Ošetřovné 2017 - pojďme si poradit

sociální dávky, ošetřovné, důchody, výživné, kapesné, spoření

Ošetřovné 2017 - pojďme si poradit

Příspěvekod Pavluša » sob 25. úno 2017 12:36:52

Zdravím Vás kolegyně a kolegové,

zkouším, zda v diskuzi ještě někdo je a prosím o radu.

1. jak zjišťujete adresu trv. bydliště? Máte přístup do evidence obyvatel nebo spoléháte na OSPODy a osobní listy a rozsudky? Co dělat u zletilého dítěte, kde už OSPOD nemá aktivní spis?

2. Jak postupujete, když oba rodiče doloží hmotku, ale platí výživné od soudu dohromady 2600Kč a hradí jej pravidelně. Určujete dítěti 17 let ? nebo neurčíte nikomu? Výše příspěvku je 1742 Kč. Polovina musí dítěti zůstat, čili 871 Kč mu zůstane a já mu mám zbytek sebrat? nebo neurčit nic, když se rodičům odpustilo?

3. Jak to bude, když jeden rodič má hmotku, druhý má dostatečný příjem a dítě to výživné 2600Kč. Dítě 17 let. 871 Kč mu musí zůstat a zbytek od výše příspěvku zaplatí dítě nebo můžou jít s rodičem, který má příjem napůl?

Hledám variantu, jak co nejvíce ušetřit dětem z výživného a naplnit zákon

Díky moc za rady

Pavluša
Pavluša
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 25. úno 2017 12:03:56

Re: Ošetřovné 2017 - pojďme si poradit

Příspěvekod Masllice » čtv 18. kvě 2017 9:17:38

Dobrý den Pavlušo,

zkusím odpovědět na Vaše dotazy dle mých zkušeností.

1. Zjištění trvalého bydliště - máte možnost podat žádost o poskytnutí údajů z ISEO (informační systém evidence obyvatel) na krajský úřad, činím tak i u dospěláků.

2. Pokud má dítě pravidelný příjem (tudíž i výživné) měla byste mu stanovit PnÚP, právě proto, že rodiče nejsou schopni platit. Obávám se, že Váš výpočet je správný - dítěti zůstane 871 Kč. Ale pro jistotu se dotažte na tento konkrétní případ na příslušném KÚ (co oni na to).

3. V tomhle případě bych rodiči (který má dostatečný příjem) stanovila polovinu příspěvku a dítěti (z výživného) druhou polovinu.

Je to moje zkušenost, ale pravda je taková, že v "příspěvku" si nejsem nikdy jistá. Stále se spolehám na to, že tomu snad nikdo pořádně nerozumí a zákon si každý vyloží malinko jinak.

Na závěr bych se chtěla zeptat na Vaši zkušenost s PnD u dospěláků. Jak to máte u vás? Zůstává PnD dospělým nebo jej odevzdávají dětskému domovu? A pokud ano, máte to podchyceno ve smlouvě o prodlouženém pobytu?

Děkuji a přeji hezký den
Masllice
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 21. črc 2010 7:09:18

Re: Ošetřovné 2017 - pojďme si poradit

Příspěvekod Pavluša » pon 19. čer 2017 22:26:03

Zdravím Vás,

děkuji moc za rady.

U nás to s PnD je tak, že jde k rukám našeho zařízení, ale zletilý mají možnost si za to něco potřebného nakoupit. Ve smlouvě to úplně podchycené nemáme, ale to budoucna jí budeme aktualizovat.

Mohu se Vás zeptat, jak postupujete při vymáhání neplacení "ošetřovného" - přes koho? - PČR?, exekuční odd. soudu?, soukromého exekutora?

Kdyby cokoliv, tak jsem na emailu Helca.pac@seznam.cz, můžeme si radit i rychleji.

Omlouvám se za pozdní reakci.

Pavla
Pavluša
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob 25. úno 2017 12:03:56


Zpět na Finance v domovech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník