Výpočet příspěvku na úhradu péče z výživného

sociální dávky, ošetřovné, důchody, výživné, kapesné, spoření

Výpočet příspěvku na úhradu péče z výživného

Příspěvekod izabela » úte 07. říj 2014 16:40:49

Dobrý den, prosím o radu: Dítě nad 15 let . Jeho výše příspěvku činí 1742,- Kč. Otec příspěvek neplatí, má nízký příjem, ale soud mu určil výživné ve výši 500,- Kč. Rodiče jsou rozvedeni. Matka příspěvek na péči platí ze své vůle ve výši 871,- Kč. Soud ji stanovil výživné ve výši 1.000,- Kč. Jaký je výpočet pro stanovení příspěvku na úhradu péče pro oba rodiče.
Děkuji za radu.
izabela
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 07. říj 2014 16:21:24

Re: Výpočet příspěvku na úhradu péče z výživného

Příspěvekod Masllice » stř 16. zář 2015 9:52:56

Dobrý den Izabelo,
náhodou jsem narazila na Váš dotaz z října 2014. Obávám se, že moje odpověď již bude (po roce) bezpředmětná, ale budiž... Sama mám totiž podobný dotaz.
Co se týče Vašeho případu, domnívám se, že pokud otec nemá dostatečný příjem, tudíž mu byl příspěvek prominut a matka hradí 871 Kč, je to v pořádku. Zaměřila bych se spíše na výživné, které mají oba rodiče stanoveno soudem. Měli by ho posílat pravděpodobně na účet zařízení a to by mělo spořit dítěti např. na vkladní knížku. Pokud tak rodiče nečiní (neplní vyživovací povinnost), mělo by zařízení podat trestní oznámení na neplnění vyživovací povinnosti. Na druhou stranu, pokud výživné rodiče zasílají pravidelně, má dítě pravidelný příjem a tudíž se podílí na hrazení příspěvku (§ 29, odst. 2, zák. č. 109/2002 Sb.), kdy se k úhradě použije část příjmů převyšujících 50 % výše příspěvku. :?

A teď k mému dotazu (snad se najde někdo, kdo mi poradí) :)
Chlapec ve věku 10 let. Otec hradí příspěvek ve výši 752 Kč, matce příspěvek stanoven nebyl, jelikož je bůhvíkde. Otci bylo stanoveno soudem hradit výživné ve výši 3000 Kč měsíčně. To začal pravidelně zasílat na náš účet. Moje otázka zní: Co dál? Měla bych matce stanovit opatrovníka a nasolit ji zpětně plnou částku příspěvku, tudiž vznikle dluh jak Brno |:-(| ? A co s § 29, který mluví o podílu dítěte na hrazení příspěvku, pokud má pravidelný příjem (což tento chlapec má a ne malý)? Měla bych mu stanovit příspěvek za matku?
Snad jsem to napsala srozumitelně. Prosím, kdo má podobnou zkušenost a ví, jak na to, budu moc ráda za radu.

Děkuji a přeji všem krásný den. :)
Masllice
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 21. črc 2010 7:09:18

Re: Výpočet příspěvku na úhradu péče z výživného

Příspěvekod Jamina » stř 20. dub 2016 14:36:12

Dobrý den Masllice,
náhodou jsem si přečetla Váš dotaz ohledně příspěvku z výživného. Je to sice dotaz z loňského roku, ale třeba Vás bude i tak zajímat má odpověď.
Já to počítám takto: Pokud je výživné skutečně zaplaceno, může se použít na úhradu část výživného převyšující 50% výše příspěvku, t.j. ve Vašem případě částka nad 751,00 Kč u 10-tiletého chlapce.
3000 výživné (vlastní příjem dítěte) - 751 Kč (50% příspěvku) = 2249 Kč se může použít na úhradu příspěvku na péči. Protože celý příspěvek činí u 10-tiletého chlapce 1503 Kč a chlapec se může podílet ze svého výživného částkou až do výše příspěvku, stanovila bych chlapci celý příspěvek 1503 Kč a zbývající výživné 1497 Kč bych uložila na vkladní knížku. Rodiče by se tím pádem nepodíleli. Otec již hradí výživné a o matce stejně nevíte.
Nezapomeňte ale, před stanovením příspěvku dítěti, ve správním řízení ustanovit nezletilému opatrovníka - OSPOD.
Snad jsem alespoň trochu pomohla.
Přeji hezký den.
Jamina
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 09. zář 2013 13:45:54

Re: Výpočet příspěvku na úhradu péče z výživného

Příspěvekod Masllice » čtv 12. kvě 2016 7:35:58

Dobrý den Jamino,
děkuji za Vaši odpověď. Chlapci jsem již příspěvek stanovila. Postupovala jsem tak, jak píšete Vy. Akorát jsem mu stanovila polovinu, tudíž 752 Kč. A v případě kontroly si míním obhájit, že otec 752 Kč hradí dobrovolně, tak proč chlapci neukládat na VK více. :whistle:
Opatrovníka stanovujeme vždy, akorát ne OSPOD (to jen v případě stanovení opatrovníka rodiči), ale zaměstnance DD. Upřímně si nejsem jistá, jestli je to úplně v pořádku, ale moje předchůdkyně to tak zavedla a zatím s tím neměla problém. Tak uvidíme ;)
Přeji hezký den a v případě potřeby "radime si". :)
Masllice
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 21. črc 2010 7:09:18

Výpočet příspěvku na úhradu péče z výživného

Příspěvekod Pavluša » sob 25. úno 2017 12:32:41

Zdravím Vás kolegyně,

zkouším, zda v diskuzi ještě někdo je a prosím o radu.

1. jak zjišťujete adresu trv. bydliště? Máte přístup do evidence obyvatel nebo spoléháte na OSPODy a osobní listy a rozsudky? Co dělat u zletilého dítěte, kde už OSPOD nemá aktivní spis?

2. Jak postupujete, když oba rodiče doloží hmotku, ale platí výživné od soudu dohromady 2600Kč a hradí jej pravidelně. Určujete dítěti 17 let ? nebo neurčíte nikomu? Výše příspěvku je 1742 Kč. Polovina musí dítěti zůstat, čili 871 Kč mu zůstane a já mu mám zbytek sebrat? nebo neurčit nic, když se rodičům odpustilo?

3. Jak to bude, když jeden rodič má hmotku, druhý má dostatečný příjem a dítě to výživné 2600Kč. Dítě 17 let. 871 Kč mu musí zůstat a zbytek od výše příspěvku zaplatí dítě nebo můžou jít s rodičem, který má příjem napůl?

Hledám variantu, jak co nejvíce ušetřit dětem z výživného a naplnit zákon

Díky moc za rady

Pavluša
Pavluša
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 25. úno 2017 12:03:56


Zpět na Finance v domovech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron