DPH v příspěvkové organizaci - škola

DPH, daň z příjmu, daň darovací, daň z nemovitosti a vše z účetnictví, co se jinde nevešlo

DPH v příspěvkové organizaci - škola

Příspěvekod IvetaZ » pát 10. srp 2018 15:03:23

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o prosbu. V současné době jsem převzala vedení účetnictví Základní školy, která je měsíčním plátcem DPH z doplňkové činnosti... Jako účetní ve školství jsem již pracovala, ale jelikož škola byla opravdu velká, každá z nás zaměstnankyň v ekonomickém úseku měla pouze svoji určitou oblast působnosti. Co se týče samotného účtování, neměl by být problém, ale upřímně vůbec netuším, jak se k DPH postavit a začít. Vše je pro mě nové, dozvídám se o kráceném nároku, o kterém jsem ještě donedávna neměla vůbec ponětí... zjišťuji, že k výpočtu je potřeba koeficientu, podle kterého se rozúčtovává od začátku roku, ale jak podle něj částky na faktuře výpočíst?, rozúčtovávají se podle něj stejně tak i výdajové a příjmové doklady v pokladně ap. :-)? Ráda bych se zeptala někoho ve svém okolí, ale všechny školy se snaží, aby do DPH nespadly :-). Prosím našel by se někdo, kdo by mi mohl podat pár základních informací? Mockrát děkuji :-)
IvetaZ
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 10. srp 2018 14:29:44

Re: DPH v příspěvkové organizaci - škola

Příspěvekod Ziza » čtv 16. srp 2018 11:03:02

Zdravím, předpokládám, že účto přebíráte už s rozjetým DPH, takže vám hodně pomůže nahlížet zpětně.
Koeficient se počítá jednou ročně, ten by jste už měla vědět - ten se pak zadává při zpracování DPH celý rok stejný.
Poměr se používá když máte přesně danou část budovi, kde je jak hlavní tak vedlejší činnost - ale na ten poměr by jste měla mít něco zpracované. Určitě si nastudujte vaši směrnici, to by mělo hodně pomoct.
U hlavní činnosti, která není předmětem daně nebo je osvobozena:
Náklady se účtují jak kdyby jste nebyla plátce - prostě stejně
Výnosy - vždy zadávat ZJ u Gordiku ZJ 250

Společné náklady (např. VAK - stočné) na H i V činnost se rozlišují jen AU DPH ... u Gordiku 343 0036, jinak rozúčtujete jak jste zvyklá, jen tedy ze základu daně.
Ziza
 
Příspěvky: 56
Registrován: stř 01. úno 2012 15:25:07


Zpět na DPH, daňová přiznání a jiné nezařaditelné ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků