Dobrý den Izabelo,
náhodou jsem narazila na Váš dotaz z října 2014. Obávám se, že moje odpověď již bude (po roce) bezpředmětná, ale budiž... Sama mám totiž podobný dotaz.
Co se týče Vašeho případu, domnívám se, že pokud otec nemá dostatečný příjem, tudíž mu byl příspěvek prominut a matka hradí 871 Kč, je to v pořádku. Zaměřila bych se spíše na výživné, které mají oba rodiče stanoveno soudem. Měli by ho posílat pravděpodobně na účet zařízení a to by mělo spořit dítěti např. na vkladní knížku. Pokud tak rodiče nečiní (neplní vyživovací povinnost), mělo by zařízení podat trestní oznámení na neplnění vyživovací povinnosti. Na druhou stranu, pokud výživné rodiče zasílají pravidelně, má dítě pravidelný příjem a tudíž se podílí na hrazení příspěvku (§ 29, odst. 2, zák. č. 109/2002 Sb.), kdy se k úhradě použije část příjmů převyšujících 50 % výše příspěvku.
A teď k mému dotazu (snad se najde někdo, kdo mi poradí)
Chlapec ve věku 10 let. Otec hradí příspěvek ve výši 752 Kč, matce příspěvek stanoven nebyl, jelikož je bůhvíkde. Otci bylo stanoveno soudem hradit výživné ve výši 3000 Kč měsíčně. To začal pravidelně zasílat na náš účet. Moje otázka zní: Co dál? Měla bych matce stanovit opatrovníka a nasolit ji zpětně plnou částku příspěvku, tudiž vznikle dluh jak Brno

? A co s § 29, který mluví o podílu dítěte na hrazení příspěvku, pokud má pravidelný příjem (což tento chlapec má a ne malý)? Měla bych mu stanovit příspěvek za matku?
Snad jsem to napsala srozumitelně. Prosím, kdo má podobnou zkušenost a ví, jak na to, budu moc ráda za radu.
Děkuji a přeji všem krásný den.
