neuplatněná DPH při nákupu softwaru

DPH, daň z příjmu, daň darovací, daň z nemovitosti a vše z účetnictví, co se jinde nevešlo

neuplatněná DPH při nákupu softwaru

Příspěvekod Dota » čtv 12. led 2017 18:35:04

Hezký podvečer,
koncem roku 2016 jsme pořídili do školní jídelny software v hodnotě 69.394,- vč.DPH ve výši 12.044,-. Školní jídelna vaří i pro cizí strávníky. Zálohový koeficient 32%. Můžete mi prosím někdo poradit jak toto zaúčtovat? Dívala jsem do materiálu ze školení ing. Musilové a bohužel jsem to moc nepochopila.
Ona uvádí následující:
nákup SW 57.350,- MD 041
DPH 21% 12.044,- MD 343
nákup celkem 69.394,- D 321
no a pak neuplatněný odpočet ???
100%-32%zálohový koeficent = 68% x 12.044,- = 8.190,- ..... to že dám neupl.DPH do pořizovací ceny chápu, ale oproti čemu mám zaúčtovat? Ona v účetním případě uvádí 041 / 549 (343) .... U toho je tedy pak poznámka, že použití účtu vychází ze zvoleného systému účtování o neuplatněném odpočtu. Snížení účtu 549 se použije v případě, kdy se neuplatněný odpočet účtuje jako celý rozdíl řádků 52 a 46 na účet 549 ..... Já jsem tedy ztracená :? :? :? Nevím si s tím rady :o
Ve své kratičké praxi ve školství jsem se s tím ještě nesetkala .... poradíte mi někdo prosím?
Dota
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 30. lis 2015 23:02:15

Re: neuplatněná DPH při nákupu softwaru

Příspěvekod kokoska » čtv 02. úno 2017 14:43:48

Paní školitelka nejspíš vychází z toho, že hned při nákupu Vám neuplatněná část DPH spadne do nákladů - softwary to tam často dávají automaticky. Osobně bych tedy použila účet 538 a ne 549, ale třeba je tu důvod, který neznám.
No a protože zde jde o pořízení majetku, tak ta částka nemá zůstat v nákladech, ale má se stát součástí pořizovací ceny, takže pak by se náklady vymínusovaly zápisem 041/549 resp. 538 a tak by se dostaly do pořizovací ceny SW, zařadily se do užívání a pak by se postupně rozpouštěly pomocí odpisů.
Nejsem si ale jistá, zda je neuplatněná DPH vždy povinně součástí pořizovací ceny nebo zda je možnost dát ji rovnou do nákladů. Žádnou speciální úpravu pro veřejný sektor jsem nenašla. Obecně platí pokyn D-6, který dává na vybranou (mělo by to být ale ošetřeno ve vnitřní směrnici - pokud to ve směrnici nemáte, je jistější dát DPH do pořizovací ceny).
cit.
https://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictv ... cene-vysi/

"Z ustanovení § 24 odst. 2 písm. ch) ZDP a Pokynu GFŘ D-6 vyplývá, že DPH, která nebyla uplatněna, je daňovým nákladem, pokud poplatník nezvýší o tuto daň vstupní cenu hmotného a nehmotného majetku nebo hodnotu zásob. Plátce se tak může při pořízení majetku nebo zásob sám rozhodnout, zda DPH z neuplatněného odpočtu zahrne do ocenění tohoto majetku, nebo o něm bude účtovat přímo do nákladů."
kokoska
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 07. zář 2010 10:47:30


Zpět na DPH, daňová přiznání a jiné nezařaditelné ...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků