Ošetřovné - výživné

sociální dávky, ošetřovné, důchody, výživné, kapesné, spoření

Ošetřovné - výživné

Příspěvekod detdom » stř 04. bře 2009 14:04:41

Stanovila jsem otci ošetřovné a po pár letech soud určil i výživné. Přitom v rozsudku bylo uvedeno, že otec hradí ošetřovné a je schopen přispívat i výživným.
Dopadlo to tak, že otec přestal hradit ošetřovné, než výživné nabylo právní moci, atd... tak se odstěhoval nevím kde, bez telefonu, bez placení.
Na výživném dluh jako schodek ve státním rozpočtu :D
Podala jsem trestní oznámení pro nepl. vyž. povinnosti, kde jsem uvedal výživné i ošetřovné, načež mi na polici bylo sděleno, že ošetřovné jen do doby než začalo platit výživné. Tak nevím, když je určeno výživné, tak jen do výšky ošetřovného - ošetřovné nestanovovat a brát jako ošetřovné patřičný díl, zbytek pak třeba ukládat na vkladní knížku?
on si to každý vysětluje jinak, tak bych byla moc ráda za Vaše zkušenosti, náměty, rady...

díky moc.
detdom
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte 03. bře 2009 7:19:04

Re: Ošetřovné - výživné

Příspěvekod Mates » stř 04. bře 2009 15:35:44

Naše paní státní zástupkyně nám říkala, že přednost má vždy ošetřovné před výživným. Nemáme to lehké, pohledávky jsou naší noční můrou, nikdo nám pořádně neporadí a když už poradí, tak hotový nesmysl a ještě za hodně dlouho. Tato oblast je tak na právníka, ale my si musíme poradit sami.
Mates
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 03. bře 2009 9:32:26

Re: Ošetřovné - výživné

Příspěvekod Daniela » čtv 05. bře 2009 9:05:43

Stanovené výživné soudem zdárně ignorujeme a pokud si soud předem vyžádá naše sdělení k řízení o stanovení výživného, tak apelujeme na jeho nestanovení. Argumentem je, že domov není správcem majetku dítěte a nemá oprávnění s ním tedy nakládat a žádnou fyzickou osobu pro takovou správu nestanovili. My stanovujeme příspěvek a jeho platby si hlídáme. Rodičům, kteří mají výživné stanoveno radíme, aby si výživné nechali zrušit a pokud to není možné, aby jim kupříkladu založili sami vkladní knížku, na kterou to dětem budou ukládat.
Daniela
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 03. bře 2009 21:08:30

Re: Ošetřovné - výživné

Příspěvekod MarieH » sob 07. bře 2009 21:59:32

O ošetřovné se u nás stará sociální pracovnice , nemám s tím zkušenost, ale ráda bych chtěla vědět zdali některý dětský domov pobírá na děti příspěvek na péči ?
Jak o něm účtuje , jak s ním hospodaří , kdo se o tento příspěvek stará ?
Jsme dětský domov , kde máme všechny děti postižené a skoro na všechny tento příspěvek pobíráme .Je to dost peněz za rok, ani jsme je všechny neutratili , převedla jsem je na rezervní fond , jinak by jsme byli v zisku , zřizovatel mi také moc neporadil.
Příspěvek nevedu na jednotlivé děti , účtuji je na 1 účet. Náklady na jednotlivé děti nerozlišuji to by snad ani nešlo .
Zatím žádná kontrola u nás nebyla , která by se s tím zabývala , nevím zda je to správně ?
Jestli máte někdo s příspěvkem na péči zkušenost prosím poraďte .
MarieH
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 05. bře 2009 21:39:25

Re: Ošetřovné - výživné

Příspěvekod Iveta » ned 08. bře 2009 17:44:02

Příspěvek na péči dostaváme u dvou dětí. Náklady účtujeme na jeden účet, ale vedeme si, kolik jsme dostali na každé dítě a kolik jsme na jednotlivé dítě utratili. A to z toho důvodu, že příspěvek musíme měsíčně vyúčtovavát Magistrátu města.
Na konci roku jsem nevyčerpané prostředky na příspěvek na péči zaúčtovala na Výnosy příštích období.
Iveta
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon 02. bře 2009 9:25:43

Re: Ošetřovné - výživné

Příspěvekod Naďa z Liběchova » pon 09. bře 2009 9:48:43

Všem dobrý den,
co se týče ošetřovného versus výživného; nevím, co má před čím přednost. Podle mně jsou to naprosto dva odlišné, ale přitom rovnocenné statusy. Prostě ošetřovné je příspěvek na péči, kterou poskytuje domov dítěti, a vydává taky o tom rozhodnutí. A výživné určeno rodičům je pro potřeby dítěte, ne ústavu.
Loni v říjnu jsem byla na semináři ohledně správního řízení v zařízeních ústavní péče, který vedla Mgr. Hromková velmi střízlivým, racionálním a věcným způsobem. Přijde mi, že toto fórum je vhodné na to, abych se podělila o informace.
Výdělečná činnost (u starších dětí-třeba ve VÚ), sirotčí důchod u jednostranně osiřelého dítěte,anebo taky výživné stanovené soudem je vlastním příjmem dítěte. A ten jako takový řeší § 29, odst. 2) a 3) nám známe vyhl. 109. Takže podle toho, kolik to výživné dělá, rodiče někdy neplatí už kromě výživného vůbec nic, někdy částku, která je rozdílem mezi platbou dítěte a sazbou dle vyhl., a někdy platí celou sazbu (třeba když je výživné stanoveno jenom jednomu rodiči, a i to jen 500,-Kč). Plyne z toho následovné: i když je výživné něco jiného než ošetřovné, nemůžů ho opomenout při stanovování ošetřovného.
I "praktické použití" § 29 odst. 2. nám Mgr. Hromková názorně ukázala na výpočtech. Jako ve škole. A pokud by o to někdo stál, ráda posléze poskytnu několik příkladů.
Pozor však ještě na jednu věc: je velmi důležité, co a jak uvádí soud v rozsudku! Někdy taky nepíšou výživné, ale ošetřovné! To pak nastává úúplně jiná situace.
Zatím všechny zdravím a přeji mnoho trpělivosti a pevných nervů.
Naďa
Naďa z Liběchova
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon 09. bře 2009 9:03:06

Re: Ošetřovné - výživné

Příspěvekod detdom » úte 10. bře 2009 11:05:02

Dobrý den Naďo,
taky jsem byla na semináři Mgr. Hromkové... Asi věci rozumí,ale je jedna z mála.
Pochopila jsem to tak, že výživné je příjmem dítěte a z toho bych tomu dítěti mohla strhávat ošetřovné pro dd.. jenže když oni neplatí..... :-!

Dejte sem prosím příklady co máte, díky.
detdom
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte 03. bře 2009 7:19:04

Re: Ošetřovné - výživné

Příspěvekod MarieH » pon 22. čer 2009 22:35:08

Můžete mi prosím někdo z Dětského domova poradit, jak nakládáte se sirotčím důchodem dětí. ? Mají děti založenou vkladní knížku ? Nebo jakým způsobem jim ukládáte peníze ?
My zatím máme 1 dítě, který pobírá sir.důchod, ten jsme nechávali na běžném účtě a vedli jsme jej na závazkovém účtě, ale teď zde máme kontrolu z KÚ tak nám to napadli.
Prosím jak to vedete jinde a co je nejvýhodnější, kdo s tím má nějakou zkušenost ? Díky
MarieH
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 05. bře 2009 21:39:25

Re: Ošetřovné - výživné

Příspěvekod Dája » úte 23. čer 2009 7:44:04

Máme taky děti, které pobírají sirotčí důchod. Peníze přijímám na depozitní účet proti závazku, v podrozvaze vedu příjem dětí podle rodných čísel. Teď pro ně zařizuje sociální pracovnice z obecního úřadu vkladní knížku s vinkulací nebo jako se tomu říká, prostě aby ji nemohl nikdo vybrat. Ani druhý rodič ani případný pěstoun a do zletilosti ani to dítě. Pouze na požádání a svolení soudem. Kdysi jsme se zajímali o možnost založit dítěti stavební spoření. To však bylo spojeno s tím, že to musí podepsat zákonný zástupce - opatrovník. A bylo řečeno, že děti putují z domova do domova a opatrovníci se mění ..... A pokud žije druhý rodič tak další komplikace. Zkrátka to nešlo, ale to je už mnoho let, možná že dnes už tato možnost existuje. To by bylo myslím pro naše děti nejlepší, protože když by dospěli, měli by aspoň na bydlení. Já už jsem to neřešila, protože to má na starosti kolegyně a ta se po poradě se soc. pracovnicí rozhodla pro spořitelní knížku. Takže budu nadále přijímat na depozito a přeposílat na knížku. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Ošetřovné - výživné

Příspěvekod MarieH » stř 01. črc 2009 8:26:27

Dotaz pro Dáju ,
děkuji za radu, ale nepochopila jsem jak přijímáte peníze na depozitní účet, nikdy jsem o tom neúčtovala .
Peníze ( sirot.důchod) jdou na Váš běžný účet nebo máte zřízený jiný účet ? co je to depozitní ?
A potom část z nich si necháte na ošetřovné a zbylou část dáváte kam ?
Děkuji za odpověď. Marieh
MarieH
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 05. bře 2009 21:39:25

Re: Ošetřovné - výživné

Příspěvekod Dája » stř 01. črc 2009 14:15:38

Ahoj, Mariah. Tak si to tedy rozdělíme :)
Depozito - dle slovníku cizích slov je to vklad, vložená částka, uložená věc nebo peníze. Já chápu to naše depozito jako odkládací místo pro něco co není naše, ale zatím to není kam dát. Např. tam účtuji na pokyn mzdové účetní sražené částky ze mzdy - exekuci, které byly zaměstnanci sraženy na základě nějakého rozhodnutí, které však ještě nenabylo právní moci. A když dostanu potvrzení o nabytí právní moci, zasílám tomu, kdo o ně požádal. A taky ty sirotčí důchody, které jsou na náš účet zasílány. Teď budeme pořádat jakýsi sjezd a tak tak budou přijímány peníze přihlášených a z nich hrazeny výdaje s tím spojené.
Dříve pro rozp.organizace byla povinnost vést samostatný bankovní účet pro depozita, ale po schválení ČÚS tato povinnost odpadla (viz ČÚS 517 bod. 3.4.odst. c) - cituji:Na účtu 245 - Ostatní běžné účty účtují organizační složky státu a územní samosprávné celky o stavu a pohybu cizích prostředků včetně různých forem sdružených prostředků, mezd převedených na konci účetního období z rozpočtu na tento účet a dalších finančních prostředků podle zvláštních právních předpisů (např. peněžních fondů). Příspěvkové organizace na tomto účtu účtují zejména o finančních fondech, o tvorbě a použití sdružených prostředků a o stavu a pohybu cizích prostředků, pokud nemají prostředky těchto finančních fondů soustředěny na svém běžném účtu.

U banky mám dva účty - BÚ a FKSP. BÚ mám v analytice rozdělen na BÚ, fond odměn, rezervní fond, investiční fond a depozito. Měsíčně sleduji důsledně to, aby mi fondy a depozito souhlasily s analytikou 241. Myslím, že příčinou toho, že jsou fondy, které nejsou kryté penězi je právě to, že fondové peníze byly někdy utraceny, ale nepoužito účtování použití fondů prostřednictvím 648. /Např. použití RF nákup DDHM: 501/241 AÚ RF, 914/648 AÚ použití RF./
U nás ošetřovné nevyměřujeme, ale kdybychom vyměřovali, z důchodu bychom si to stahovali. Já účtuji příjem důchodu BÚ/závazek s analytikou DÚ, konkrétně 241 20/379 33. A dále to ještě účtuji v podrozvaze dle jednotlivých rodných čísel. např. 990 00/999 99 v ORG rodné číslo.Takže mi to zůstává viset na 379 a když bude zřízena vkl. knížka, bude mít bank. číslo a tak to tam pošlu 379 33/241 20 a z podrozvahy odúčtuji 999 99/990 00 v ORG rodné číslo.
Myslím, že jsem se úplně vyčerpala a doufám, že jsem nevyčerpala i vás :? :gmad: , že jsem na to napsala snad
srozumitelně a pokud ne, ozvete se, budu pokračovat :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Ošetřovné - výživné

Příspěvekod MarieH » stř 01. črc 2009 21:41:55

Děkuji za odpověď,
takže ve skutečnosti máte peníze na Vašem běžném účtu , ale oddělené pouze analytikou
FR,FRIM,FO, a k tomu ještě účet depozit.
Peníze na depozitech ještě vedete na podrozvahovém účtu .Ale ve skutečnosti jsou na Vašem BÚ a to se kontrole nelíbilo, že jsou to cizí peníze a jdou nám z toho úroky (směšné).
To bych tomu zase lépe rozuměla, aby byly uloženy na účtu 245- cizí prostředky, ale zase se musí účtovat o úroku a poplatku . Z čeho by se to platilo z BÚ ???
Nebo ten depozitní účet je jen takový přechod než zavedete vkladní knížku nebo je tam ty peníze dětí máte stále ????

Děkuji za odpověď.
MarieH
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 05. bře 2009 21:39:25

Re: Ošetřovné - výživné

Příspěvekod Dája » čtv 02. črc 2009 8:01:19

Marieh, kdybyste chtěla účtovat na 245, musíte mít samostatný bankovní účet. A pokud vím, všechny poplatky a úroky ze všech účtů jsou příjmem a výdajem BÚ. Takže je to jedno, jestli to máte na BÚ s analytikou nebo na samostatném bankovním účtu cizích prostředků. Právě, že nemáte otevřen depozitní účet u banky šetříte na poplatcích. Asi se kontrole nelíbilo, že peníze dětí by mohly získávat na úrocích na vkladní knížce, čímž by byly zhodnocovány, ale když je máte na svém účtu, tak opravdu z cizích peněz těží domov. Já depozito používám jen přechodně, než se vyřídí formality k založení vkladní knížky, kterou by mohlo vybrat jen dítě v dospělosti nebo se souhlasem soudu. To vyřizuje soc. pracovnice Úmob. Až dostanu číslo vkladní knížky, budu účtovat stále stejně, tzn. depozito a podrozvaha. Tak mi zůstane na podrozvaze na účtu 990 00 v ORG rodné číslo částka, kterou jsme celou dobu pobytu dítěte přijímali a posílali na knížku. :bye:
Dája
 
Příspěvky: 634
Registrován: čtv 23. dub 2009 11:28:01

Re: Ošetřovné - výživné

Příspěvekod luca.b » pát 04. zář 2009 17:20:08

Reaguji na sirotčí důchody. Praktikujeme už to tak léta a žádná kontrola námto nenapadla. Ze sirtotčího se zaplatí ošetřovné (je to příjem dítěte), zbytek se jim ukládá na vkladní knížku. VK si dítě nad 15 let může založit samo a dětem pod 15 musí zák. zastupce. Jednou za čas se jede do spořitelny s VK a nechají se připsat úroky.
S pozdravem
Lucie, DD Hora Sv. KAteřiny
luca.b
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 11. bře 2009 12:41:57

Re: Ošetřovné - výživné

Příspěvekod siguska » čtv 10. zář 2009 8:56:18

Reaguji na příspěvek od Lucie.Vklady na VK děláme úlně stejně.Ze sirotčího si odečteme ošetřovné a každý měsíc vložíme zbytek na vkladní knížky.Úroky se připisují jednou do roka (VK máme u poštovní spořitelny).V účetnictví vedeme VK na podrozvahových účech.
siguska
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon 11. kvě 2009 13:51:31

Další

Zpět na Finance v domovech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků