmedlova
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 03. bře 2009 10:24:36

Re: splnění kvalifikace - výkonný umělec

Příspěvekod petra » pon 09. lis 2009 11:43:35

Moc děkuji za odpověď, konečně něco konkrétního a navíc se to shoduje s mým názorem, t.j., že se tato skutečnost musí nějakým způsobem prokázat.
petra
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 03. bře 2009 10:52:41


Zpět na specifika ZUŠ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník