Bezlepková dieta

počty strávníků, teploty jídel a nápojů, spotřební koš, likvidace odpadů a zbytků, kalkulace, odhlašování, vařená jídla, polotovary, inovace, vegetariánská jídla, diety, co se smí a co už ne ...

Bezlepková dieta

Příspěvekod Dahab » stř 20. kvě 2015 14:23:31

Zdravím všechny a potřebovala bych radu pro naši vedoucí školní jídelny. Došly za ní zástupkyně, že by chtěly aby se pro ně vařila bezlepková dieta, prý to chtějí zkusit!!! Vedoucí je z toho docela nešťastná, protože máme zatím jednu žákyni dietářku, ostatní jí to, co ostatní. Tak je na vážkách jestli vůbec na to pracovníci mají nárok atd. Máte někdo zkušenost? Budeme vděčné za jakýkoliv námět jak to řešit. Navíc jak říct zástupkyním ne! Ach jo :bye:
Uživatelský avatar
Dahab
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 04. bře 2009 21:29:59

Re: Bezlepková dieta

Příspěvekod sonajda » stř 20. kvě 2015 15:24:02

Zákon mluví jasně (zástupkyně nezástupkyně!!):
(4) Strávníkům, jejichž zdravotní stav podle potvrzení registrujícího poskytovatele zdravotních služeb v oboru praktické lékařství pro děti a dorost8) vyžaduje stravovat se s omezeními podle dietního režimu, může provozovatel stravovacích služeb poskytovat školní stravování v dietním režimu (dále jen "dietní stravování"), a to v případě zařízení školního stravování za podmínek stanovených jeho vnitřním řádem a v případě jiné osoby poskytující stravovací služby v souladu s ujednáním o zajištění školního stravování.
(5) Výběr potravin, receptur, sestavení jídelního lístku a způsob přípravy jídel vydávaných v rámci dietního stravování provádí nutriční terapeut.
sonajda
 
Příspěvky: 451
Registrován: stř 20. říj 2010 14:57:20

Re: Bezlepková dieta

Příspěvekod witty » čtv 21. kvě 2015 10:25:13

Soudružky zřejmě podlehly trendům, neboť bezlepková strava je teď hit - to myslím u těch, kteří ji nedrží ze zdravotních důvodů, ale jen tak z plezíru a většinou kvůli snížení váhy. U lidí s alergií je to jasné a bez diskuze, ale toto... Každou chvíli je v módě nějaká jiná dieta, nebo se mění "strašák", kterého je třeba se vyvarovat. Aktuálně je to lepek.
To by mě zajímalo, jak by se vaše zájemkyně o dietu stravovaly mimo oběd, také bezlepkově? Lidi s celiakií lituji, tyto dámy bych poslala do háje.
witty
 
Příspěvky: 1214
Registrován: pon 02. bře 2009 10:21:43
Bydliště: JČ kraj

Re: Bezlepková dieta

Příspěvekod prejpatamat » pát 22. kvě 2015 5:58:45

Jídelna dietu připravovat může, ale nemusí. Musí k tomu mít technologické podmínky, vybavení a personál. Také by měla mít ošetřeného nutričního terapeuta, který bude na dietní stravování dohlížet.
Příprava bezlepkové stravy bez indikace lékaře ale není v režimu dietního stravování. Pokud by vedoucí chtěla trendovým tlakům vyhovět, musela by zvážit, zda je schopná zařadit na 2.chod jídlo, které lepek neobsahuje (při troše zamyšlení lze najít vhodné receptury) a deklarovat, že pokrm číslo 2 je přirozeně bezlepkový.
prejpatamat
 
Příspěvky: 39
Registrován: sob 13. bře 2010 16:11:35


Zpět na Receptury, normy, předpisy, provozní řád

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník